Nechte na Pražanech, jak má socha Koněva vypadat, vzkázal Stropnický postsovětským státům

Barbora Němcová Barbora Němcová
9. 1. 2018 14:07
Pětice velvyslanců z postsovětských zemí před Vánoci zaslala Stropnickému otevřený dopis, ve kterém se ohradila před záměrem doplnit pomník maršála Koněva informační tabulkou.
Socha maršála Koněva.
Socha maršála Koněva. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Ministr zahraničí Martin Stropnický (ANO) se ohradil proti otevřenému dopisu pěti postsovětských velvyslanců, kteří v otevřeném dopisu vyjádřili nesouhlas se záměrem doplnit památník maršála Ivana Koněva v Praze 6 informační tabulkou.

Stropnický odmítl, že by se Koněvova socha stala předmětem politické hry, jak velvyslanci uvedli, a zdůraznil, že to, jak má Koněvova socha vypadat, záleží na Pražanech. Zveřejnění dopisu velvyslanců označil za "zbytečné gesto".

"Jestliže píšete, že je socha I. S. Koněva symbolem vděčnosti Pražanů, vidím jako jediné možné řešení ponechat na Pražanech a jejich demokraticky zvolených zástupcích, aby si sami určili, jak má socha a její okolí vypadat," napsal Stropnický.

Ministr zahraničí zároveň připomněl, že Koněvova socha není a nikdy nebyla válečným hrobem, a proto se na ni nevztahuje mezivládní dohoda o vzájemném udržování válečných hrobů. "Socha I. S. Koněva je v majetku této městské části a ta také sama rozhoduje o jejím osudu," dodal.

Stropnický velvyslance Ruska, Arménie, Ázerbájdžánu, Běloruska a Kazachstánu ujistil, že Česko si váží všech bojovníků proti nacistům, včetně vojáků Rudé armády, kteří položili životy při osvobozování Prahy. "Jak jistě víte, o místa jejich posledního odpočinku je ze strany státu příkladně pečováno," dodal.

Spor, který se týká úpravy pomníku sovětského vojevůdce, trvá již delší dobu. Socha byla několikrát poškozena a v minulosti vznikla i iniciativa požadující její odstranění. Loni v listopadu zastupitelstvo Prahy 6 schválilo umístění krátkého životopisu Ivana Koněva na podstavec sochy s cílem dodat pomníku historický kontext. Moskva se proti tomu vzápětí ohradila diplomatickou nótou. Na konci prosince proti tomu protestovali v otevřeném dopise i velvyslanci.

Maršál Koněv (1897-1973) se na konci druhé světové války podílel na osvobození Prahy, části Polska, Slezska a Saska. Vedl ale také krvavé potlačení povstání v Maďarsku v roce 1956 a působil v Berlíně v době výstavby Berlínské zdi v roce 1961. V roce 1968 pak zaštítil zpravodajský průzkum Československa před vpádem vojsk Varšavské smlouvy.

Pietní shromáždění u pomníku maršála Koněva | Video: Tomáš Cetkovský
 

Právě se děje

před 1 minutou

Soudce Elischer obžalovaný z korupce je na svobodě, soud ho propustil z vazby

Soudce pražského vrchního soudu Ivan Elischer obžalovaný ze zmanipulování odvolacích řízení a přijímání úplatků byl v úterý propuštěn z vazby. Uvedl to server Česká justice na základě vyjádření Elischerovy manželky Arety, obhájkyně Lucie Kýčkové a Vrchního soudu v Olomouci, který o propuštění rozhodoval. Ve vazbě byl Elischer od poloviny září kvůli možnému ovlivňování svědků.

Olomoucký vrchní soud podle serveru zrušil předchozí rozhodnutí senátu Městského soudu v Praze ze 16. září o vzetí Elischera do vazby. Mluvčí olomouckého soudu Stanislav Cik řekl serveru pouze, že soud v neveřejném jednání rozhodl. Elischerova obhájkyně oznámila České justici, že byl její klient propuštěn, což poté potvrdila i manželka obžalovaného.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Zemřel bývalý dlouholetý hokejový rozhodčí Haber

 Ve věku 64 let zemřel bývalý dlouholetý hokejový rozhodčí Ivo Haber. Jako hlavní sudí odřídil v české nejvyšší soutěži přes 200 zápasů, kariéru ukončil v roce 2002. O jeho pátečním úmrtí dnes informoval hokejový svaz.

Haber byl členem hokejové rodiny. Jeho otcem je bývalý útočník, trenér a funkcionář Zdeněk Haber, jeho dcera Barbora Snopková Haberová je od května generální manažerkou Sparty Praha.

před 1 hodinou

Za Zlín bude hrát slovinský hokejista Jeglič

Poslední tým hokejové extraligy Zlín získal do sestavy zkušeného slovinského útočníka Žigu Jegliče. Jednatřicetiletého hráče zatím Berani angažovali na pětizápasovou zkoušku do reprezentační přestávky.

Jeglič patří k oporám slovinské reprezentace, vedle MS hrál i na olympijských turnajích v Soči 2014 a Pchjongčchangu 2018. Na klubové scéně má za sebou například působení v Södertälje nebo Ässätu Pori, v KHL nastupoval za Slovan Bratislava, Nižnij Novgorod a Nižněkamsk.

před 1 hodinou

Zeman navštíví 16. listopadu Slovensko, otevře Český dům

Prezident Miloš Zeman navštíví 16. listopadu Slovensko. Setká se se slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou, s níž společně otevřou budovu Českého domu. O den později by na Slovensko měl přiletět premiér Andrej Babiš (ANO), který si v Bratislavě připomene výročí událostí ze 17. listopadu 1989. Prezident Zeman na 30. výročí sametové revoluce zavzpomíná doma.

Zdroj: ČTK
Další zprávy