Místo v Čepru mi nabídl Kalousek, žádné výhody jsem nezískal, řekl před soudem exposlanec Šnajdr

Tomáš Maca Tomáš Maca
Aktualizováno 7. 9. 2017 13:05
Soud ve čtvrtek vyslýchal svědky v kauze takzvaných trafik pro poslance. V pokračování hlavního líčení vypovídají bývalí poslanci ODS, kteří v roce 2012 odstoupili, aby Nečasova vláda prosadila daňový balíček. Podle obžaloby měla část z nich od tehdejšího premiéra dostat místa ve státních firmách. Všichni svědci ale zatím účast na tajných jednáních popřeli. Samotní exposlanci v kauze stíhaní nejsou.
Marek Šnajdr.
Marek Šnajdr. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Před Obvodním soudem pro Prahu 1 ve čtvrtek vypovídají exposlanci ODS Marek Šnajdr, Tomáš Úlehla, Petr Tluchoř, a Ivan Fuksa, kteří se v roce 2012 postavili proti daňovému balíčku tehdejší vlády Petra Nečase

Nečas, jeho manželka Jana a exnáměstek ministra zemědělství Roman Boček v takzvané kauze poslaneckých trafik čelí obžalobě z toho, že Šnajdra, Tluchoře a Fuchsu podplatili funkcemi za to, že se vzdají mandátu, a klíčový návrh tak projde. Samotné poslance v této věci podle rozhodnutí Nejvyššího soudu nelze stíhat.

"Za své odstoupení jsem nic nedostal. V prosinci 2012 mi pan Kalousek nabídl pozici v dozorčí radě společnosti Čepro. Odcházel jsem tedy ze sněmovny, kde jsem měl 150 tisíc, odmítl jsem místo náměstka ministra zdravotnictví s platem 100 tisíc a skončil jsem s 30 tisíci v Čepru," řekl ve čtvrtek před soudem Šnajdr.

"Jako předseda rady jsem odmítl veškeré výhody včetně služebního auta a tvrzení, že jsem dostal výhodnou pozici, odporuje selskému rozumu," řekl soudu Šnajdr. Dodal, že tehdejší ministr financí Kalousek jej oslovil kvůli jeho zkušenostem.

Šnajdr také popřel, že by na téma daňového balíčku hovořil s dalšími obžalovanými - někdejší šéfkou Nečasova kabinetu a jeho nynější manželkou Janou a bývalým ministerským náměstkem Bočkem.

"S paní Nečasovou jsem o balíčku nikdy nemluvil, protože nezastávala žádnou ústavní funkci. V ODS se téma řešilo na všech úrovních, a to i při neformálních setkáních. Pan Boček se většiny z nich účastnil, ale vždycky působil jako hodný kluk a nikdy neprosazoval žádnou agendu," doplnil bývalý poslanec.

Petr Tluchoř vyloučil, že by s jeho hlasováním o daňovému balíčku jakkoli souviselo pozdější zvolení jeho známého Libora Antoše do dozorčí rady Českých drah. "Různé personální návrhy jsem jako politik přinášel dennodenně. Po složení funkce jsem navíc bral čistou nulu, stejně jako pan Antoš v Českých drahách. Příběh, který se státní zástupce snaží z těch několika málo střípků složit, bych označil za fake news," uvedl Tluchoř.

S Bočkem se podle svých slov setkal v roce 2012 mnohokrát, a to i ve věci stabilizačního balíčku, což však stejně jako Šnajdr označil za běžné. "Setkání s paní Nečasovou mezi čtyřma očima si nepamatuji," doplnil.

Vypovídal i Tomáš Úlehla, další z exposlanců ODS, kteří byli proti daňovému balíčku, ale na rozdíl od trojice Šnajdr, Tluchoř a Fuksa ho ve finále podpořil. "Při rozhodování o daňovém balíčku jsem se řídil jen svým svědomím a nikdy jsem nebyl přizván k separátnímu jednání, kde by mi někdo něco nabídl," sdělil politik, který byl z ODS vyloučen v roce 2013 po tom, co nevyjádřil nedůvěru vládě Jiřího Rusnoka a opustil sněmovnu. "S daňovým balíčkem to nijak nesouviselo," zdůraznil Úlehla s tím, že rebely, kteří měli za svou rezignaci dostat lákavé funkce, potkával čistě pracovně.

Odpoledne soud předvolal Jana Floriána, který se podobně jako Úlehla při konečném hlasování vyslovil pro vládní návrh. "Po kongresu ODS jsem vládu nehodlal položit, a tak jsem hlasoval pro," vysvětlil Florián. Na závěr soudkyně vyslechla Nečasova ministra dopravy Zbyňka Stanjuru a expředsedu výboru pro zdravotnictví Borise Šťastného, jejichž výpovědi ale do případu žádná nová fakta nevnesly. Soudkyně vyhlásila pokračování hlavního líčení na termíny od října až do prosince.

Případ pomohl pádu Nečasovy vlády a táhne se už od roku 2012. Nečas a Boček by v případě viny mohli dostat až šest let vězení. Nečasové kvůli kauze s krácením daní u luxusních dárků hrozí až osm let za mřížemi. Boček na čtvrteční jednání soudu nedorazil stejně jako Fuksa, který se omluvil ze zdravotních důvodů.

 

Právě se děje

Další zprávy