Mladí Češi jsou nespokojení, ale mají odhodlání věci měnit, ukazuje průzkum

Domácí Domácí
13. 9. 2019 9:03
Jen desetina mladých Čechů je spokojená se současnou českou politikou, pro 81 procent z nich je ale důležité zúčastnit se každých voleb. Mají strach z ekologické katastrofy, 65 procent z nich ale věří, že i snaha jedince jí zabránit má smysl. Průzkum "Generace svobody" představuje, jací jsou dospělí Češi narození po roce 1989. Provedla jej iniciativa Svobodný listopad studentů Univerzity Karlovy.
Foto: Svobodný listopad

Nejvíce nespokojení se současnou politickou situací jsou podle průzkumu Generace svobody voliči TOP 09, KDU-ČSL, ODS, pirátů nebo SPD, naopak méně černě situaci vnímají voliči ANO. Mladí lidé jsou ve srovnání s celou českou populací k politice skeptičtější. V průzkumu CVVM vyjádřilo v březnu spokojenost 23 procent všech Čechů.

Opačná situace panuje ve vztahu k Evropské unii. U mladých Čechů se přání setrvat v EU objevuje u 70 procent z nich. Otázka v průzkumu agentur Behavio, STEM a Europeum se sice Čechů ptala na spokojenost s členstvím v EU, rozdíl je ale patrný - spokojenost v celé populaci vyjádřila jen větší polovina, celkem 56 procent, což bylo navíc nejvíce za posledních devět let.

Nejvyšší míru souhlasu se setrváním v EU projevují voliči TOP 09, KDU-ČSL a pirátů. Voliči těchto stran jsou také nejvíce přesvědčeni, že demokracie je nejlepší možnou formou vlády. Souhlas s důležitostí účasti ve volbách, podpora setrvání v EU a sympatie s myšlenkou demokracie také rostou s vyšším vzděláním.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy