Mladí Češi jsou nespokojení, ale mají odhodlání věci měnit, ukazuje průzkum

Domácí Domácí
13. 9. 2019 9:03
Jen desetina mladých Čechů je spokojená se současnou českou politikou, pro 81 procent z nich je ale důležité zúčastnit se každých voleb. Mají strach z ekologické katastrofy, 65 procent z nich ale věří, že i snaha jedince jí zabránit má smysl. Průzkum "Generace svobody" představuje, jací jsou dospělí Češi narození po roce 1989. Provedla jej iniciativa Svobodný listopad studentů Univerzity Karlovy.
Foto: Svobodný listopad

Nejvíce nespokojení se současnou politickou situací jsou podle průzkumu Generace svobody voliči TOP 09, KDU-ČSL, ODS, pirátů nebo SPD, naopak méně černě situaci vnímají voliči ANO. Mladí lidé jsou ve srovnání s celou českou populací k politice skeptičtější. V průzkumu CVVM vyjádřilo v březnu spokojenost 23 procent všech Čechů.

Opačná situace panuje ve vztahu k Evropské unii. U mladých Čechů se přání setrvat v EU objevuje u 70 procent z nich. Otázka v průzkumu agentur Behavio, STEM a Europeum se sice Čechů ptala na spokojenost s členstvím v EU, rozdíl je ale patrný - spokojenost v celé populaci vyjádřila jen větší polovina, celkem 56 procent, což bylo navíc nejvíce za posledních devět let.

Nejvyšší míru souhlasu se setrváním v EU projevují voliči TOP 09, KDU-ČSL a pirátů. Voliči těchto stran jsou také nejvíce přesvědčeni, že demokracie je nejlepší možnou formou vlády. Souhlas s důležitostí účasti ve volbách, podpora setrvání v EU a sympatie s myšlenkou demokracie také rostou s vyšším vzděláním.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Legendární cyklista Merckx byl propuštěn z nemocnice

Pětinásobný vítěz Tour de France Eddy Merckx byl necelý týden po nedělní nehodě při cyklistické vyjížďce s přáteli propuštěn z nemocnice. Legendární Belgičan skončil po pádu se zraněním hlavy na jednotce intenzivní péče v nemocnici v Dendermonde poblíž Gentu.

Po sérii vyšetření byl čtyřiasedmdesátiletý Merckx v týdnu předložen na normální oddělení a v pátek byl propuštěn do domácího ošetřování. "Je šťastný, že mohl jet domů. Vždycky je to lepší doma než v nemocnici, i když tam měl skvělou péči," řekla listu Het Nieuwsblad Merckxova manželka Claudine.

Merckx je považován za nejúspěšnějšího cyklistu historie, vedle Tour vyhrál pětkrát i Giro d'Italia, má triumf z Vuelty a 19 vítězství na takzvaných cyklistických "Monumentech".

Aktualizováno před 29 minutami

Ondra ovládl na SP v Číně kvalifikaci v lezení na obtížnost

Adam Ondra vyhrál na Světovém poháru v Číně kvalifikaci v lezení na obtížnost, ve kterém se letos stal mistrem světa i Evropy. Český reprezentant byl jedním z osmi lezců, kteří vylezli až na vrchol obou kvalifikačních cest a může navázat na prvenství v předchozích závodech v Chamonix a Kranji.

S lídrem průběžného pořadí SP postoupil do nedělního semifinále z desátého místa také Jakub Konečný, který na takzvaný top dosáhl v prvním kole. A mezi 26 nejlepších se probojoval i Martin Stráník, který se na vrchol dostal při druhém pokusu.

V kvalifikaci lezení na rychlost se Ondrovi, české naději pro olympijský závod v kombinaci, podle očekávání tolik nedařilo a skončil padesátý. Ve své nejslabší disciplíně Ondra startuje kvůli umístění v žebříčku, na základě kterého bude moci v listopadu nastoupit do závodu v Toulouse, v němž bude ve hře účast na olympijských hrách. Na srpnovém MS v Japonsku se mu kvalifikovat do Tokia nepovedlo.

Do vyřazovacích bojů pro 16 nejlepších "sprinterů" nepostoupil ani vicemistr světa Jan Kříž, který obsadil 24. místo.

SP ve sportovním lezení v Sia-menu (Čína):

Rychlost:

Muži: 1. Čung Čchi-Sin (Čína), 2. Rudackij, 3. Děulin (oba Rus.), …v kvalifikaci 24. Kříž, 50. Ondra, 60. Stráník (všichni ČR).

Konečné pořadí (po 6 závodech): 1. Mawem (Fr.) 329, 2. Děulin 312, 3. Muhammad (Indon.), …10. Kříž 162.

Ženy: 1. Susantiová (Indon.), 2. Sung I-Ling (Čína), 3. Krasavinová (Rus.).

Konečné pořadí (po 6 závodech): 1. Sung I-Ling 460, 2. Jaubertová (Fr.) 355, 3. Susantiová 333.

Další zprávy