Mladí Češi jsou nespokojení, ale mají odhodlání věci měnit, ukazuje průzkum

Domácí Domácí
13. 9. 2019 9:03
Jen desetina mladých Čechů je spokojená se současnou českou politikou, pro 81 procent z nich je ale důležité zúčastnit se každých voleb. Mají strach z ekologické katastrofy, 65 procent z nich ale věří, že i snaha jedince jí zabránit má smysl. Průzkum "Generace svobody" představuje, jací jsou dospělí Češi narození po roce 1989. Provedla jej iniciativa Svobodný listopad studentů Univerzity Karlovy.
Foto: Svobodný listopad

Nejvíce nespokojení se současnou politickou situací jsou podle průzkumu Generace svobody voliči TOP 09, KDU-ČSL, ODS, pirátů nebo SPD, naopak méně černě situaci vnímají voliči ANO. Mladí lidé jsou ve srovnání s celou českou populací k politice skeptičtější. V průzkumu CVVM vyjádřilo v březnu spokojenost 23 procent všech Čechů.

Opačná situace panuje ve vztahu k Evropské unii. U mladých Čechů se přání setrvat v EU objevuje u 70 procent z nich. Otázka v průzkumu agentur Behavio, STEM a Europeum se sice Čechů ptala na spokojenost s členstvím v EU, rozdíl je ale patrný - spokojenost v celé populaci vyjádřila jen větší polovina, celkem 56 procent, což bylo navíc nejvíce za posledních devět let.

Nejvyšší míru souhlasu se setrváním v EU projevují voliči TOP 09, KDU-ČSL a pirátů. Voliči těchto stran jsou také nejvíce přesvědčeni, že demokracie je nejlepší možnou formou vlády. Souhlas s důležitostí účasti ve volbách, podpora setrvání v EU a sympatie s myšlenkou demokracie také rostou s vyšším vzděláním.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 23 minutami

Rusko je připraveno zmrazit počet jaderných hlavic, USA to vítají

Rusko je připraveno na rok zmrazit počet svých jaderných hlavic, pokud Spojené státy učiní totéž. Uvedlo to v úterý ruské ministerstvo zahraničí. Mělo by jít o součást ročního prodloužení stávající vzájemné odzbrojovací dohody, jejíž platnost vyprší v únoru. Washington ruské vyjádření přivítal a hlásí ochotu okamžitě začít jednat o dokončení úmluvy.

Šéf Kremlu Vladimir Putin minulý týden navrhl Washingtonu alespoň o rok bez jakýchkoli podmínek platnou dohodu prodloužit. USA však takový návrh bez závazku zmrazit počet jaderných hlavic označily za nepřijatelný.

Úterní prohlášení ruského ministerstva zahraničí ohlašující změnu stanoviska podle světových tiskových agentur znovu posiluje šance na to, že platnost posledního rusko-amerického paktu o kontrole strategických jaderných zbraní příští rok neskončí. Krok naznačuje, že propast mezi pozicemi dvou stran se zmenšila, píše agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 50 minutami

Ministři Arménie a Ázerbájdžánu budou v USA řešit Karabach, setkají se s ministrem Pompeem

Ministři zahraničí Arménie a Ázerbájdžánu dnes oznámili, že se kvůli bojům na Náhorním Karabachu v pátek setkají ve Washingtonu se šéfem americké diplomacie Mikem Pompeem. O plánované schůzce informovala agentura Reuters. Washington setkání zatím nekomentoval. Z Karabachu jsou navzdory příměří hlášeny další boje.

Z dosavadních informací není jasné, zda se šéfové diplomacií znepřátelených stran setkají s Pompeem zvlášť nebo najednou. Nicméně plánované schůzky naznačují, že Washington se začíná v současném konfliktu na Náhorním Karabachu více angažovat, píše Reuters. Až dosud bylo ve snaze o ukončení nejnovějších bojů v oblasti aktivní zejména Rusko.

Prezident Vladimír Putin si dnes kvůli konfliktu také telefonoval se svým francouzským protějškem, Emmanuelem Macronem. Právě v Rusku se obě země dohodly už dříve tento měsíc na příměří, naposledy klid zbraní začal platit v sobotu, boje však neustaly.

Zdroj: ČTK
Další zprávy