Nejdůvěryhodnějšími politiky jsou Zeman a Babiš. Premiérovi podle průzkumu polovina lidí nevěří

Domácí Domácí
22. 11. 2016 15:34
Prezidentu Miloši Zemanovi důvěřuje podle průzkumu CVVM víc než polovina občanů. Jen o 2 procentní body méně má ministr financí Andrej Babiš. Zároveň to jsou jediní politici, jimž více lidí důvěřuje, než nedůvěřuje. Premiér Bohuslav Sobotka je podle průzkumu čtvrtým nejdůvěryhodnějším politikem, zároveň mu ale více než polovina dotázaných nevěří. Více lidí nedůvěru vyjádřilo pouze Jiřímu Dienstbierovi.
Ministr financí Andrej Babiš a prezident Miloš Zeman
Ministr financí Andrej Babiš a prezident Miloš Zeman | Foto: Ludvík Hradilek

Praha – Nejdůvěryhodnější osobou vrcholné české politiky je podle říjnového šetření CVVM prezident Miloš Zeman, kterému důvěřuje 51 procent občanů, zatímco 40 procent je opačného názoru. Jen o něco hůře je na tom ministr financí Andrej Babiš, jemuž důvěřuje 49 procent, zatímco 43 procent nikoliv. Spolu s předsedou Ústavního soudu Pavlem Rychetským jsou jediným osobnostmi, kterým více lidí důvěřuje, než nedůvěřuje.

Třetím nejdůvěryhodnějším českým politikem je podle průzkumu Martin Stropnický, jemuž věří 42 procent dotázaných. Po něm následuje premiér Bohuslav Sobotka s 34 %, což je o 6 procentních bodů méně, než tomu bylo v červnovém šetření. Navíc premiérovi vyjádřilo nedůvěru 54 % dotázaných, což je druhý nejhorší výsledek. Hůře je na tom o jeden procentní bod jen odvolaný ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier. Stejné číslo jako premiér má i ministr vnitra Milan Chovanec.

Druhý odvolaný ministr, Svatopluk Něměček, měl v říjnu podle průzkumu důvěru 17 % dotázaných, nedůvěřovalo mu naopak 30 %.

Důvěra (%) Nedůvěra (%)
Zeman 51 40
Babiš 49 43
Stropnický 42 42
Rychetský 36 26
Sobotka 34 54
Bělobrádek 29 46
Zaorálek 29 48
Marksová-Tominová 24 31
Dienstbier 24 55
Valachová 22 28
Pelikán 22 31
Jurečka 22 33
Chovanec 22 54
Ťok 21 37
Šlechtová 19 29
Štěch 18 29
Němeček 17 30
Hamáček 16 25
Faltýnek 16 26
Herman 15 26
Mládek 14 31
Brabec 11 25
Kováčik 9 27
Stanjura 8 33
Černoch 7 23
Mihola 5 15
Sklenák 4 16
Laudát 4 19

Zdroj: CVVM

 

Právě se děje

před 38 minutami

Jablonec a Liberec odehrají v boji s pandemií imaginární derby

Fotbalisté Jablonce a Liberce sice kvůli pandemii nového koronaviru a přerušení ligy nebudou moci o prvním dubnovém víkendu odehrát plánované podještědské derby na hřišti, zápas se ale uskuteční aspoň imaginárně. Severočeští rivalové začnou v pondělí na odložené utkání prodávat vstupenky v hodnotě 100 korun a výtěžek věnují Krajské nemocnici v Liberci na podporu v boji s nemocí COVID-19.

Fanoušci si mohou v internetové síti Ticketstream kupovat lístky až do neděle, kdy se mělo derby původně hrát. Počet charitativních vstupenek není nijak omezen.

"Místo prestižní fotbalové bitvy se teď svádí jiný a mnohem zásadnější boj, a to boj o lidské životy. Nesvádí ho fotbalisté na zeleném trávníku, ale zdravotníci v nemocnicích. Jejich soupeř je bohužel obzvlášť zákeřný a o to jsou jejich statečné a obětavé výkony obdivuhodnější. V tom boji jim všichni musíme aspoň symbolicky pomoct," uvedly kluby ve společném prohlášení.

Fanoušci po zaplacení obdrží e-mailem speciální elektronickou vstupenku. "Poslouží vám jako stálá připomínka toho, že když to bylo třeba, nezůstali jste v ofsajdu. Věříme, že se v našem kraji najde dost lidí, kteří své zdravotníky v jejich zápase nenechají samotné. Pořiďte si svou vstupenku na derby proti koronaviru, pořiďte ji i svým blízkým. Nikdy nevíte, kdy někdo z nich pomoc zdravotníků bude taky potřebovat," dodali severočeští rivalové.

Podobnou iniciativu spustila nedávno Zbrojovka Brno, která se snaží vyprodat někdejší stadion Lužánky při imaginárním utkání se Slavií. Jde o připomínku slavného zápasu z října 1996, na který dorazilo 44.120 diváků, což je dodnes nejvyšší návštěva samostatné ligy. Výtěžek z virtuálních vstupenek získá na boj s koronavirem brněnská Fakultní nemocnice v Bohunicích.

Další zprávy