Ministr Ludvík ČSSD do voleb v Praze nepovede, neschválili mu jeho lidi na kandidátce

Kateřina Frouzová Markéta Šrajbrová Markéta Hronová Kateřina Frouzová, Markéta Šrajbrová, Markéta Hronová
Aktualizováno 3. 4. 2017 21:50
Ministr zdravotnictví ČSSD Miloslav Ludvík byl jedním z kandidátů na lídra pražské kandidátky ČSSD do podzimních voleb. V pondělí večer ale z nominace odstoupil. "Rezignoval jsem, protože neprošla kandidátka, kterou jsem navrhl," potvrdil Aktuálně.cz Ludvík. Podle dvou na sobě nezávislých zdrojů je to součást přetahované o moc v pražské ČSSD. Kdo tedy lídrem v hlavním městě bude, zatím není jasné.
Ministr zdravotnictví a předseda pražské ČSSD Miloslav Ludvík ji do voleb nepovede.
Ministr zdravotnictví a předseda pražské ČSSD Miloslav Ludvík ji do voleb nepovede. | Foto: ČTK

Praha - Ministr zdravotnictví a šéf sociálních demokratů v hlavním městě Miloslav Ludvík rezignoval na pozici lídra kandidátky v podzimních poslaneckých volbách jen pár dní poté, co jeho jméno schválilo předsednictvo strany.

S kolegy v Praze se na mimořádném jednání krajského výkonného výboru neshodl na podobě kandidátky. "Neprošla moje kandidátka," vysvětlil Ludvík rezignaci. S ministrem na postu lídra původně počítal premiér Bohuslav Sobotka, který chtěl, aby jedničkami byli jeho ministři. Dohoda se však začala měnit, když předsednictvo ČSSD v pátek schválilo v Praze tři možné lídry: Ludvíka, dále pak místopředsedu a pražského náměstka Petra Dolínka a náměstka z ministerstva zahraničí Lukáše Kauckého. Vybrat si mezi nimi měli v referendu členové strany.

Podle informací redakce ještě z března měla na druhém místě kandidátky figurovat náměstkyně ministerstva zdravotnictví Lenka Teska Arnoštová. Ta se kvůli tomu na sjezdu strany v Brně vzdala možnosti ucházet se o křeslo místopředsedkyně a umožnila tak kolegovi Dolínkovi vystoupat do nejužšího vedení sociální demokracie.

Po měsíci je vše jinak a Arnoštová nemá post dvojky vůbec jistý. Figurovala totiž na čelních pozicích Ludvíkovy kandidátky, která se jeho spolustraníkům nelíbila. Kvůli tomu nyní vznikla v pražské ČSSD roztržka a část ministrových kolegů prosazuje na druhé místo náměstka Kauckého.  

Kandidátku ČSSD sestavuje krajský výkonný výbor. Tím to však nekončí. V průběhu jara o ní ještě budou hlasovat členové strany v daném regionu - o lídrovi a kandidátech na dalších místech zvlášť. Lídr musí získat minimálně padesát procent hlasů. Členové také mohou měnit i pořadí ve zbytku kandidátky preferenčními hlasy.

Ohledně zvyšování spoluúčasti pacientů se musí šlápnout na brzdu, nastává naopak doba, kdy bude spoluúčast klesat, tvrdí Miloslav Ludvík. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 17 minutami

Pyrotechnika na sportovních utkáních bude zakázaná, fanoušky přijde draho

Fanoušci, kteří během sportovních utkání používají pyrotechniku, by nově mohli být potrestáni pokutou až do 100 000 korun a zákazem vstupu na stadiony. Počítá s tím přestupková novela, kterou ve středu sněmovna poslala do závěrečného kola schvalování.

Novela, kterou vláda předložila dolní komoře už koncem předminulého roku, má také zjednodušit agendu spojenou s přestupky a zlepšit součinnost úřadů při ochraně dětí před domácím násilím. Zavádí pravidla šetrného výslechu svědka mladšího 15 let a informační povinnost správního orgánu vůči orgánu sociálně-právní ochrany dětí v případě, že byl přestupek vykazující znaky užití násilí v rodině nebo v partnerském vztahu spáchán na dítěti nebo před dítětem.

S pokutami od 10 000 korun do 50 000 korun a až 100 000 korun v případě opakovaného přestupku počítá novela za použití pyrotechniky při sportovních utkáních, a to i mimo místo zápasu. Pachatelům má hrozit i zákaz vstupu na stadiony. Aby měly správní úřady možnost kontroly recidivy, navrhují autoři návrhu nový typ přestupku zapisovat do rejstříku trestů.

V praxi bude prokazování tohoto přestupku podle návrhu obdobné jako u trestné činnosti spjaté s projevy diváckého násilí, které se nemusí přímo vázat na místo sportovní akce, ale na souvislost s návštěvou sportovní akce. "Podmínkou spáchání tohoto přestupku přitom nemusí být to, že se fanoušek chce sportovního utkání skutečně zúčastnit a být na stadionu přímo přítomen," uvádí. Postižitelní by měli být podle autorů návrhu i ti, kteří se cíleně vyhýbají hromadným přesunům, aby je nemohla sledovat policie.

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

Vyjednávání o financování stavby linky metra D bude trvat zhruba rok

Vyjednávání o financování stavby linky metra D bude trvat zhruba rok. Dopravní podnik (DPP) bude jednat s Evropskou investiční bankou (EIB) i s komerčními bankami. Sdělil to ve středu generální ředitel DPP Petr Witowski. Pro podnik je podle něho důležité, aby stavbu schválilo ve čtvrtek zastupitelstvo hlavního města, neboť rozhodnutí DPP umožní jednat o konkrétních podmínkách financování. Vedení Prahy v uplynulých měsících řeklo, že bude o zaplacení stavby jednat také se státem.

Další zprávy