Na Univerzitě Karlově ubylo budoucích filozofů, právníků i matematiků. Mediků mírně přibylo

ČTK ČTK
5. 4. 2018 15:30
Na konci minulého roku měla univerzita podle statistik ministerstva školství 45 955 studentů.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Zatímco celkový počet studentů na vysokých školách od roku 2010 v důsledku demografického vývoje poklesl zhruba o třetinu, na Univerzitě Karlově (UK) byl úbytek přibližně o polovinu menší. Nejvíc se snížil počet studentů na filozofické fakultě, a to asi o 35 procent.

Podobný trend zaznamenaly fakulty teologické, matematicko-fyzikální a právnická. Na většině dalších fakult UK posluchačů příliš neubylo, nebo je jich zhruba stejně jako před osmi lety. Vyplývá to ze statistik ministerstva školství.

Největší a nejstarší univerzita v Česku v sobotu oslaví 670 let ode dne, kdy ji císař Karel IV. založil. Toto výročí si akademická obec připomněla na slavnostním zasedání v Karolinu. V sobotu pak otevře své historické sídlo veřejnosti.

Na konci minulého roku měla univerzita podle statistik ministerstva školství 45 955 studentů. Bylo to 15 procent všech vysokoškolských posluchačů v Česku. Na škole studovalo 8300 cizinců. Jejich podíl činil zhruba pětinu zahraničních studentů v ČR.

Největší odliv studentů na UK v posledních letech zaznamenala filozofická fakulta, která i přesto stále zůstává největší ze 17 fakult školy. Loni na ni docházelo 5845 lidí, což bylo přibližně o 2500 méně než v roce 2010. Zhruba o třetinu ubylo posluchačů také na matematicko-fyzikální fakultě, kam jich loni chodilo 2232. Podobně se snížil počet zapsaných na třech teologických fakultách, jež patří s celkem zhruba dvěma tisíci studenty k nejmenším na škole. Přibližně o 14 procent klesl počet studujících na právnické fakultě, kde minulý rok studovaly čtyři tisíce lidí.

Nejsilnější zastoupení mají na UK lékařské fakulty. Škola jich má pět, tři v Praze, jednu v Hradci Králové a jednu v Plzni. Počet jejích posluchačů od roku 2010 mírně vzrostl, a to asi o pět procent. Na konci loňska na ně chodilo celkem 12 646 lidí, což byla více než čtvrtina studujících na univerzitě. Téměř třetina z nich byli cizinci, většina studovala v cizím jazyce.

Další části školy zaznamenaly v uplynulých letech mírný úbytek posluchačů. Například na pedagogickou fakultu, která je druhou největší na univerzitě, minulý rok docházelo o 200 studentů méně než před osmi lety. Celkem jich tam bylo zapsaných 5033. Absolventů je dost, ve školství ale stále chybí, protože nastupují i do jiných profesí, než jsou učitelé.

Naopak počet absolventů medicíny je stále nedostatečný, více lékařů v současnosti odchází do důchodu. Podle odborníků by bylo optimální navýšení počtu mediků o 20 až 25 procent a udržet ho deset let, fakulty na to ale údajně nemají dost peněz ani učitelů.

V březnu Univerzita Karlova získala institucionální akreditaci, která ji v příštích deseti letech umožní vlastní rozhodování o studijních programech ve všech 23 vědeckých oblastech, ve kterých své studenty vzdělává. V současnosti se na škole připravují nové studijní plány pro vnitřní hodnocení. Nové obory musí univerzita vypsat letos na podzim, pokud do nich bude chtít přijímat uchazeče od roku 2019.

 

Právě se děje

Další zprávy