Život samopalníka Raichla na unikátních fotografiích: Mukl z gulagu, který bojoval proti komunismu

Pravomil Raichl.
Sovětský svaz, rok 1942, východní fronta. V záložní poddůstojnické škole v Buzuluku se setkávají Pravomil Raichl a Jiří Větvička (vzadu vlevo), později autor knihy Válka začíná až zítra. Na tomto místě byli lidé s rozdílnými motivy i politickými názory. Spojovalo je ale odhodlání osvobodit vlast a porazit nepřítele.
Ranní rozcvička na Buzuluku. Na snímku Ostraváci, svobodníci Bedřich Stepper a Sergej Petras a rotmistr Oldřich Kvapil. V popředí sportovně a umělecky nadaný rotný Richard Tesařík, díky svým úspěchům u žen přezdívaný Richard Lví srdce. Později v bojích o Dukelský průsmyk přišel o levé oko. V roce 1953 strávil devět měsíců ve vyšetřovací vazbě. Poté byl jmenován velitelem 13. tankové divize. V roce 1960 byl propuštěn z armády, vyloučen z komunistické strany, a byl rád, že získal místo autobusového dispečera na pražské Florenci. Zemřel téměř zapomenut v březnu 1967.
Zahájení výcviku jednotlivců, poté družstev, čet a rot. Horké slunce rozpaluje písek na Suchorečském cvičišti ve stepi za řekou Samarkou. Po celou dobu existence jednotky se zde denně cvičí. Nejdříve jen s dřevěnými maketami nebo se zapůjčenými zbraněmi od místního velitelství Rudé armády. Dlouhé hodiny zde burácí výbuchy a praskají výstřely.
Rok 1943 (pravděpodobně Novochopersk). Na motocyklu sedí Josef Buršík, kterému vojáci přezdívají kvůli nosu Datel. Za hrdinství v bitvě o Kyjev byl vyznamenán Zlatou hvězdou Hrdiny SSSR. V pozadí tank T-34/76 s bojovým nápisem LIDICE. Za několik týdnů vyrazí na frontu ke Kyjevu.
Foto: Studie Pravomil Raichl: Život na hranici smrti
Jan Gazdík Štěpán Plaček Jan Gazdík, Štěpán Plaček
19. 2. 2018 12:25
Život samopalníka Pravomila Raichla se podobá místy sci-fi příběhu. Když psal o své Vlasti Československu, zásadně používal velké "V". A to bez ohledu na fakt, že ti, kteří v zemi vládli, ho odsoudili nejprve k trestu smrti a pak k doživotnímu vězení v Leopoldově. Z jedné z nejpřísněji střežených komunistických věznic nakonec uprchl. Raichl se dočkal v roce 2000 satisfakce, když ho prezident Václav Havel vyznamenal Řádem Bílého lva. Nesmiřitelnost ke komunismu to však v Raichlovi neutlumilo. Proto podle některých zdrojů plánoval o dva roky později, symbolicky na 25. února, likvidaci komunistického prokurátora Karla Vaše. Ve fotogalerii je i řada snímků, které dosud nebyly zveřejněny.
 

Právě se děje

před 3 hodinami

USA mají možná druhý případ koronaviru, Japonsko už jej potvrdilo

U texaského studenta, který navštívil čínské velkoměsto Wu-chan, je podezření na napadení novým koronavirem. Pokud se podezření potvrdí, půjde od druhý případ napadení virem způsobujícím zápal plic ve Spojených státech. Druhý potvrzený případ hlásí podle agentury Kjódó Japonsko.

Univerzitní student je v Texasu léčen s onemocněním dýchacích cest a je izolován doma. Zároveň jsou u něj prováděny testy na nově objevený koronavirus, který už v Číně zabil 18 lidí, z toho 17 ve Wu-chanu, který je ohniskem epidemie. První případ nákazy v USA byl oznámen ve středu ve státě Washington.

Japonské ministerstvo zdravotnictví mezitím potvrdilo druhý případ nákazy. Jde o čtyřicátníka, který v neděli do Japonska přicestoval z Wu-chanu. Nyní je muž hospitalizován.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 3 hodinami

Kvůli pádu muže do kolejiště večer nejelo metro na části linky B

Téměř čtyři hodiny nejezdilo ve čtvrtek večer metro mezi stanicemi Smíchovské nádraží a Florenc na lince B. Kolem 19:30 spadl ve stanici Anděl do kolejiště člověk, provoz se podařilo obnovit až necelou hodinu před půlnocí, vyplývá z informací na webu pražského dopravního podniku. Asi čtyřicetiletý muž srážku se soupravou metra nepřežil. Lidé v daném úseku museli na tramvaj, jít pěšky nebo využít jinou linku metra. Na místě zasahovali záchranáři, hasiči pražského dopravního podniku a policisté.

"Bohužel i přes rychlý zásah naší posádky utrpěl muž ve věku zhruba 40 let zranění neslučitelná se životem, na místě zemřel," řekla ČTK mluvčí pražské záchranné služby Jana Poštová.

Metro jezdilo bez omezení v úseku Zličín - Smíchovské nádraží a Florenc - Černý Most, v centrální části linky B byl provoz zastaven. Náhradní autobusy dopravce nezavedl, lidem doporučil využít tramvaje, hlavně linky 3 a 5, či přestup z tramvají na linku metra C.

Zdroj: ČTK
Další zprávy