Mimořádná zpráva

Česká Wikipedie chce zkompletovat kulturní památky, vypsala soutěž o nejlepší článek

Václav Junek
15. 1. 2019 10:02
Nezisková organizace Wikimedia Česká republika vypsala již druhý ročník soutěže Popiš památku. Cílem je doplnit chybějící hesla k významným českým kulturním památkám, jichž Národní památkový ústav eviduje na čtyřicet tisíc. Organizátoři přitom odhadují počet nezpracovaných témat na tři až čtyři tisíce. Zúčastnit se mohou "noví i zkušení wikipedisté".
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Hugo Moc

Organizátoři chtějí doplněním chybějících hesel zvýšit povědomí o českých kulturních památkách. "Nedávno jsem třeba narazil na to, že není popsaná Raabova vila v Písku nebo řada funkcionalistických památkově chráněných paláců v Praze 2. Chybí nám také spousta venkovských kostelů," popisuje pro Aktuálně.cz Jan Loužek, místopředseda českého spolku Wikimedia.

"Chceme, aby každý člověk měl přístup k veškerému lidskému vědění, a pod takto ambiciózní cíl spadá i zlepšení povědomí o českých kulturních památkách. Protože jich je hodně - Národní památkový ústav eviduje několik desítek tisíc kulturních památek -, rozhodli jsme se danou věc řešit formou soutěže," dodává Loužek.

Soutěž probíhá od 15. ledna do 15. března. Účastníci si musí založit účet na Wikipedii, pokud ho ještě nemají, a pak si mohou vybrat ze seznamu nezpracovaných encyklopedicky významných památek. "Křížky, kapličky nebo další drobné památky, které bohužel definici encyklopedické významnosti nesplňují, do soutěže zařadit nemůžeme. Těch je samozřejmě také nemalý počet," vysvětluje pořadatel.

Seznamy kulturních památek získali pořadatelé prostřednictvím smlouvy od Národního památkového ústavu v roce 2012 pro soutěž Wiki miluje památky. "Zjistili jsme, že lidé fotí opravdu rádi a máme nakonec skoro i více fotografií než článků o těch památkách," uvedl Loužek.

O vítězných příspěvcích rozhoduje tříčlenná porota, která uděluje soutěžícím za každých "1000 bajtů smysluplného textu" jeden bod. První tři soutěžící s nejvyšším počtem bodů získají knižní ceny s turistickou tématikou, které do soutěže věnovali sami pořadatelé.

Prvního ročníku soutěže se zúčastnilo 47 editorů, jejichž finální příspěvek čítal více než 150 článků. Mezi soutěžními články bylo například 34 kostelů, 24 zámků, 16 vil, 14 tvrzí a další chráněné objekty. "Popsány byly hlavně západní Čechy, Karlovarsko a Moravskoslezský kraj," psali loni organizátoři.

 

Právě se děje

před 45 minutami

Sněmovna schválila zvýšení příspěvků na péči o handicapované v sociálních ústavech

Sněmovna v pátek schválila zvýšení příspěvků na péči pro lidi se zdravotním postižením, kteří využívají pobytové sociální služby. Částky by měly být podle poslanecké novely o sociálních službách stejné, jaké dostávají postižení lidé, kteří žijí doma. Stát by na těchto dotacích vydal podle odhadu předkladatelů o 3,4 miliardy korun ročně navíc. Naopak by ale díky tomu mohl podle nich snížit dotace na sociální služby. Předloha nyní poputuje k projednání do Senátu.

Navrhovaná změna se týká postižených lidí ve dvou nejvyšších stupních závislosti na pomoci druhých. U nich závisí výše příspěvku na rozdíl od obyvatel s lehčími postiženími na tom, zda žijí v zařízeních sociálních služeb, nebo doma. Cílem návrhu je podle předkladatelů z řad ANO, ČSSD, SPD, KSČM a KDU-ČSL v čele s Janou Pastuchovou (ANO) odstranění prvků diskriminace. Sněmovna novelu schválila zrychleně už v prvním čtení hlasy 111 ze 123 přítomných poslanců.

Lidé mladší 18 let ve třetím stupni závislosti, kteří využívají pobytová zařízení, by dostávali podle novely 13 900 korun měsíčně, o 4000 korun víc než teď. Při úplné závislosti, tedy čtvrtém stupni, by příspěvek vzrostl o 6000 korun na 19 200 korun za měsíc. O stejné částky by se zvýšily i příspěvky na péči dospělým postiženým ve třetím a čtvrtém stupni v sociálních zařízeních, a to na 12.800 korun a 19 200 korun měsíčně.

Příspěvky na péči pobírá v současnosti podle důvodové zprávy kolem 360 000 lidí. V sociálních zařízeních pobývá kolem 40 000 lidí ve dvou nejvyšších stupních závislosti na pomoci druhých, stojí v podkladech. Díky zvýšení příspěvku na péči by mohly podle předkladatelů klesnout státní dotace poskytovatelům sociálních služeb a celá změna by nakonec mohla být i rozpočtově neutrální.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 52 minutami

Za výbuch ve Vrběticích odškodnění 700 milionů, rozdělí si je kraj, obce i obyvatelé

Obce v okolí Vrbětic na Zlínsku, jejich obyvatelé i Zlínský kraj by si mohli za výbuchy munice z roku 2014 rozdělit celkové odškodnění téměř 700 milionů korun Počítá s tím návrh zákona, který dnes ve zrychleném režimu schválila sněmovna. Musí ho ještě projednat Senát. Zákon již dříve podpořila vláda a podporuje ho i prezident Miloš Zeman. Pro zákon hlasovalo 113 ze 123 přítomných poslanců, proti nehlasoval nikdo.

Zákon počítá kvůli omezení po výbuchu dvou muničních skladů s odškodněním, které by bylo rozděleno mezi Zlínský kraj, Bohuslavice nad Vláří, Haluzice, Lipovou, Vlachovice a Slavičín a jeho obyvatele. Návrh podepsali poslanci napříč stranami v čele s ministrem vnitra Janem Hamáčkem (ČSSD) a předsedou Sněmovny Radkem Vondráčkem (ANO).

Při výbuchu prvního ze skladů zemřeli dva lidé, druhý explodoval v prosinci 2014. Obě budovy si pronajímala ostravská firma Imex Group. V době explozí areál spravoval státní podnik Vojenský technický ústav. České bezpečnostní složky mají důvodné podezření, že do ničivého výbuchu muničního areálu byli zapojeni příslušníci ruské tajné služby, což na jaře vyvolalo diplomatickou roztržku s Ruskem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy