Milionový sponzor Zemana dostal od Koníčka státní místo

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
29. 1. 2014 5:30
František Gajdoš se bez výběrového řízení stal vedoucím inspektorem práce v Ostravě.
Foto: Vojtěch Marek

Ostrava - Štědrý sponzor volební kampaně prezidenta Miloše Zemana a místopředseda SPOZ v Moravskoslezském kraji František Gajdoš získal krátce před odchodem prezidentovy úřednické vlády významný post ve státní správě.

A to bez výběrového řízení.

Ministr práce a sociálních věcí v demisi a volební lídr SPOZ František Koníček Gajdoše jmenoval 13. ledna na post vedoucího Oblastního inspektorátu práce pro Moravskoslezský a Olomoucký kraj.

Jde o místo, kde se základní plat pohybuje podle tabulek mezi 42 až 45 tisíci korun.

Bývalý exekutor František Gajdoš daroval Zemanovi na kampaň před přímou volbou prezidenta rovný milion korun. Patřil tak mezi pět největších donátorů kampaně. Insider už psal, že loni na podzim zavřel svůj exekutorský úřad.

"Ano, pan František Gajdoš skutečně nastupuje," sdělila deníku Insider odcházející vedoucí inspektorka Václava Kociánová, která na své místo po šesti letech rezignovala.

Ministr práce a sociálních věcí jmenuje vedoucí inspektory po projednání s generálním inspektorem, kterým je v současnosti Rudolf Hahn. Ten řekl, že byl o Gajdošově jmenování předem informován, bližší informace o jeho výběru ale nemá.

"Jmenování pana Františka Gajdoše nebylo mým návrhem ani mojí iniciativou. Jaké okolnosti byly pro ministerstvo práce a sociálních věcí rozhodující při výběru a k jakým aspektům bylo při tom přihlíženo, je otázkou, na kterou neumím odpovědět," popsal svou roli ve výběru Hahn.

Výběrové řízení na vedení jednoho z osmi regionálních inspektorátů se v Gajdošově případě nekonalo a o jmenování rozhodl ministr Koníček.

Ten si už po dvou týdnech na Františka Gajdoše nepamatuje.

"Já jsem jmenoval tolik lidí, že si nemůžu pamatovat všechny. Obraťte se na tiskového mluvčího," uvedl ministr Koníček.

Tiskové oddělení se však omezilo pouze na konstatování, že "v právních předpisech není nutnost realizovat výběrové řízení".

Vyjádření Františka Gajdoše se nepodařilo získat, na pokus o telefonický rozhovor opakovaně nereagoval a neodpověděl ani na zaslanou SMS zprávu. Podrobnosti kolem jeho jmenování tak zůstávají veřejnosti utajeny.

Kdo je František Gajdoš?

  • Na konci 90. let patřil k významným podnikatelům v energetickém byznysu. V letech 1998 až 2002 zasedal v dozorčí radě těžebního podniku OKD, který ovládali uhlobaroni Viktor Koláček a Petr Otava přes společnost Karbon Invest.
  • V uhelném byznysu se Gajdoš seznámil s vlivnými bratry Vladimírem a Karlem Baronovými. Ti patří mezi větší Zemanovy sponzory, v roce 2010 poslali na kampaň SPOZ celkem 700 tisíc korun.
  • Do listopadu 2013 provozoval ve Vsetíně exekutorskou praxi.

Obsadit pozici vedoucího inspektora bez soutěže je podle zjištění Insideru skutečně výjimečnou věcí. Za posledních sedm let se něco podobného nestalo ani jednou.

Jak vyplývá z veřejných zdrojů, výběrová řízení se vypisovala i na místa pouhých asistentek inspektora a soutěží prošla i současná vedoucí Kociánová.

Poslední příležitost

V Gajdošově případě jde také o jednu z posledních příležitostí, kdy si může ministr svého člověka do úřadu najmenovat bez problémů. Tato pravomoc šéfa resortu totiž potrvá jen do doby, než začne platit služební zákon. S ním nová vláda počítá už na začátek příštího roku.

František Gajdoš od června zasedá v orgánech Česko-černohorské obchodní a průmyslové komory spolu s dalšími dvěma Zemanovými sponzory Ondřejem Šloufem (synem lobbisty a zakladatele SPOZ Miroslava Šloufa) a Josefem Nackem.

Další z velkých Zemanových dárců - brněnský advokát Jiří Jestřáb, který na prezidentskou kampaň poslal přes milion korun - se stal revizorem nově založeného Zemanova nadačního fondu určeného na příspěvky ke splácení státního dluhu.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Pražská ČSSD navrhla, aby kandidátku v hlavním městě vedla Maláčová

Předsednictvo pražské ČSSD požádalo celostátní vedení strany, aby v čele kandidátky v hlavním městě v letošních sněmovních volbách byla ministryně práce a místopředsedkyně ČSSD Jana Maláčová, sdělil předseda pražské sociální demokracie Petr Pavlík. Postup, podle kterého o vedoucí místo kandidátky přijde bývalý ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD), je podle něj však v rozporu s řádem přípravy voleb. Na úpravu kandidátky upozornil server Seznam Zprávy.

Podle pondělního usnesení pražské ČSSD, které bylo podle Pavlíka schváleno o jeden hlas, by se měl kromě Maláčové na druhém místě kandidátky objevit bývalý předseda Zelených Matěj Stropnický a na pátém místě někdejší ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík. Nikoho z nich však nenavrhla žádná z pražských organizací do 18. března, dokdy na to měly čas, řekl Pavlík. "Vůbec neprošli primárními volbami, je to v rozporu s řádem přípravy voleb," sdělil Pavlík ČTK.

Zdroj: ČTK
Další zprávy