Mění se čas. Na neděli si o hodinu přispíme

Domácí ČTK Domácí, ČTK
29. 10. 2011 18:32
Čas se posune v neděli ve tři hodiny ráno zpět na druhou hodinu

Praha - V noci ze soboty na neděli se v Česku mění čas. Ze středoevropského letního času se vracíme ke středoevropskému, kterému se říká zimní. V praxi to bude znamenat, že se hodinové ručičky v 03:00 posouvají zpět na 02:00.

Na železnici to může vyvolat menší zmatek, protože se noční rychlíky na hodinu zastaví, ale většina lidí, kteří v noci nikam necestují, si může o hodinu více přispat.

Odborníci pochybují o úsporách

Američan Benjamin Franklin, který prý s nápadem posouvat v létě čas přišel, tvrdil, že se tak ušetří na svíčkách. Dnešní odborníci ale říkají, že se střídání letního a zimního času v energetice projevuje jen zanedbatelně a úspory elektřiny to nepřináší.

Mnohem větší vliv na spotřebu energie má podle nich počasí. Střídání letního a takzvaného zimního času se přesto dodržuje nejen ve všech státech Evropské unie, ale například i v USA či Mexiku.

V rámci europarlamentu vznikla letos v lednu iniciativa, která chce sesbírat milion podpisů Evropanů a změnu času zrušit. "Změna času je zbytečnost. Nic dobrého to nepřináší, v podstatě to vadí některým hodně, některým méně," uvedla česká europoslankyně Zuzana Roithová, která zrušení posunů času podporuje.

Hodina volného času navíc.
Hodina volného času navíc. | Foto: Aktuálně.cz

Čas se měnil za světových válek

Odborníci tvrdí, že si na změnu času většina lidí zvyká zhruba týden, někdo ji snáší snadno, jiný hůře. Zdravým lidem to ale nečiní takové problémy, aby museli vyhledat lékaře či psychiatra.

Legendárním českým bojovníkem proti letnímu času byl pekař Stanislav Pecka ze Sobětuch na Chrudimsku. O zrušení letního času marně usiloval i u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Předloni v létě ale zemřel.

V českých zemích byl letní čas zaveden poprvé za první světové války v letech 1915 a 1916. Vrátil se opět za druhé světové války v roce 1940 a trval až do roku 1949.

Potřetí si Češi začali každoročně posouvat hodinky v roce 1979, a to v důsledku ropné krize a energetických problémů (ve státech EU byl již od roku 1976). Až do roku 1995 trval letní čas šest měsíců, od roku 1996 se Česko připojilo ke zvyklostem Evropské unie a letní čas prodloužilo na sedm měsíců.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

LFA nabízí fotbalovým klubům předčasné vyplacení části financí

Ligová fotbalová asociace nabídla pomoc účastníkům první a druhé ligy, jimž pandemie nového typu koronaviru způsobila finanční problémy. Jednotlivé kluby budou moci v předstihu získat část květnové splátky peněz, které od LFA dostávají.

"Ligový výbor odsouhlasil možnost podpory členských klubů LFA, které se dostaly v důsledku aktuální situace do finančních potíží. Nabídne jim možnost předčasné úhrady části květnové splátky odměny hrazené klubům ze strany LFA," uvedl v tiskové zprávě předseda LFA Dušan Svoboda. Ligový výbor schválil pomoc klubům na dnešním jednání jednomyslně.

LFA vyplácí jednotlivým účastníkům první a druhé ligy, které řídí, podíl z prodeje televizních a marketingových práv a také ze sponzorských příspěvků. Kluby získávají finance v pěti ročních splátkách a právě jedna z nich měla přijít na řadu v květnu.

Další zprávy