Nemocnice ve Vrchlabí odmítá vybírat poplatky

Markéta Chaloupská
17. 12. 2007 13:34
Nemocnici hrozí pokuta do padesáti tisíc korun.
Vladimír Dryml
Vladimír Dryml | Foto: Ludvík Hradilek

Vrchlabí - Ředitel soukromé Česko-německé horské nemocnice Krkonoše ve Vrchlabí Vladimír Dryml odmítá od ledna vybírat poplatky od pacientů do 18 let. Poplatky jsou podle něj proti právním normám a asociální.

Jsem připraven soudit se u evropských soudů pro ochranu svých podnikatelských aktivit," řekl Aktuálně.cz Dryml, který hodlá kandidovat za sociální demokracii v příštích senátních volbách a který byl náměstkem socialistického ministra zdravotnictví Davida Ratha.

Dryml nechápe, proč by měl poplatky platit. "Jsme podnikatelský subjekt a smlouvy nemocnice s pojišťovnami placení poplatků a pokuty neobsahují," domnívá se.

Serveru ceskenoviny.cz, který o případu Vrchlabí informoval, pak řekl, že dobře vedená nemocnice nemůže na nevybírání poplatků prodělat.

Pozor na pokutu

Podle mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Šárky Korandové ale každá nemocnice poplatky musí vybírat. "Nezáleží na tom, jestli je soukromá, nebo veřejná. Pokud nebude vybírat poplatky, je to protiprávní. Samozřejmě existují případy, kdy si ten poplatek může odpustit, ale to jen ve výjimečných případech," vysvětlovala Korandová.

Nemocnici hrozí za porušení výběru poplatků pokuta až padesát tisíc korun. "Je to ostuda, takto se veřejně hlásit k obcházení zákona. Lituji všechny pacienty a zdravotníky, kteří pracují v této nemocnici," sdělil mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt.

"Dryml tímto svým záměrem pouze rozšiřuje akci Davida Ratha, kterému dříve dělal náměstka, a jeho cílem je vytvořit chaos," dodal Cikrt.

Součást předvolební kampaně?

Vladimír Dryml chce příští rok na Hradecku kandidovat za ČSSD do Senátu. Deníku Aktuálně.cz sdělil, že jeho krok je samozřejmě také součástí předvolební kampaně. "Chci se stát senátorem, abych tuto věc mohl změnit."

Tomáš Cikrt Drymla obviňuje z toho, že se vrátil po čtyřech letech do čela vedení nemocnice, aby se zviditelnil. "Pan Dryml se takto chce pouze zviditelnit před volbami do Senátu," domnívá se Cikrt.

Dryml hodlá za ČSSD kandidovat i do krajského zastupitelstva.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

V Pardubicích došlo ke srážce sanitky s autem, dva záchranáři jsou zraněni

Sanita zdravotnické záchranné služby a osobní auto se dnes před polednem srazily na světelné křižovatce v centru Pardubic. V sanitě jeli dva záchranáři, kteří utrpěli zranění a byli převezeni do nemocnice. Žádného pacienta nevezli. V osobním autě jeli dva dospělí a dvě děti, nikdo z nich zraněn nebyl. ČTK to řekla mluvčí policie Dita Holečková.

Zdroj: ČTK
Další zprávy