Mediální celebrita čáp Vodňan uhynul v Turecku, zvíře hledají turečtí ochranáři

Michal Polák Michal Polák
22. 5. 2019 13:40
Na cestě ze Súdánu uhynul čáp Vodňan, kterého v roce 2014 zachránila Záchranná stanice živočichů Makov. Podle předsedy stanice Libora Šejny zvíře uhynulo minulý týden v Turecku. Čáp si před pěti lety při pádu z komínu vážně poranil křídlo. Očekávalo se, že bude mít trvalé následky. Zvíře se však zotavilo a od roku 2016 pravidelně létalo na zimu na jih. V letošním roce se už do Česka nedokázal vrátit. Přesná příčina úhynu není známa, ale podle Šejny to mohlo být věkem.
Čáp Vodňan
Čáp Vodňan | Foto: záchranná stanice živočichů Makov

"Čáp Vodňan uhynul 12. května při své cestě zpět asi 150 km jižně od Istanbulu. Zatím bližší informace nejsou, vysílač se ale více než týden hlásí bez jakékoliv aktivity z jednoho místa," informoval předseda Záchranné stanice živočichů Makov Libor Šejna na Facebooku.

O čápa se média začala zajímat v dubnu 2014, když ho poraněného objevila policie ve Vodňanech. Zvíře tehdy při bouřce srazil poryv větru, takže čáp vypadl z hnízda na náměstí a při pádu si silně poranil křídlo a měl zhmožděniny po celém těle. Ochranáři předpokládali, že čáp bude mít trvalé poškození, což se nakonec nepotvrdilo. "Po řadě léčení byl zhruba po dvou letech opět připraven k vypuštění do volné přírody," vzpomíná Šejna.

Ochranáři se obávali, že se zdravotní potíže mohou vrátit, proto zvíře dostalo GPS přijímač, aby se v případě potřeby dal Vodňan znovu odchytit. V březnu 2016 byl čáp vypuštěn a vrátil se na svůj "domovský" komín ve Vodňanech.

Hned při své první cestě na jih čáp překvapil. "Neletěl však jako tisíce jiných čápů přes Egypt do Afriky, ale přes Saúdskou Arábii po pobřeží Rudého moře na jih," popisuje Šejna. Čáp nakonec zimoval na hranici s Jemenem. Podle Šejny šlo o první zaznamenané úspěšné zimování čápa bílého v oblasti. V následujících letech už se čáp choval standardně. V roce 2017 zimoval nejprve v Čadu a v listopadu se potom přesunul do Súdánu. Loni Vodňan odletěl opět do Súdánu.

Podle Šejny se v letošním roce Vodňan vydal na cestu domů o dva měsíce dříve. "Vyrazil z neznámých důvodů zpět poslední týden v březnu. Uletěl více než 4500 km, jeho cesta skončila 12. května u města Hamidiye," říká Šejna.

Přesná příčina úhynu v tuto chvíli není známa, ale mohlo to být věkem. Čápa v Makově přijali jako dospělého a jeho věk neznali. "Máme slíbenou i pomoc místních ochranářů s prozkoumáním místa, uvidíme," uzavřel Šejna.

Podívejte se na záznam poslední cesty čápa Vodňana:

 

Právě se děje

před 23 minutami

Představitelé EU i britský premiér Johnson podepsali brexitovou dohodu

Představitelé Evropské unie a Spojeného království dnes splnili jeden z posledních formálních požadavků před odchodem Británie z EU: Brusel i Londýn podepsali brexitovou "rozvodovou" dohodu, která by po ratifikaci Evropským parlamentem měla za týden ukončit spojení Spojeného království s unijní "sedmadvacítkou", informovala agentura AFP.

Dohodu nejprve za EU podepsala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. Následně byl dokument odeslán do Londýna, kde jej podpisem stvrdil britský premiér Boris Johnson.

Europarlament bude o ratifikaci dohody hlasovat 29. ledna. Opustit EU by Británie měla po 47 letech členství o půlnoci 31. ledna.

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

Francie hlásí první výskyt koronaviru v Evropě, má dva nakažené

Ve Francii se objevily dva případy nákazy novým koronavirem, který byl zaznamenán na konci loňského roku v Číně a jemuž podlehlo již nejméně 26 lidí. Jedná se o první výskyt viru v Evropě. Podle francouzského ministerstva zdravotnictví, které informaci potvrdilo, se zřejmě budou objevovat i další případy.

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

Trump jako první prezident USA přišel na akci odpůrců potratů. Dřív patřil do opačného tábora

Šéf Bílého domu Donald Trump pokládá za "nesmírnou čest", že se dnes stal prvním prezidentem Spojených států, který se zúčastnil každoročního protipotratového shromáždění ve Washingtonu. Akce zvaná Pochod pro život, kterou organizátoři poprvé svolali v roce 1974, se na washingtonské parkové promenádě National Mall koná ve výroční den rozhodnutí Nejvyššího soudu USA, jenž před 46 lety legalizoval umělé přerušení těhotenství.

Trump byl před dvaceti lety stoupencem interrupcí a jeho kritici občas připomínají jeho slova z roku 1999, že je "v každém případě pro (potraty)". Od té doby ale radikálně změnil názor, podle agentury AP ve snaze získat na svou stranu věřící voliče bílé pleti. Dnes v projevu ke shromážděným obvinil opoziční demokraty, že prosazují "radikální a extrémní postoje". Pochválil účastníky dnešní akce a řekl, že "nenarozené děti nikdy neměly v Bílém domě pevnějšího zastánce".

Další zprávy