Lidové noviny vs. Babiš: Veřejný spor s novým majitelem

Domácí Domácí
28. 6. 2013 19:45
Miliardář slíbil, že do práce novinářů nebude zasahovat. Hned nato volal do LN
Andrej Babiš: "Byl jsem vytočený. Už se to nestane," řekl novinářům Lidových novin.
Andrej Babiš: "Byl jsem vytočený. Už se to nestane," řekl novinářům Lidových novin. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha- Na smlouvě o koupi vydavatelského domu MAFRA miliardářem Andrejem Babišem ještě nezaschly podpisy a druhý nejbohatší tuzemský podnikatel musí hasit konflikt.

Úvodní kontakt s redaktory Lidových novin, které (např. vedle Mladé fronty Dnes, nejčtenějšího seriozního deníku) MAFRA vydává, vyústil ve veřejnou roztržku, na konci které jsou na jedné straně obavy o svobodu tisku, na straně druhé slova omluvy.

V pátek vyšlo najevo, že bezprostředně po oznámení transakce - a podnikatelovu veřejném ujištění, že noviny nebude ovlivňovat - miliardář obratem volal redaktorovi LN, aby mu vyčinil, že špatně "pokryl" Babišovu tiskovou konferenci.

Lidové noviny se rozhodly celý konflikt zveřejnit; redakci Aktuálně.cz se nad to podařilo získat autentickou nahrávku rozhovoru mezi redaktorem listu a novým budoucím vlastníkem. (Koupi od německých vydavatelů musí ještě schválit antimonopolní úřad - pozn.red).

"Nebudu mluvit s novináři"

Babiš koupil vydavatelství MAFRA ve středu. A dal hlasitě najevo, že nemíní média zneužívat ve svůj prospěch.

"Nebudu sedět v žádném orgánu, nebudu vůbec mluvit s novináři, ani jim nedám interview, jako dal nedávno pan (Zdeněk) Bakala Hospodářským novinám," podotkl Babiš v narážce na skutečnost, že deník nedávno zveřejnil rozhovor se svým majitelem. "Já v žádném případě nebudu nikdy zasahovat do práce redaktorů v Mafře, ať si klidně píší, co chtějí," citovala jej agentura ČTK.

"Nevědí, s kým mají tu čest"

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Krátce na to se však telefonicky obrátil na reportéra, který přišel na tiskovou konferenci Babišova politického hnutí ANO. Zajímal se, proč v Lidových novinách nevyšlo o akci ani slovo.

Podnikatel na nahrávce argumentuje třeba tím, že ostatní noviny o jeho plánech obsáhle psaly.

Redaktor odpovídá, že šlo o rozhodnutí redakce, nikoli jeho osobní. "Takže vám to zakázali, mám tomu tak rozumět? (...) V tuhle chvíli je Babiš na černé listině?," podivuje se miliardář.

Následně chce jmenovitě vědět, kdo konkrétně udělal rozhodnutí o - dosud neparlamentní straně - ANO nepsat. "Všeci vaši konkurenti o tom zprávy dávají, můj ksicht totiž prodává noviny, jestli jste to ještě nezjistil."

Své dotazy pak mírní větou, že se jen ptá. "Já se s vámi normálně bavím, jako občan Babiš, já zatím ani nejsem majitel Mafry."

Avšak svůj telefonát končí těmito větami: "Doufám, že kluci vědí, co dělaj. Ještě nevědí, s kým mají tu čest, ale to je jedno."

Incident způsobil v Lidových novinách okamžitě poprask; a miliardář následně uznal svou chybu.

"Pan Babiš přijel do redakce, předstoupil před 70 lidí a osobně se za tu věc omluvil," řekl Aktuálně.cz šéfredaktor Lidových novin Dalibor Balšínek.

Podle něj se s podnikatelem dohodli, že poté, co převzetí společnosti Mafra potvrdí ÚHOS, sepíše Babiš s LN obsahový kodex, který by měl podobným konfliktům zamezit.

Na otázku, proč se redakce LN rozhodla telefonát a jeho okolnosti zveřejnit ve zvláštní zprávě, Balšínek uvedl: "Ta informace již byla venku. Sám pan Babiš na ni upozornil, když na twitteru napsal, že právě jede do redakce na kobereček. Tudíž byla jediná možnost, a to sice tu událost popsat."

 

Právě se děje

před 15 minutami

Schalke se dočkalo druhé výhry v sezoně

Beznadějně poslední fotbalisté Schalke se dočkali v německé lize druhého vítězství v sezoně. Celek z Gelsenkirchernu zdolal v 28. kole Augsburg 1:0. Na šestnácté místo, které znamená účast v baráži, ale ještě ztrácí propastných 12 bodů. Mohuč má navíc podvečerní zápas v Kolíně nad Rýnem k dobru.

První výhru po 12 kolech vystřelil Schalke už ve čtvrté minutě Suat Serdar, který gólem oslavil dnešní 24. narozeniny. Čeští hráči Augsburgu, brankář Tomáš Koubek a stoper Marek Suchý, strávili celý zápas na lavičce.

Další zprávy