reklama
 
 

Mejdanem v chrámu oslavila Charta třicátiny

14. 3. 2007 15:15
Praha - Před 30 lety zemřel po mnohahodinovém policejním výslechu filozof Jan Patočka. Vzpomínali na něj nejen signatáři Charty 77. GALERIE

Bezdomovec i bývalý prezident, místopředseda vlády nebo katolický kněz. Zhruba sedm set lidí, kteří by se v normální společnosti ani nesetkali, si včera padali do náručí. Před třiceti lety je spojil pocit, že nelze mlčet ohledně porušování lidských práv.

Moderátorka večera Petruška Šustrová pozvala na pódium jednoho z původních autorů textu Charty, bývalého prezidenta Václava Havla. Vzpomínal na setkání s lidmi při studijním pobytu ve Spojených státech, kteří, přestože vyznávali různé hodnoty, se dokázali tolerovat a všichni odkazovali na étos Charty 77.

Česko by podle něj mělo poukazovat na nedodržování lidských práv v jiných zemích, a to bez ohledu na své partikulární ekonomické zájmy.

Pak už se Havel věnoval svým přátelům, vínu a poslouchání oblíbených kapel Dg 307, Vlasty Třešňáka a dvorní kapely Charty Plastic People of The Universe. Při zpěvu Jaroslava Hutky "Teď dumej o právu, Havlíčku, Havle," si Havel broukal s ním.

Vicepremiér pro Evropu Alexandr Vondra , kterému při vzniku Charty bylo 15 let a jejím mluvčím se stal v roce 1989, slíbil zřízení Ústavu paměti národa, který by spravoval a zveřejňoval dokumenty z doby komunismu. Jeho schvalování právě začalo v Poslanecké sněmovně.

Hvězdou večera se kromě Václava Havla stal Ivan Martin Jirous. Na pódiu veřejně slíbil, že ztrestá bývalého bachaře a nyní poslance za KSČM Jaroslava Vondrušku, který týral jeho kamarády ve věznici v Minkovicích. "Budu ho pronásledovat ve dne i v noci," řekl Jirous. "Jestli mi unikne, uznám, že je to chytrý kluk."

autor: Ludvík Hradilek | 14. 3. 2007 15:15

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama