Nejlepší maturanty má gymnázium, kde řediteluje Klaus

Domácí ČTK Domácí, ČTK
23. 6. 2011 16:29
V první desítce hodnocení výsledků státních maturit se umístila pouze gymnázia
Václav Klaus mladší.
Václav Klaus mladší. | Foto: ČTK

Praha - Nejlépe z téměř 1300 středních škol dopadlo ve státních maturitách pražské soukromé gymnázium Porg, kde je ředitelem Václav Klaus mladší.

Druhé nejlepší výsledky měli studenti Gymnázia Jana Nerudy, třetí nejúspěšnější maturanti z Arcibiskupského gymnázia v Praze.

Ministerstvo školství zveřejnilo desítku nejlepších škol ve čtvrtek po poledni, bodovala hlavně pražská gymmnázia. Státní maturita přitom odhalila i školy, kde bylo neúspěšných více než 70 procent studentů.

Žebříček všech škol ale ministerstvo nebude zveřejňovat. U maturit propadla téměř pětina ročníku.

"Celkem obdrželi naši studenti dvakrát chvalitebnou, všechny ostatní testy byly hodnoceny na jedničku," pochlubil se Klaus mladší a dodal, že 80 procent jeho studentů si přitom vybralo těžší verzi maturit.

Přitom právě Klaus mladší se vyslovil proti státním maturitám, kritizoval přebujelou administrativu, finanční náročnost a neobjektivitu.

Do nejlepší desítky se dostala jen gymnázia, trochu výjimkou bylo brněnské Cyrilometodějské gymnázium a Střední odborná škola pedagogická v Lerchově ulici.

Na druhé straně žebříčku se ocitli studenti nástavbových oborů, kterých propadlo 44 procent, z učňů neprošla asi třetina. Ministerstvo ale nechce zveřejňovat kompletní žebříček škol, úředníci počítají, že zvlášť v menších městech si rodiče mezi sebou řeknou, na kterých školách propadlo mnoho žáků. To by mohlo vést k rapidnímu poklesu uchazečů o tyto školy.

Prohlédněte si zadání maturitních otázek

Po výsledcích jednotlivých škol by se podle ministra školství Josefa Dobeše měli ptát i zřizovatelé, tedy kraje. Česká školní inspekce pak bude u neúspěšných škol chtít, aby provedla opatření k nápravě.

Ministerstvo také sestavilo žebříček nejlepších odborných škol, zde bodovalo pražské Waldorfské lyceum. Z každého kraje pak úředníci zveřejnili tři nejlepší gymnázia a tři nejlepší odborné školy, všechny školy k tomu daly souhlas.

U maturit propadlo 19,5 % studentů, tedy asi 17 000 lidí. Ti si nyní mohou zažádat o přezkoumání výsledků, opravné termíny se konají v září. Maturity se připravují 14 let, přišly celkem na 680 milionů korun.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Hokejisté začnou olympijský turnaj v Pekingu 9. února proti Dánsku

Čeští hokejisté vstoupí do olympijského turnaje v Pekingu ve středu 9. února ve 14:10 SEČ proti Dánsku. O dva dny později čeká svěřence trenéra Filipa Pešána v základní skupině B od 9:40 SEČ souboj se Švýcarskem a v sobotu 12. února ve 14:10 SEČ nastoupí proti Rusku. Program dnes zveřejnila Mezinárodní hokejová federace na kongresu v Petrohradu, jehož součástí bude v sobotu i volba nového prezidenta. Mezi pěti kandidáty na nástupce Reného Fasela je také český zástupce Petr Bříza.

Duel českých hokejistů s Dánskem bude druhým v pořadí turnaje. Předcházet mu bude v National Indoor Stadium v Pekingu od 9:40 souboj Ruska se Švýcarskem. O den později se odehrají první duely skupiny C Švédsko - Lotyšsko (5:10 SEČ) a Finsko - Slovensko (9:40) a program uzavře ve 14:10 SEČ vystoupení domácí Číny proti Spojeným státům americkým také v National Indoor Stadium pro 18.000 fanoušků. Kanadu také v "áčku" čeká první zápas ve stejný čas ve Wukesong Sport Centre s kapacitou ještě o tisíc míst vyšší.

Základní skupiny skončí 13. února a po dnu volna budou v úterý 15. února následovat kvalifikační zápasy předkola play off. Již den poté přijde na řadu čtvrtfinále, do něhož postoupí přímo vítězové skupin, nejlepší celek z druhých míst a lepší celky z předkola. Po dalším dni volna se uskuteční semifinále. O bronz se bude hrát v sobotu 19. února od 14:10. Nový olympijský vítěz bude znám v neděli 20. února, finále se odehraje od 5:10 SEČ.

Zdroj: ČTK
Další zprávy