Akci by využili k nedůstojné politické exhibici, odmítá Hrad pozvat některé poslance

Kateřina Frouzová Kateřina Frouzová
25. 10. 2018 11:46
Poslanci vytýkají prezidentu Miloši Zemanovi, že se nepřenesl přes rozdílné politické názory a nepozval některé zákonodárce na oslavy stého výročí založení republiky. Píší mu to v dopise, který má redakce k dispozici. "​Z výše uvedených důvodů si Vás dovoluji touto cestou požádat o nápravu," uvádí v listu předseda dolní komory. Prezident se však zbylé poslance pozvat nechystá.
Foto: Jakub Plíhal

Praha - Dopis odeslal předseda sněmovny Radek Vondráček na Pražský hrad ve čtvrtek ráno. "Na základě požadavku všech poslaneckých klubů se na Vás obracím, abych jménem Poslanecké sněmovny vyjádřil znepokojení a nesouhlas s tím, že z nějakého důvodu došlo k tomu, že někteří z poslankyň a poslanců nebyli pozváni na oslavu našeho nejvýznamnějšího svátku," uvádí v listu Vondráček s tím, že v minulosti bývalo zvykem zvát všechny poslance.

Co by měl dopis pro prezidenta obsahovat, navrhl Vondráčkovi organizační výbor, kde tuto iniciativu prosadili poslankyně ODS Miroslava Němcová a šéf klubu lidovců Jan Bartošek.

Šéf sněmovny, který má k Zemanovi blízko a patří do úzké skupiny lidí, s nimiž se Zeman vídá, v dopise dále píše, že postup Hradu považuje za znevážení jedné z nejvýznamnějších ústavních institucí země.

"​Poslankyně a poslanci jsou přesvědčeni o tom, že právě při příležitosti tak významného svátku bychom měli odložit případné sváry a neshody a bez ohledu na různé politické názory si společně připomenout pro nás tak důležitý historický okamžik," uvádí Vondráček.

Na konci listu pak požádal Hrad o nápravu. "Jejich pozvání," upřesnil Vondráček pro Aktuálně.cz, jak by náprava měla vypadat. A dodal, že by k podobné situaci už nemělo v budoucnu docházet. 

"Není co napravovat," reagoval však pro Aktuálně.cz prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. "Nebudeme zvát těch několik málo jedinců, kteří by toho využili jen k další nedůstojné politické exhibici," dodal.

Přečtěte si plné znění dopisu, který poslanci zaslali prezidentovi:

Dopis, ve kterém poslanci žádají nápravu po prezidentovi, který některé poslance nepozval na Pražský hrad ku příležitosti oslav založení republiky.
Dopis, ve kterém poslanci žádají nápravu po prezidentovi, který některé poslance nepozval na Pražský hrad ku příležitosti oslav založení republiky. | Foto: Domácí

Koho Zeman nepozval

K dopisu je přiložený seznam poslanců, kteří pozvánky na oslavy výročí založení republiky nedostali. Tento seznam redakce nemá, ale už několik dní je známé, že Zeman vynechal několik politiků vesměs z řad jeho oponentů - například předsedu Starostů a nezávislých Petra Gazdíka nebo šéfa klubu poslanců TOP 09 Miroslava Kalouska.  

Pozvánku nedostal třeba ani zlínský hejtman Jiří Čunek, který nechtěl platit některé výdaje spojené s výjezdem Hradu do jeho regionu. A pozvání nepřišlo ani libereckému hejtmanovi Martinu Půtovi a pardubickému Martinu Netolickému. Oba v prezidentských volbách podpořili Zemanova soupeře akademika Jiřího Drahoše.

"Osobně to beru jako diskriminační, protože při takto významných svátcích bychom se k sobě měli chovat férově a kolegiálně. Nelíbí se mi, když se vybírá, kdo tam jít může, kdo sympatizuje a kdo není pozvaný, protože je v nemilosti," kritizoval Jan Bartošek Zemana.

Němcová pozvánku sice dostala stejně jako Bartošek, ale na Hrad nepůjde. Bere to jako projev solidarity s kolegy, kteří na oslavy nemohou.  "Není možné, aby tam byli jen kamarádi pana prezidenta. To ať si nechá svými kamarády ve sněmovně prohlasovat státní svátek Miloše Zemana, a potom ať si tam zve své kamarády," uvedla poslankyně. "Přísahal, že bude jednat v zájmu všeho lidu, ale tím svým dělením společnosti a teď i poslanců potvrzuje, ze tuto přísahu zradil," dodala Němcová.

 

Právě se děje

Další zprávy