"Modré zóny" v Brně konečně fungují. Místní na opravu systému čekali sedm měsíců

ČTK ČTK
1. 4. 2019 17:09
Rezidentní parkování je v Brně poprvé od loňského zářijového spuštění plně funkční. Firmě, která zajišťuje technické zázemí, se podařilo odstranit chyby v softwaru, tudíž řidiči mohou v automatu zadávat registrační značku a je možné udělovat na základě získaných dat z automatů a kontrolního auta pokuty.
Budova Nejvyššího soudu ČR v Brně.
Budova Nejvyššího soudu ČR v Brně. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

"Nyní již funguje automatické odesílání dat k ověření. Systém pozná, zda má auto s konkrétní registrační značkou platné oprávnění," uvedl mluvčí magistrátu Filip Poňuchálek.

Speciální auto osazené kamerami a softwarem projíždí průběžně ulice a snímá značky aut. "Na základě získaných a vyhodnocených dat, což bude do 15 dnů, odešle Odbor dopravněsprávních činností Magistrátu města Brna provozovateli vozidla výzvu k uhrazení pokuty. Záleží však na množství přestupků, proto nyní nelze s přesností říci, kdy přesně k odeslání výzvy dojde," uvedl Poňuchálek. Pokuty mají být v řádech stokorun.

Až dosud mohli řidiče pokutovat pouze strážníci, kteří si údaje o zadání registrační značky auta kontrolovali v systému sami. Ode dneška bude systém fungovat automaticky a nezávisle na strážnících. V praxi tak bylo dosud rezidentní parkování vyznačeno dopravními značkami v ulicích, ale represivní část nefungovala.

Rezidentní parkování zatím funguje v historickém centru a také v několika desítkách ulic převážně severně od centra.

Předchozí koalice pod vedením ANO, která systém loni spouštěla, také plánovala, že vjezd do historického centra budou hlídat kamery, což se však nestalo. "Nyní je vysoutěžený dodavatel, postupně se (kamery) instalují a testují," řekla Anna Dudková z tiskového oddělení magistrátu. Zatím tak musejí vjezdy namátkově kontrolovat strážníci.

Vedení města chystá od 1. září úpravy systému tak, aby byl uživatelsky komfortnější. Řidič bude moct parkovné zaplatit nejen pomocí automatů, ale i prostřednictvím mobilní aplikace či SMS zprávy.

Brno má být rozčleněné na tři zóny s odlišnými režimy parkování pro nerezidenty a má být vůči nim vstřícnější. Zlevní též poplatky za rezidentní oprávnění. Postupně se bude systém rozšiřovat i do dalších ulic podle zájmu městských částí.

 

Právě se děje

před 1 minutou

Daň z přidané hodnoty na ubytovací služby nebo vstupné na kulturní akce klesne z 15 na 10 procent

Další zprávy