Česká Wikipedie chce zkompletovat kulturní památky, vypsala soutěž o nejlepší článek

Václav Junek
15. 1. 2019 10:02
Nezisková organizace Wikimedia Česká republika vypsala již druhý ročník soutěže Popiš památku. Cílem je doplnit chybějící hesla k významným českým kulturním památkám, jichž Národní památkový ústav eviduje na čtyřicet tisíc. Organizátoři přitom odhadují počet nezpracovaných témat na tři až čtyři tisíce. Zúčastnit se mohou "noví i zkušení wikipedisté".
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Hugo Moc

Organizátoři chtějí doplněním chybějících hesel zvýšit povědomí o českých kulturních památkách. "Nedávno jsem třeba narazil na to, že není popsaná Raabova vila v Písku nebo řada funkcionalistických památkově chráněných paláců v Praze 2. Chybí nám také spousta venkovských kostelů," popisuje pro Aktuálně.cz Jan Loužek, místopředseda českého spolku Wikimedia.

"Chceme, aby každý člověk měl přístup k veškerému lidskému vědění, a pod takto ambiciózní cíl spadá i zlepšení povědomí o českých kulturních památkách. Protože jich je hodně - Národní památkový ústav eviduje několik desítek tisíc kulturních památek -, rozhodli jsme se danou věc řešit formou soutěže," dodává Loužek.

Soutěž probíhá od 15. ledna do 15. března. Účastníci si musí založit účet na Wikipedii, pokud ho ještě nemají, a pak si mohou vybrat ze seznamu nezpracovaných encyklopedicky významných památek. "Křížky, kapličky nebo další drobné památky, které bohužel definici encyklopedické významnosti nesplňují, do soutěže zařadit nemůžeme. Těch je samozřejmě také nemalý počet," vysvětluje pořadatel.

Seznamy kulturních památek získali pořadatelé prostřednictvím smlouvy od Národního památkového ústavu v roce 2012 pro soutěž Wiki miluje památky. "Zjistili jsme, že lidé fotí opravdu rádi a máme nakonec skoro i více fotografií než článků o těch památkách," uvedl Loužek.

O vítězných příspěvcích rozhoduje tříčlenná porota, která uděluje soutěžícím za každých "1000 bajtů smysluplného textu" jeden bod. První tři soutěžící s nejvyšším počtem bodů získají knižní ceny s turistickou tématikou, které do soutěže věnovali sami pořadatelé.

Prvního ročníku soutěže se zúčastnilo 47 editorů, jejichž finální příspěvek čítal více než 150 článků. Mezi soutěžními články bylo například 34 kostelů, 24 zámků, 16 vil, 14 tvrzí a další chráněné objekty. "Popsány byly hlavně západní Čechy, Karlovarsko a Moravskoslezský kraj," psali loni organizátoři.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 25 minutami

Biden ohlásil nové sankce vůči Rusku. USA vyhostí deset diplomatů

Bílý dům ve čtvrtek oznámil, že Spojené státy vyhostí deset ruských diplomatů a uvalí na Rusko nové sankce. Podle Washingtonu je krok odpovědí na ruské vměšování do loňských amerických prezidentských voleb a na kybernetické útoky proti americkým vládním agenturám. Spojené státy poprvé tyto útoky výslovně spojily s ruskou zpravodajskou službou, napsala agentura AP. Americký prezident Joe Biden uvedl, že ruské snahy podrýt svobodné americké volby spolu s kybernetickými útoky ohrožují bezpečnost USA.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Francouzský parlament schválil bezpečnostní zákon, který se týká natáčení policistů

Francouzští zákonodárci ve čtvrtek definitivně schválili návrh zákona o veřejné bezpečnosti, kvůli kterému se ve Francii v posledních měsících opakovaně protestovalo. Konečný souhlas udělila dolní komora parlamentu po úpravě ustanovení týkajícího se zveřejňování záběrů s policisty.

V Národním shromáždění, které ovládá strana francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, opatření prošlo poměrem 75 hlasů ku 33. Podle agentury AFP se nehlasovalo v tak vypjaté atmosféře jako při prvním čtení zákona. Senát už jej odsouhlasil dříve.

Autoři návrhu ve snaze zmírnit odpor veřejnosti pozměnili nejvíce kritizovaný paragraf, který původně kriminalizoval zveřejňování snímků policie s úmyslem strážcům zákona ublížit. Upravená verze počítá s pokutou a až pětiletým odnětím svobody pro ty, kdo by pomáhali identifikovat aktivního člena bezpečnostních složek "se zjevným záměrem" způsobit újmu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Škola chce pokračovat ve sporu s dívkou, které nedovolila při vyučování nosit hidžáb

Pražská střední zdravotnická škola chce pokračovat v soudním sporu se studentkou, která chtěla při výuce nosit muslimský šátek hidžáb. Proti pravomocnému zastavení řízení podala škola dovolání k Nejvyššímu soudu. Uvedla to ve čtvrtek Česká televize, které to potvrdila mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 10 Andrea Tauberová. Škola muslimské dívce nedovolila nosit hidžáb při vyučování v roce 2013, dívka se bránila žalobou, kterou ale loni v dubnu stáhla.

O pravomocném zastavení řízení rozhodl v lednu Městský soud v Praze. Mladá žena stažení své žaloby zdůvodnila obavami z nenávistných útoků. Škola ale s ukončením sporu nesouhlasí a chce, aby o něm znovu rozhodoval obvodní soud. "Dovolání podala žalovaná střední zdravotnická škola," uvedla Tauberová. Podání dovolání ČT potvrdil také advokát školy Radek Suchý, který zdůraznil, že Nejvyšší soud bude rozhodovat pouze o pokračování řízení, nikoliv o samotném sporu.

Somálská dívka uváděla, že opustila pražskou Střední zdravotnickou školu v Ruské ulici, když ji ředitelka v září 2013 vyzvala, aby si při teoretické výuce sundala hidžáb, kterým si muslimské ženy zahalují vlasy, krk a ramena. V roce 2016 dívka školu zažalovala, domáhala se omluvy a 60 000 korun. U obvodního soudu ani Městského soudu v Praze se žalobou neuspěla.

Zdroj: ČTK
Další zprávy