Komunisté už nejsou strašákem, vystřídaly je církve

Martin Fendrych Martin Fendrych
12. 9. 2013 9:50
Komentář: Komunisté vyhráli. Porazili církve, dokáží v lidech živit stále dál nenávist.
Gottwald a Stalin by byli s vývojem české společnosti nadmíru spokojeni.
Gottwald a Stalin by byli s vývojem české společnosti nadmíru spokojeni. | Foto: Aktuálně.cz

Česko se mění. V probíhající volební kampani nejsou strašákem komunisté, ale „církevní restituce" (zákon o majetkovém vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi). Měníme se. Dalo by se říct, že komunisté vyhráli. Za minulého režimu KSČ církve, jejich duchovní a věřící nejen ničila, ale také je okradla. Více než dvacet let po revoluci nebyli politici schopni problém uloupeného majetku vyřešit. Když se to loni konečně podařilo, církvím to uškodilo a komunistům prospělo. Lid kývá zlodějovi a nesnáší okradeného. Podivný vývoj. Podivná, narudlá societa.

Obecně platí, že téma restitucí je nesmyslné: vyrovnání bylo dohodnuto mezi vládou a sedmnácti církvemi, bývalý premiér Petr Nečas (ODS) letos v únoru podepsal dvoustranné dohody, které jsou vypověditelné jedině se souhlasem obou stran, vlády a církví. Pokud by ty smlouvy stát jednostranně změnil, kopíroval by jednání KSČ za minulého režimu. Žádný nezávislý soud by takové jednání nemohl posvětit. Ale známe to, takové soudy by se vlekly pět, deset let a nic.

Nejde jen o návrat majetku, ale i o finanční odstřižení církví od státu, který jim dnes platí faráře. Po sedmnácti letech přestane stát provoz církví financovat úplně. Finanční náhrady se církvím a náboženským obcím mají vyplácet třicet let, celkem 59 miliard navýšených o inflaci.

Vojtěch Filip by vzal církvím hned státní příspěvek. Vnímá je jako úhlavní nepřátele.
Vojtěch Filip by vzal církvím hned státní příspěvek. Vnímá je jako úhlavní nepřátele. | Foto: Vojtěch Marek

Duka na mučidlech

Proti zákonu a smlouvám stojí Miloš Zeman, samozřejmě tedy i Zemanovci, komunisté a ČSSD. Plus další méně výrazné subjekty. Pro sociální demokracii jsou církevní restituce již dlouho silné téma. Předseda Bohuslav Sobotka opakuje: „Budeme usilovat o výrazné snížení finanční části církevních restitucí." Už neříká jak. Pověsí Dominika Duku, hlavu katolíků, primase českého, na mučidla a vynutí si jeho souhlas, že od smlouvy se státem odstupuje? - Mimochodem, samy církve mají pocit, že ve věci vyrovnání ustoupily, že spravedlivé by bylo chtít podstatně víc.

Brutálně jdou proti církvím komunisté. Pokud ve volbách uspějí, budou chtít zrušit 1,5 miliardy státního příspěvku církvím na provoz, který každoročně dostávají a ze kterého dávají třeba platy duchovním. Tím by církve buď finančně zničili, nebo těžce poškodili. Je to promyšlený likvidační návrh. Peníze na platy duchovních by podle komunistů měly jít od věřících samotných. „Musely by se platit samy, jako každé jiné občanské sdružení, jako si platí samy sebe jednotlivé subjekty v občanské společnosti," pravil v ČT předseda KSČM Vojtěch Filip. I takový postup jde proti podepsaným smlouvám s církvemi.

KSČM a jejích "80 procent občanů"

Kdyby byly církve finančně zlikvidovány, poškodilo by to celou českou společnost. Církve v duchovní a sociální oblasti stát značně suplují.

Po volbách KSČM navrhne i referendum, ve kterém by lidé hlasovali, zda má zákon o navracení majetku dále platit. Je to útok na ústavní pořádek České republiky, ale to se dnes nosí. „Osmdesáti procentům občanů se to zdá nespravedlivé," řekl Vojtěch Filip serveru iDnes 21. srpna, na výročí okupace Československa Rusy.

Že pro komunisty neznamenají smlouvy a zákony nic, to nepřekvapuje. Pro Miloše Zemana ovšem taky ne. Doufal, že zákon shodí Ústavní soud, který vede jeho kamarád Pavel Rychetský. Nestalo se. V červnu ústavní soudci zamítli návrhy opozičních poslanců na zrušení restitucí. Zemana to velmi rozladilo, proto také navrhoval do ÚS soudce Jana Sváčka; jeho loajalitou si byl jist. Sváček, podezřelý z kontaktů s pražským kmotrem, neprošel. Nyní Zeman navrhuje Radovana Suchánka z Katedry ústavního práva Právnické fakulty Univerzity Karlovy, který pracuje též coby právní poradce ČSSD. Letos se Suchánek podílel na zastupování ČSSD u Ústavního soudu při jeho rozhodování o církevních restitucích... A Zeman si je jist, že „svého" Suchánka senátoři ČSSD neodmítnou.

Ani přítel Zemana Pavel Rychetský nezměnil stanovisko Ústavního soudu k "církevním restitucím".
Ani přítel Zemana Pavel Rychetský nezměnil stanovisko Ústavního soudu k "církevním restitucím". | Foto: Ludvík Hradilek

Zákonné opatření proti církvím

Prvního září Zeman v Prima Family pravil, že by se nová sněmovna měla zabývat církevními restitucemi, případně změnit část zákona o finančním vyrovnání. Zdá se mu to rychlejší než komunisty navržené referendum. Vydávání nemovitostí podle Zemana zvrátit nelze. Chce ale pečlivě kontrolovat, jakého původu je a kdy byl zabaven majetek, o který církve žádají. To je v pořádku. Zeman připustil, že by restituce mohla změnit i vláda Jiřího Rusnoka zákonným opatřením. „Pokud vláda dospěje k závěru, že chce udělat zákonné opatření, je to její věc," děl prezident. Je mu fuk, že ani ono „zákonné opatření" vlády bez důvěry by nic neměnilo na smlouvách s církvemi.

Celé to vypadá šíleně. Parlament přijal zákon. Stát (premiér) uzavřel s církvemi smlouvy. Ústavní soud řešení potvrdil. Mimochodem i pražské vrchní státní zastupitelství konstatovalo, že přijetí zákona o církevních restitucích neprovázel trestný čin. Oznámil to v červenci náměstek Lenky Bradáčové Adam Bašný.

Ale to vše neznamená nic. Nejsme právní stát. Neuznává to ani nejvyšší ústavní činitel, prezident Miloš Zeman. Samo sebou se dá říct: je to jen předvolební kampaň, je to jen další podvod na voličích. Ano, to sedí. Ale zároveň platí, že lidé jako Zeman, Sobotka, Michal Hašek a další a další (právník, komunista Filip, 2006 - 2010 místopředseda Poslanecké sněmovny) naprosto kašlou na nějaké právo, zákony, Ústavní soud, smlouvy. Otřesné.

Ale znovu - nejsmutnější výsledek toho obřího, hloupého populismu je, že rozezlení svobodní občané kývají na nesmysly komunistů, ryzích zastánců nesvobody.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy