Někdejší referent u Bati se možná dočká rehabilitace, případ musí znovu řešit soud

ČTK ČTK
20. 10. 2015 16:06
Ústavní soud umožní novou cestu k rehabilitaci Alberta Foldyny, jenž zemřel za nevyjasněných okolností ve vězení v Uherském Hradišti v roce 1951. StB muže zadržela zřejmě v souvislosti s jeho prací referenta osobního oddělení ve firmě Baťa. Foldyna mladší úterní rozhodnutí přivítal. Svého otce označil za slušného člověka. Jeho otec byl zadržen v březnu 1951 při akci Prokop zaměřené na osobní oddělení podniku. Foldyna zemřel po dvou měsících pobytu v zařízení StB.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Brno - Ústavní soud (ÚS) otevřel novou cestu k rehabilitaci Alberta Foldyny, jenž zemřel za nevyjasněných okolností ve vězení v Uherském Hradišti v květnu 1951.

Komunistická Státní bezpečnost jej zadržela zřejmě v souvislosti s jeho prací referenta osobního oddělení ve firmě Baťa, přesné důvody už nelze dohledat. O rehabilitaci otce usiluje Foldynův stejnojmenný syn, dosud u českých soudů neuspěl. Nyní jeho podnět znovu projedná Krajský soud v Brně.

Foldyna mladší dnešní rozhodnutí přivítal. Svého otce označil za slušného člověka. Rodina prý nikdy přesně nevěděla, proč se vlastně ocitl v rukou vyšetřovatelů. "Chci očistit jeho jméno," řekl Foldyna mladší.

Máte rádi Aktuálně.cz?

Křišťálová lupa - hlasování pro A.cz

Hlasujte pro nás v internetové anketě Křišťálová Lupa 2015 v kategorii Zpravodajství. Za každý Váš hlas děkujeme!

HLASOVAT MŮŽETE ZDE >>

Zemřel po dvou měsících

Státní bezpečnost jeho otce zadržela v březnu 1951 při akci Prokop zaměřené na osobní oddělení podniku. Zemřel po dvou měsících v zařízení, které nechvalně proslulo surovým zacházením s vězni.

Údajně spáchal sebevraždu. Foldyna podle svého syna nikdy nebyl z ničeho obviněn, obžalován ani odsouzen. V podstatě nebyl ani oficiálně vězněn.

Syn navrhl rehabilitaci podle paragrafu, který umožňuje rehabilitovat a odškodnit lidi nezákonně zbavené osobní svobody či majetku, a to i pokud vůbec nezačalo jejich trestní stíhání.

Krajský soud v Brně ale návrhu nevyhověl. Z kusých podkladů, které se podařilo shromáždit, prý vyplývá, že Státní bezpečnost se o muže zajímala hlavně kvůli jeho činnosti u firmy Baťa před 5. květnem 1945.

Právě konec druhé světové války uvádí zákon o soudní rehabilitaci jako důležitý mezník. Norma ruší automaticky některé politické rozsudky z období komunistické totality, ovšem jen pokud se týkaly skutků spáchaných až po 5. květnu 1945.

Zákon ale nelze podle ústavních soudců vykládat příliš úzce. Justice prý postupovala formalisticky a odepřela Foldynovi mladšímu možnost očistit otcovo jméno a alespoň symbolicky odčinit újmu způsobenou rodině za minulého režimu.

Šance na rehabilitaci jsou vyšší

Státní bezpečnost na počátku 50. let systematicky pronásledovala domnělé i skutečné odpůrce režimu. Důvody jejich represe byly v mnoha případech jen zástupné, připomněli ústavní soudci. Také za Foldynovým stíháním se prý mohly skrývat ideové a politické zájmy.

"To, co se podařilo zjistit, svědčí o hrubých excesech a postupech, které nemohou v demokratickém právním státě obstát. Panu Foldynovi nebylo sděleno, z čeho je stíhán, neměl k dispozici obhájce, na postup Státní bezpečnosti nikdo nedozíral, nebyla soudní ani žádná jiná kontrola," řekl soudce zpravodaj Jan Musil.

Z dostupných důkazů prý lze dovodit, že Státní bezpečnost věnovala pozornost také Foldynově činnosti po roce 1945, ačkoliv těžiště vyšetřování se týkalo předchozího období. Přesné důvody už nikdo nezjistí. Nedostatek informací pak nelze vykládat v neprospěch Foldyny.

V pochybnostech mají soudy naopak rozhodovat ve prospěch obžalovaného. ÚS podle Musila úterním nálezem nepředjímá výsledek sporu. Tentokrát jsou ale šance na Foldynovu rehabilitaci výrazně vyšší.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Dopravní nehoda u Ostrovačic na Brněnsku uzavřela dálnici D1 ve směru na Brno

Dopravní nehoda dvou kamionů u Ostrovačic na Brněnsku od 06:00 uzavřela dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Kolize se obešla bez zranění, vyplývá z informací jihomoravské policie a hasičů. Dálnice D1 je zavřená mezi sjezdem 178 u Ostrovačic a exitem 182 u Kývalky. Podle policie bude zřejmě neprůjezdná delší dobu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy