Foto: Noční můra začala v Dejvicích. Do gulagů odvlekli 25 000 Čechoslováků, archivy stále mlčí

Foto: Noční můra začala v Dejvicích. Do gulagů odvlekli 25 000 Čechoslováků, archivy stále mlčí
Chrám Zesnutí přesvaté Bohorodice na pražských Olšanských hřbitovech. Postavili si ho uprchlíci před bolševismem ze zemí bývalého Sovětského svazu ve dvacátých letech minulého století.
Od počátku devadesátých let je tu i deska připomínající poválečný zločin.
Doslova pár dnů po obsazení Prahy Rudou armádou zatkla komanda sovětské vojenské kontrarozvědky Směrš stovky československých občanů původem ze zemí Sovětského svazu. Koho nezastřelila hned v Praze, odvlekla do sovětských vězení a lágrů.
Paní Anastázie Kopřivová sem chodí vzpomínat na dědečka každý rok. "Bylo mu 72 let, když si pro něj přišli domů, že potřebují něco vysvětlit." Že přežil jen čtrnáct dnů "vysvětlování", se dozvěděli až po více jak čtyřiceti letech.
Foto: Adam Hradilek - Ústav pro studium totalitních režimů
Ludvík Hradilek Ludvík Hradilek
12. 5. 2017 14:45
Jen hodiny po ukončení druhé světové války začala sovětská tajná policie zatýkat československé občany původem ze zemí ovládaných Sovětským svazem. Jediným jejich proviněním bylo, že po roce 1920 utekli před bolševiky. Většina se domů nikdy nevrátila.
 

Právě se děje

před 5 minutami

Brno už prodalo na imaginární zápas lístky za milion korun

Fotbalová Zbrojovka Brno už prodala na imaginární zápas se Slavií na pomoc v boji s novým koronavirem vstupenky v hodnotě milion korun. Momentálně druholigový klub si dal za cíl virtuálně vyprodat někdejší slavný stadion za Lužánkami, kam v říjnu 1996 přišlo na zápas s Pražany 44.120 diváků, což je dosud nejvyšší návštěva v české lize.

Výtěžek z prodeje virtuálních lístků získá brněnská Fakultní nemocnice v Bohunicích na boj s nemocí COVID-19. Do akce se zapojila i Slavia. Podle brněnského klubu fanoušci koupili zatím pět tisíc lístků, které se prodávají za 200 korun.

V Česku si fanoušci mohou kupovat virtuální lístky i na další dva zápasy. Olomouc si připomíná slavné utkání s Realem Madrid a Jablonec pak v neděli imaginárně "odehraje" podještědské derby s Libercem. Výtěžek poputuje rovněž do tamních nemocnic.

Další zprávy