reklama
 
 

Nejlepší maturanty má gymnázium, kde řediteluje Klaus

23. 6. 2011
V první desítce hodnocení výsledků státních maturit se umístila pouze gymnázia

Praha - Nejlépe z téměř 1300 středních škol dopadlo ve státních maturitách pražské soukromé gymnázium Porg, kde je ředitelem Václav Klaus mladší.

Druhé nejlepší výsledky měli studenti Gymnázia Jana Nerudy, třetí nejúspěšnější maturanti z Arcibiskupského gymnázia v Praze.

Ministerstvo školství zveřejnilo desítku nejlepších škol ve čtvrtek po poledni, bodovala hlavně pražská gymmnázia. Státní maturita přitom odhalila i školy, kde bylo neúspěšných více než 70 procent studentů.

Žebříček všech škol ale ministerstvo nebude zveřejňovat. U maturit propadla téměř pětina ročníku.

"Celkem obdrželi naši studenti dvakrát chvalitebnou, všechny ostatní testy byly hodnoceny na jedničku," pochlubil se Klaus mladší a dodal, že 80 procent jeho studentů si přitom vybralo těžší verzi maturit.

Přitom právě Klaus mladší se vyslovil proti státním maturitám, kritizoval přebujelou administrativu, finanční náročnost a neobjektivitu.

Do nejlepší desítky se dostala jen gymnázia, trochu výjimkou bylo brněnské Cyrilometodějské gymnázium a Střední odborná škola pedagogická v Lerchově ulici.

Na druhé straně žebříčku se ocitli studenti nástavbových oborů, kterých propadlo 44 procent, z učňů neprošla asi třetina. Ministerstvo ale nechce zveřejňovat kompletní žebříček škol, úředníci počítají, že zvlášť v menších městech si rodiče mezi sebou řeknou, na kterých školách propadlo mnoho žáků. To by mohlo vést k rapidnímu poklesu uchazečů o tyto školy.

Prohlédněte si zadání maturitních otázek

Po výsledcích jednotlivých škol by se podle ministra školství Josefa Dobeše měli ptát i zřizovatelé, tedy kraje. Česká školní inspekce pak bude u neúspěšných škol chtít, aby provedla opatření k nápravě.

Ministerstvo také sestavilo žebříček nejlepších odborných škol, zde bodovalo pražské Waldorfské lyceum. Z každého kraje pak úředníci zveřejnili tři nejlepší gymnázia a tři nejlepší odborné školy, všechny školy k tomu daly souhlas.

U maturit propadlo 19,5 % studentů, tedy asi 17 000 lidí. Ti si nyní mohou zažádat o přezkoumání výsledků, opravné termíny se konají v září. Maturity se připravují 14 let, přišly celkem na 680 milionů korun.

autoři: Domácí, ČTK | 23. 6. 2011

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  Komerční sdělení
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama