Nejlepší maturanty má gymnázium, kde řediteluje Klaus

Domácí ČTK Domácí, ČTK
23. 6. 2011 16:29
V první desítce hodnocení výsledků státních maturit se umístila pouze gymnázia
Václav Klaus mladší.
Václav Klaus mladší. | Foto: ČTK

Praha - Nejlépe z téměř 1300 středních škol dopadlo ve státních maturitách pražské soukromé gymnázium Porg, kde je ředitelem Václav Klaus mladší.

Druhé nejlepší výsledky měli studenti Gymnázia Jana Nerudy, třetí nejúspěšnější maturanti z Arcibiskupského gymnázia v Praze.

Ministerstvo školství zveřejnilo desítku nejlepších škol ve čtvrtek po poledni, bodovala hlavně pražská gymmnázia. Státní maturita přitom odhalila i školy, kde bylo neúspěšných více než 70 procent studentů.

Žebříček všech škol ale ministerstvo nebude zveřejňovat. U maturit propadla téměř pětina ročníku.

"Celkem obdrželi naši studenti dvakrát chvalitebnou, všechny ostatní testy byly hodnoceny na jedničku," pochlubil se Klaus mladší a dodal, že 80 procent jeho studentů si přitom vybralo těžší verzi maturit.

Přitom právě Klaus mladší se vyslovil proti státním maturitám, kritizoval přebujelou administrativu, finanční náročnost a neobjektivitu.

Do nejlepší desítky se dostala jen gymnázia, trochu výjimkou bylo brněnské Cyrilometodějské gymnázium a Střední odborná škola pedagogická v Lerchově ulici.

Na druhé straně žebříčku se ocitli studenti nástavbových oborů, kterých propadlo 44 procent, z učňů neprošla asi třetina. Ministerstvo ale nechce zveřejňovat kompletní žebříček škol, úředníci počítají, že zvlášť v menších městech si rodiče mezi sebou řeknou, na kterých školách propadlo mnoho žáků. To by mohlo vést k rapidnímu poklesu uchazečů o tyto školy.

Prohlédněte si zadání maturitních otázek

Po výsledcích jednotlivých škol by se podle ministra školství Josefa Dobeše měli ptát i zřizovatelé, tedy kraje. Česká školní inspekce pak bude u neúspěšných škol chtít, aby provedla opatření k nápravě.

Ministerstvo také sestavilo žebříček nejlepších odborných škol, zde bodovalo pražské Waldorfské lyceum. Z každého kraje pak úředníci zveřejnili tři nejlepší gymnázia a tři nejlepší odborné školy, všechny školy k tomu daly souhlas.

U maturit propadlo 19,5 % studentů, tedy asi 17 000 lidí. Ti si nyní mohou zažádat o přezkoumání výsledků, opravné termíny se konají v září. Maturity se připravují 14 let, přišly celkem na 680 milionů korun.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Atlanta v NBA zaskočila Philadelphii, mečbol mají i Clippers

Basketbalisté Atlanty v play off NBA na hřišti Philadelphie vymazali ztrátu 26 bodů a po výhře 109:106 se v sérii druhého kola ujali vedení 3:2. Venku uspěli také Los Angeles Clippers a díky vítězství 119:111 v Utahu je rovněž dělí jedna výhra od postupu.

Hawks se stali teprve třetím týmem v historii, který v play-off dokázal otočit zápas, v němž ještě o půli prohrával nejméně o 22 bodů. Výrazně jim pomohl fakt, že Sixers znovu příliš nezářili na čáře šestky, odkud zahodili 15 střel.

Play off NBA - 2. kolo:

Východní konference - 5. zápas:

Philadelphia - Atlanta 106:109, stav série 2:3.

Západní konference - 5. zápas:

Utah - LA Clippers 111:119, stav série 2:3.

před 1 hodinou

USA zastavily vyšetřování, které mělo řešit, zda Bolton v knize o Trumpovi prozradil utajované informace

Americké ministerstvo spravedlnosti zastavilo vyšetřování ve věci, zda John Bolton v knize o svém působení v roli bezpečnostního poradce exprezidenta Donalda Trumpa protiprávně prozradil utajované informace. Informoval o tom list The New York Times a agentura AP. Zástupci vlády současného prezidenta Joea Bidena u federálního soudu podali dokument, kterým podnět k zahájení soudního řízení ruší.

V knize The Room Where It Happened: A White House Memoir (Místnost, kde se to dělo: Paměti z Bílého domu) vydané loni na konci června Bolton ukázal tehdejšího prezidenta Trumpa jako člověka, který se neorientoval v geopolitických otázkách, a jeho rozhodnutí se podřizovala snaze o znovuzvolení. Trump dal v souvislosti s knihou najevo, že si přeje Boltonovo stíhání a označil ho za "silně nekompetentního" a za "lháře".

Trumpova administrativa se pokoušela vydání knihy soudně zablokovat, protože Bolton podle ní porušil dohodu o mlčenlivosti, k níž se při nástupu do funkce bezpečnostního poradce zavázal. Spolupracovníci bývalého prezidenta také tvrdili, že kniha ohrožuje národní bezpečnost. Soud však jejich žádost zamítl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy