reklama
 
 

V Praze 4 přerozdělil soud po přepočtení hlasů mandáty. Koalice má jen těsnou většinu

1. 11. 2018 15:04
V jednom z okrsků mělo ANO nápadně nízký výsledek. Po přepočtení získalo další mandát.

Praha - Městský soud v Praze změnil výsledky voleb na Praze 4, kde již vznikla třístranná koalice pirátů, Prahy 4 sobě (Zelení a nezávislí) a Společně pro Prahu 4, které spojuje STAN a lidovce. Nová koalice, která měla mít v zastupitelstvu poměrně těsnou většinu 25 hlasů, o jeden hlas nyní přišla - . získá ho opoziční hnutí ANO. V čele radnice by měl zůstat dosavadní starosta za Zelené Petr Štěpánek.

O změně mandátu rozhodl soud poté, co přepočítal výsledky v jednom z okrsků, kde ANO proti okolním okrskům získalo nečekaně málo hlasů. Zatímco jinde získalo hnutí většinou mezi 15 a 20 procenty hlasů, v okrsku 4041 dosáhlo jen na 1,87 procenta s pouhými 237 hlasy. Na soud se proto obrátil člen kandidátky ANO Tomáš Hrdinka. "V žádném volebním okrsku neklesl volební výsledek pro ANO pod šest procent," argumentoval v podání soudu.

Soud se ztotožnil s tím, že výsledek v uvedeném okrsku se vymyká ostatním výsledkům a hlasy přepočítal. "Kontrolou hlasovacích lístků soud zjistil, že v tomto okrsku pro volební stranu ANO 2011 bylo odevzdáno celkem 2 758 platných hlasů," konstatoval poté soud.

Uvedená chyba měla vliv i na celkové rozdělení mandátů, soud proto odebral jeden mandát hnutí Společně pro Prahu 4, které tak má místo šesti jen pět zastupitelů. O mandát přišel Zdeněk Pokorný, místo kterého do zastupitelstva nastoupí Jan Hušbauer za hnutí ANO. To tak bude mít osm místo sedmi zastupitelů a nadále zůstane v opozici s ODS a TOP 09.

autor: Marek Pokorný | 1. 11. 2018 15:04

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama