Merkelová přijela na oslavu mentora ze studií. Dobře sem zapadla, vzpomíná jeho žena

Helena Truchlá Helena Truchlá
26. 10. 2018 19:15
Špičkový český vědec Rudolf Zahradník dnes v Praze slaví devadesátiny. A mezi hosty soukromé oslavy nechybí ani kancléřka Angela Merkelová. Německá politička u Zahradníka kdysi pracovala na doktorátu a společně se svým mužem Joachimem Sauerem, také špičkovým vědcem, jsou se Zahradníkem a jeho ženou Milenou od 70. let dobří přátelé.
Angela Merkelová a Rudolf Zahradník.
Angela Merkelová a Rudolf Zahradník. | Foto: Zdeněk Havlas / archiv, Akademie věd ČR

Praha - "Chci všem občanům České republiky srdečně pogratulovat," zahájila Angela Merkelová tiskovou konferenci po schůzce s premiérem Andrejem Babišem při příležitosti oslav stoletého výročí vzniku Československa. Merkelová má k Čechám blízko, v 80. letech tu krátce žila, když na Akademii věd dělala výzkum pro svůj doktorát. 

Merkelová, sama chemička, tehdy studovala u profesora Rudolfa Zahradníka. Fyzikálního chemika a později předsedy české Akademie věd. Zahradník oslavil 20. října devadesátiny a kancléřka se rozhodla překvapit ho na narozeninové oslavě, kterou pro vědce nachystal Ústav fyzikální chemie Jaroslava Heyrovského. 

"No, mělo to být překvapení, ale pak to provalily noviny," směje se Milena Zahradníková, manželka oslavence, která se s německou kancléřkou také dobře zná. "Je to naše dlouholetá kamarádka, dříve studentka mého muže," vysvětluje. "Vídáme se kdykoliv je to možné. To víte, ona je hrozně je zaměstnaná."

Z tiskové konference s premiérem Babišem německá kancléřka nejspíš zamířila do zmiňovaného fyzikálně-chemického ústavu, kde se na Zahradníkovu počest konala vědecká konference. Vystoupil na ní také Joachim Sauer, kancléřčin manžel, rovněž špičkový vědec. 

Příspěvek Joachima Sauera se podle ředitele Ústavu Martina Hofa věnoval "aplikaci kvantové mechaniky v katalytickém výzkumu". "Zabývá se tím už dlouho, je to velmi solidní příspěvek," popisuje vysokou odbornou úroveň "oslavy" Hof. 

"Pozvaní tam byli blízcí spolupracovníci profesora Zahradníka, pět lidí z Německa, několik ze Slovenska," říká Hof. "Je to všechno velmi skromné, pan profesor si nepřál nic velkého," vysvětluje. 

To potvrzuje také Milena Zahradníková. "Už o dvacátého pořád někdo chodí a chce oslavovat. A teď ještě tohle," směje se.

Zahradník a Merkelová se vzájemně navštěvují pravidelně. Vědec kancléřku v minulosti překvapil předem neohlášenou cestou do Berlína, kam doprovodil tehdejšího premiéra Bohuslava Sobotku.  

Večer se kancléřka s manžely Zahradníkovými setkala i na soukromé oslavě v Lannově vile, kam dorazilo celkem asi 30 až 40 lidí, většinou z vědeckého prostředí. "Je jí mezi námi hrozně dobře, přijede kdykoliv může," říká Milena Zahradníková. Podle ní na kancléřčino angažmá v Praze všichni rádi vzpomínají. "Byla dobrá, to vždycky říkal můj muž, že je dobrá vědkyně. Chytrá a logicky myslící. Všichni ji měli moc rádi, dobře sem zapadla," popisuje Zahradníková.

Manželé podle slov Mileny Zahradníkové sledují také politickou situaci v Německu a potíže, se kterými se šéfka Křesťanskodemokratické unie potýká ve svém už čtvrtém volebním období. Její koalici hrozil od voleb loni na podzim opakovaně rozpad, což by v Německu bylo značně neobvyklé. 

"Ona to ustojí, už to ustála několikrát. A když ne, tak se nic nestane, protože už by si taky měla odpočinout a víc se věnovat kamarádům," uzavírá se smíchem Milena Zahradníková. 

Video: Andrej Babiš přivítal Angelu Merkelovou v Kramářově vile. 

Andrej Babiš přivítal kancléřku Merkelovou v Kramářově vile | Video: Kateřina Frouzová
 

Právě se děje

před 57 minutami

Basketbalisté podlehli Dánsku a potřetí za sebou neuspěli

Čeští basketbalisté podlehli v kvalifikaci mistrovství Evropy ve Vilniusu Dánsku 90:91 a připsali si třetí porážku za sebou. Dánové oplatili výběru trenéra Ronena Ginzburga únorovou prohru z Pardubic 71:75 a po úvodních dvou neúspěších zvítězili podruhé za sebou. Radovali se především díky výkonu Gabriela Lundberga, který nastřílel 38 bodů.

Nejlepší střelcem českého týmu byl s 24 body pivot Martin Peterka, který si připsal i osm doskoků a dvě asistence. Sekundu před koncem měl možnost dát vítězný koš, ale trojkový pokus neproměnil.

Zbývající zápasy kvalifikace o šampionát v roce 2022, na kterém mají čeští reprezentanti díky pořádání jedné ze skupin v Praze účast jistou, čekají Ginzburgův výběr v únoru proti Litvě a Belgii.

Zdroj: ČTK
Další zprávy