Najali Moroze, aby mě zničil, tvrdí exministr Tlustý

Jan Němec (redaktor) Jan Němec (redaktor)
29. 4. 2011 16:09
Bývalý ministr financí za ODS naznačil, že za aktivitami Moroze stál Miroslav Kalousek
Vlastimil Tlustý nyní spolupracuje se Suverenitou Jany Bobošíkové.
Vlastimil Tlustý nyní spolupracuje se Suverenitou Jany Bobošíkové. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Skandály rozervanou českou politickou scénu obohatil takřka detektivní historkou i exministr financí Vlastimil Tlustý.

Bývalý čelní představitel ODS zaútočil na Michala Moroze, blízkého spolupracovníka vicepremiéra Radka Johna (VV). Tvrdí, že Moroz byl placeným agentem, který měl za úkol Tlustého - tehdy coby ministra - zdiskreditovat.

Na čí objednávku tak měl učinit, Tlustý neřekl. Nepřímo však poukázal na Miroslava Kalouska.

Moroz byl Johnovým náměstkem na ministerstvu vnitra, teď si ho chce John vzít - už coby vicepremiér pro boj s korupcí - jako náměstka i na nové pracoviště.

Tlustý poukázal na 5 let starý případ, ve kterém Jana Hybášková (tehdejší předsedkyně SNK ED) obvinila Michala Moroze, že si jako Tlustého náměstek řekl o "nepřímý úplatek" 3 miliony korun za to, že ministerstvo financí vedené právě Tlustým vyplatí SNK ED zadržované peníze za volby.

Úplatek měl být údajně pro Moroze i Tlustého. Policie tehdy trestní oznámení odložila a Tlustý soudní spor s Hybáškovou vyhrál.

"Já jsem u toho nebyl, ale neměl jsem důvod Hybáškové nevěřit," říká dnes Stanislav Polčák, tehdejší člen SNK ED, který se případem i jako právník zabýval. Nyní je poslancem za TOP 09 a Starosty.

"Je to pět let starý případ, policie ho odložila," odmítá tehdejší kauzu vicepremiér John.

"Tyhlety jeho konspirační teorie není vůbec nutné komentovat. Mně přijdou absurdní a jsou to nesmysly," reagoval na Tlustého slova Moroz. "Asi každý vidí, že vytahování té kauzy dnes je účelová záležitost," dodal Moroz.

Tlustý: Stojí za tím současný vlivný politik

Tlustý teď ovšem tvrdí, že Moroz byl placeným agentem a měl ho jako ministra financí zdiskreditovat. Nepřímo pak poukázal na Miroslava Kalouska.

Odmítl ho jmenovat, ale prohlásil, že to je dlouhodobý politik, silná osobnost na české politické scéně se silnými vazbami na podnikatelské kruhy.

"A ještě si dovolím říct jednu indicii: musel to být někdo, komu byl trnem v očích právě ministr financí. Například proto, že se jím chtěl stát," ukázal tak Tlustý fakticky na Kalouska, který ho pak ve druhé Topolánkově vládě v čele resortu financí nahradil.

Přímo ho ale jmenovat Tlustý odmítl. "Kdybych měl další důkazy, ze kterých bych vám mohl říct, kdo si myslím, že to je, tak bych vám to řekl."

Mezi poslanci zatím Tlustého tvrzení nevyvolalo žádné vzrušení. "Už před měsícem jsem slyšel, že se něco takového chystá," usmívá se Polčák.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Italští poslanci vyslovili důvěru vládě premiéra Conteho. Kabinet v úterý požádá o důvěru také druhou komoru Senát, kde ale nemá zaručenou většinu

Zdroj: ČTK
Další zprávy