Život samopalníka Raichla na unikátních fotografiích: Mukl z gulagu, který bojoval proti komunismu

Pravomil Raichl.
Sovětský svaz, rok 1942, východní fronta. V záložní poddůstojnické škole v Buzuluku se setkávají Pravomil Raichl a Jiří Větvička (vzadu vlevo), později autor knihy Válka začíná až zítra. Na tomto místě byli lidé s rozdílnými motivy i politickými názory. Spojovalo je ale odhodlání osvobodit vlast a porazit nepřítele.
Ranní rozcvička na Buzuluku. Na snímku Ostraváci, svobodníci Bedřich Stepper a Sergej Petras a rotmistr Oldřich Kvapil. V popředí sportovně a umělecky nadaný rotný Richard Tesařík, díky svým úspěchům u žen přezdívaný Richard Lví srdce. Později v bojích o Dukelský průsmyk přišel o levé oko. V roce 1953 strávil devět měsíců ve vyšetřovací vazbě. Poté byl jmenován velitelem 13. tankové divize. V roce 1960 byl propuštěn z armády, vyloučen z komunistické strany, a byl rád, že získal místo autobusového dispečera na pražské Florenci. Zemřel téměř zapomenut v březnu 1967.
Zahájení výcviku jednotlivců, poté družstev, čet a rot. Horké slunce rozpaluje písek na Suchorečském cvičišti ve stepi za řekou Samarkou. Po celou dobu existence jednotky se zde denně cvičí. Nejdříve jen s dřevěnými maketami nebo se zapůjčenými zbraněmi od místního velitelství Rudé armády. Dlouhé hodiny zde burácí výbuchy a praskají výstřely.
Rok 1943 (pravděpodobně Novochopersk). Na motocyklu sedí Josef Buršík, kterému vojáci přezdívají kvůli nosu Datel. Za hrdinství v bitvě o Kyjev byl vyznamenán Zlatou hvězdou Hrdiny SSSR. V pozadí tank T-34/76 s bojovým nápisem LIDICE. Za několik týdnů vyrazí na frontu ke Kyjevu.
Foto: Studie Pravomil Raichl: Život na hranici smrti
Jan Gazdík Štěpán Plaček Jan Gazdík, Štěpán Plaček
19. 2. 2018 12:25
Život samopalníka Pravomila Raichla se podobá místy sci-fi příběhu. Když psal o své Vlasti Československu, zásadně používal velké "V". A to bez ohledu na fakt, že ti, kteří v zemi vládli, ho odsoudili nejprve k trestu smrti a pak k doživotnímu vězení v Leopoldově. Z jedné z nejpřísněji střežených komunistických věznic nakonec uprchl. Raichl se dočkal v roce 2000 satisfakce, když ho prezident Václav Havel vyznamenal Řádem Bílého lva. Nesmiřitelnost ke komunismu to však v Raichlovi neutlumilo. Proto podle některých zdrojů plánoval o dva roky později, symbolicky na 25. února, likvidaci komunistického prokurátora Karla Vaše. Ve fotogalerii je i řada snímků, které dosud nebyly zveřejněny.
 

Právě se děje

před 11 minutami

Papež zrušil kvůli bolesti nohy obřady

Papež František kvůli bolesti nervů v noze zrušil dva náboženské obřady plánované na 24. a 25. ledna a každoroční projev pro diplomaty sloužící u Svatého stolce, který měl přednést v pondělí. Svou tradiční nedělní modlitbu Anděl páně ale přednese. Podobné zdravotní potíže trápily hlavu katolické církve již na přelomu roku. Nové problémy vznáší otazníky nad jeho cestou do Iráku plánovanou na začátek března, kterou už tak ohrožovala pandemie covidu-19. Papežovy zahraniční cesty jsou většinou velmi náročné, hlava církve se při nich setkává s velkým množstvím lidí, slouží dlouhé mše a hodně cestuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy