Místo plánovaného protestu tichá vzpomínka. Lidé v Praze uctili památku novináře Kuciaka

ČTK ČTK
23. 3. 2018 18:04
Důvodem pro změnu programu podle organizátorů bylo to, že slovenský prezident Andrej Kiska jmenoval novou vládu.
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Několik desítek lidí v pátek v centru Prahy uctilo památku zastřeleného slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho přítelkyně Martiny. Tichá vzpomínka, při které účastníci na Václavském náměstí zapalovali svíčky, nahradila původně plánovaný protest. Důvodem pro změnu programu podle organizátorů bylo to, že slovenský prezident Andrej Kiska jmenoval novou vládu.

Předseda spolku Pražská kaviareň Samuel Zubo řekl, že se v minulých týdnech občanské společnosti povedlo to, co se nepodařilo za tři volební období. Myslel tím odchod premiéra Roberta Fica a ministra vnitra Roberta Kaliňáka z funkcí. "Považujeme to ale jen za takovou rošádu se stejnými figurkami," podotkl Zubo.

Řada lidí z nové vlády podle něj figuruje v kauzách, o kterých psal zavražděný novinář Kuciak. Situaci považuje za trapnou, podle něj se ukazuje, že "došli lidé". "Vědí, že těmto osobám nedůvěřujeme, a nejsou schopni najít odborníky na tyto posty. Dělají rošády mezi ministry bez ohledu na to, kdo má jaké kompetence, praxi, zkušenosti a vzdělání," uvedl Zubo.

Podle Zuba nemohou být požadavky protestujících Slováků vyslyšeny, dokud svoji funkci neopustí také slovenský policejní prezident Tibor Gašpar. Jinak podle Zuba nebude zajištěno objektivní vyšetřování vraždy novináře. "Rozhodně by měl odejít," řekl.

Slováci v tuzemsku i domovské zemi od vraždy novináře a jeho snoubenky, která se stala zhruba před měsícem, vyšli do ulic několikrát. Protesty byly zaměřeny proti Ficově vládě, podporovaly vypsání předčasných voleb a nezávislé vyšetření dvojnásobné vraždy. Na jedné z demonstrací se 9. března v Bratislavě sešlo největší shromáždění od roku 1989. Podle médií na něm bylo přes 30 000 lidí.

Video: Tak se demonstrovalo před slovenskou ambasádou v Praze

Před slovenskou ambasádou v Praze demonstranti cinkali klíči a zpívali hymnu | Video: Zdeněk Bašus, Lenka Hajdučková
 

Právě se děje

Další zprávy