V Praze 4 přerozdělil soud po přepočtení hlasů mandáty. Koalice má jen těsnou většinu

Marek Pokorný Marek Pokorný
1. 11. 2018 15:04
V jednom z okrsků mělo ANO nápadně nízký výsledek. Po přepočtení získalo další mandát.
Petr Štěpánek sice obhájí post starosty, ale přišel o jednoho koaličního zastupitele.
Petr Štěpánek sice obhájí post starosty, ale přišel o jednoho koaličního zastupitele. | Foto: ČTK

Praha - Městský soud v Praze změnil výsledky voleb na Praze 4, kde již vznikla třístranná koalice pirátů, Prahy 4 sobě (Zelení a nezávislí) a Společně pro Prahu 4, které spojuje STAN a lidovce. Nová koalice, která měla mít v zastupitelstvu poměrně těsnou většinu 25 hlasů, o jeden hlas nyní přišla - . získá ho opoziční hnutí ANO. V čele radnice by měl zůstat dosavadní starosta za Zelené Petr Štěpánek.

O změně mandátu rozhodl soud poté, co přepočítal výsledky v jednom z okrsků, kde ANO proti okolním okrskům získalo nečekaně málo hlasů. Zatímco jinde získalo hnutí většinou mezi 15 a 20 procenty hlasů, v okrsku 4041 dosáhlo jen na 1,87 procenta s pouhými 237 hlasy. Na soud se proto obrátil člen kandidátky ANO Tomáš Hrdinka. "V žádném volebním okrsku neklesl volební výsledek pro ANO pod šest procent," argumentoval v podání soudu.

Soud se ztotožnil s tím, že výsledek v uvedeném okrsku se vymyká ostatním výsledkům a hlasy přepočítal. "Kontrolou hlasovacích lístků soud zjistil, že v tomto okrsku pro volební stranu ANO 2011 bylo odevzdáno celkem 2 758 platných hlasů," konstatoval poté soud.

Uvedená chyba měla vliv i na celkové rozdělení mandátů, soud proto odebral jeden mandát hnutí Společně pro Prahu 4, které tak má místo šesti jen pět zastupitelů. O mandát přišel Zdeněk Pokorný, místo kterého do zastupitelstva nastoupí Jan Hušbauer za hnutí ANO. To tak bude mít osm místo sedmi zastupitelů a nadále zůstane v opozici s ODS a TOP 09.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 40 minutami

Vláda o měsíc prodloužila termín pro podání daňového přiznání

Vláda o měsíc prodloužila termín pro podání daňového přiznání. V papírové podobě ho bude možné podat do 3. května, v elektronické verzi pak až do 1. června. Na Twitteru to uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Lhůtu pro podání přiznání k dani z příjmu stát prodlužoval kvůli koronavirové krizi už loni. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Vláda prodloužila nulovou sazbu DPH na respirátory o dva měsíce

Vláda prodloužila zrušení daně z přidané hodnoty (DPH) na respirátory kategorie FFP2 a vyšší. Nulová sazba bude platit další dva měsíce až do 3. června. Na Twitteru to uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Dočasné zrušení 21procentní daně vláda zavedla na začátku února a původně měla platit dva měsíce. Chtěla tím podpořit snížení cen respirátorů při jejich povinném zavádění.

Zdroj: ČTK
Další zprávy