Život samopalníka Raichla na unikátních fotografiích: Mukl z gulagu, který bojoval proti komunismu

Pravomil Raichl.
Sovětský svaz, rok 1942, východní fronta. V záložní poddůstojnické škole v Buzuluku se setkávají Pravomil Raichl a Jiří Větvička (vzadu vlevo), později autor knihy Válka začíná až zítra. Na tomto místě byli lidé s rozdílnými motivy i politickými názory. Spojovalo je ale odhodlání osvobodit vlast a porazit nepřítele.
Ranní rozcvička na Buzuluku. Na snímku Ostraváci, svobodníci Bedřich Stepper a Sergej Petras a rotmistr Oldřich Kvapil. V popředí sportovně a umělecky nadaný rotný Richard Tesařík, díky svým úspěchům u žen přezdívaný Richard Lví srdce. Později v bojích o Dukelský průsmyk přišel o levé oko. V roce 1953 strávil devět měsíců ve vyšetřovací vazbě. Poté byl jmenován velitelem 13. tankové divize. V roce 1960 byl propuštěn z armády, vyloučen z komunistické strany, a byl rád, že získal místo autobusového dispečera na pražské Florenci. Zemřel téměř zapomenut v březnu 1967.
Zahájení výcviku jednotlivců, poté družstev, čet a rot. Horké slunce rozpaluje písek na Suchorečském cvičišti ve stepi za řekou Samarkou. Po celou dobu existence jednotky se zde denně cvičí. Nejdříve jen s dřevěnými maketami nebo se zapůjčenými zbraněmi od místního velitelství Rudé armády. Dlouhé hodiny zde burácí výbuchy a praskají výstřely.
Rok 1943 (pravděpodobně Novochopersk). Na motocyklu sedí Josef Buršík, kterému vojáci přezdívají kvůli nosu Datel. Za hrdinství v bitvě o Kyjev byl vyznamenán Zlatou hvězdou Hrdiny SSSR. V pozadí tank T-34/76 s bojovým nápisem LIDICE. Za několik týdnů vyrazí na frontu ke Kyjevu.
Foto: Studie Pravomil Raichl: Život na hranici smrti
Jan Gazdík Štěpán Plaček Jan Gazdík, Štěpán Plaček
19. 2. 2018 12:25
Život samopalníka Pravomila Raichla se podobá místy sci-fi příběhu. Když psal o své Vlasti Československu, zásadně používal velké "V". A to bez ohledu na fakt, že ti, kteří v zemi vládli, ho odsoudili nejprve k trestu smrti a pak k doživotnímu vězení v Leopoldově. Z jedné z nejpřísněji střežených komunistických věznic nakonec uprchl. Raichl se dočkal v roce 2000 satisfakce, když ho prezident Václav Havel vyznamenal Řádem Bílého lva. Nesmiřitelnost ke komunismu to však v Raichlovi neutlumilo. Proto podle některých zdrojů plánoval o dva roky později, symbolicky na 25. února, likvidaci komunistického prokurátora Karla Vaše. Ve fotogalerii je i řada snímků, které dosud nebyly zveřejněny.
 

Právě se děje

před 56 minutami

Německo si kvůli hackerskému útoku na e-mail Merkelové předvolalo ruského velvyslance

Německá vláda si kvůli kybernetickému útoku na Spolkový sněm v roce 2015 předvolala ruského velvyslance. Ve čtvrtek o tom informoval list Der Tagesspiegel. Moskva odmítá obvinění, že za útokem stála, Berlín je naopak o ruském podílu přesvědčen. Dotčen tehdy byl i poslanecký e-mail kancléřky Angely Merkelové.

Velvyslance si k rozhovoru pozval státní tajemník ministerstva zahraničí Miguel Berger, který podle mluvčí diplomacie jménem spolkové vlády co nejostřeji hackerský útok odsoudil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy