Ministerstvo varuje před bělicími pásky na zuby. Mohou vést i k rakovině v ústech

ČTK ČTK
20. 2. 2019 15:14
Ministerstvo zdravotnictví varovalo spotřebitele před pásky na bělení zubů Crest 3D WHITE, které obsahují nadlimitní množství peroxidu vodíku. Používání těchto bělicích pásků tak může být pro uživatele nebezpečné.
Pásky na bělení zubů Crest 3D WHITE obsahují nadlimitní množství peroxidu vodíku.
Pásky na bělení zubů Crest 3D WHITE obsahují nadlimitní množství peroxidu vodíku. | Foto: Ministerstvo zdravotnictví

Bělicí pásky od firmy Procter & Gamble jsou baleny po dvou kusech v jednotlivých sáčcích, které jsou uloženy v krabičce. Na ní je označení výrobku Crest®, 3D WHITE, NO SLIP, WhitestripsTM, SUPREME FLEXFIT. Podle laboratorních testů výrobek ale obsahuje sedm krát více peroxidu vodíku, než je povoleno pro volně dostupné přípravky na bělení nebo zesvětlení zubů.

"Používání kosmetických přípravků na bělení nebo zesvětlení zubů s obsahem peroxidu vodíku nad 0,1 procenta hmotnosti není bezpečné bez dohledu zubního lékaře," uvedla v tiskové zprávě ministerstva zdravotnictví hlavní hygienička Eva Gottvaldová.

Podle ní hlavní riziko výrobku spočívá v toxických účincích peroxidu vodíku, které mohou být zvýrazněny například aplikací na poraněnou tkáň, opakovaným použitím, po pití alkoholu nebo u kuřáků. "V krajním případě mohou tyto podmínky vést ke vzniku rakoviny dutiny ústní," doplnila Gottvaldová.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Turecko přesune v první fázi do Sýrie milion uprchlíků, řekl Erdogan

Turecko v první fázi přesune do Sýrie milion syrských uprchlíků ze svého území. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecká armáda od 9. října bojuje na severu Sýrie proti tamním kurdským oddílům s cílem zřídit podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků. Turecko jich přijalo od roku 2011 na 3,6 milionu.

"Zajistíme oblast od Manbidže po iráckou hranici a v první fázi umožníme milionu syrských uprchlíků vrátit se domů. Později zajistíme návrat dvou milionů lidí," prohlásil prezident.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

V Brazílii spadl obytný dům. Nejméně dva lidé jsou mrtví a deset je nezvěstných

Sedmipodlažní obytný dům se dnes náhle zřítil ve městě Fortaleza na severovýchodě Brazílie. Hasiči a záchranáři z trosek zatím vyprostili dva mrtvé a osm zraněných, kteří byli převezeni do nemocnice. Tragická bilance ale může být vážnější, protože pod rozvalinami jsou ještě minimálně další dva živí lidé a deset osob se pohřešuje, informovala brazilská média. Podle svědků několik osob stihlo z budovy vyběhnout a mezi zraněnými je i pár lidí, kteří šli kolem. Příčiny kolapsu domu dosud nejsou jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy