V Praze 4 přerozdělil soud po přepočtení hlasů mandáty. Koalice má jen těsnou většinu

Marek Pokorný Marek Pokorný
1. 11. 2018 15:04
V jednom z okrsků mělo ANO nápadně nízký výsledek. Po přepočtení získalo další mandát.
Petr Štěpánek sice obhájí post starosty, ale přišel o jednoho koaličního zastupitele.
Petr Štěpánek sice obhájí post starosty, ale přišel o jednoho koaličního zastupitele. | Foto: ČTK

Praha - Městský soud v Praze změnil výsledky voleb na Praze 4, kde již vznikla třístranná koalice pirátů, Prahy 4 sobě (Zelení a nezávislí) a Společně pro Prahu 4, které spojuje STAN a lidovce. Nová koalice, která měla mít v zastupitelstvu poměrně těsnou většinu 25 hlasů, o jeden hlas nyní přišla - . získá ho opoziční hnutí ANO. V čele radnice by měl zůstat dosavadní starosta za Zelené Petr Štěpánek.

O změně mandátu rozhodl soud poté, co přepočítal výsledky v jednom z okrsků, kde ANO proti okolním okrskům získalo nečekaně málo hlasů. Zatímco jinde získalo hnutí většinou mezi 15 a 20 procenty hlasů, v okrsku 4041 dosáhlo jen na 1,87 procenta s pouhými 237 hlasy. Na soud se proto obrátil člen kandidátky ANO Tomáš Hrdinka. "V žádném volebním okrsku neklesl volební výsledek pro ANO pod šest procent," argumentoval v podání soudu.

Soud se ztotožnil s tím, že výsledek v uvedeném okrsku se vymyká ostatním výsledkům a hlasy přepočítal. "Kontrolou hlasovacích lístků soud zjistil, že v tomto okrsku pro volební stranu ANO 2011 bylo odevzdáno celkem 2 758 platných hlasů," konstatoval poté soud.

Uvedená chyba měla vliv i na celkové rozdělení mandátů, soud proto odebral jeden mandát hnutí Společně pro Prahu 4, které tak má místo šesti jen pět zastupitelů. O mandát přišel Zdeněk Pokorný, místo kterého do zastupitelstva nastoupí Jan Hušbauer za hnutí ANO. To tak bude mít osm místo sedmi zastupitelů a nadále zůstane v opozici s ODS a TOP 09.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 11 minutami

Za jeden den se pokusilo překročit hranici z Běloruska přes 200 migrantů, uvedla polská stráž

Skupina asi 100 migrantů se v uplynulém dni pokusila násilně překonat bělorusko-polskou hranici u hraničního přechodu Bělověž (Bialowieža), oznámila v sobotu polská pohraniční stráž. Za celý pátek ostraha hranic zaznamenala 206 lidí, kteří se pokusili o překročení hranice z běloruské strany, informoval dnes ráno server Polsatnews. Bezpečnostní složky jim v tom prý zabránily.

"V úseku chráněném pohraniční stráží v Bělověži útvary odrazily útok na hranici skupiny čítající 100 osob," napsala polská pohraniční stráž na Twitteru. Z jejího prohlášení vyplývá, že se tento pokus odehrál v pátek.

Polské bezpečnostní složky zadržely sedm cizinců, šest Rusů a jednoho Gruzínce, za napomáhání k nelegálnímu vstupu do země, poznamenal server Polsatnews. Od začátku roku podle něj polská ostraha hranic eviduje přes 37 000 pokusů o nelegální překročení hranice z Běloruska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy