Lidové noviny vs. Babiš: Veřejný spor s novým majitelem

Domácí Domácí
28. 6. 2013 19:45
Miliardář slíbil, že do práce novinářů nebude zasahovat. Hned nato volal do LN
Andrej Babiš: "Byl jsem vytočený. Už se to nestane," řekl novinářům Lidových novin.
Andrej Babiš: "Byl jsem vytočený. Už se to nestane," řekl novinářům Lidových novin. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha- Na smlouvě o koupi vydavatelského domu MAFRA miliardářem Andrejem Babišem ještě nezaschly podpisy a druhý nejbohatší tuzemský podnikatel musí hasit konflikt.

Úvodní kontakt s redaktory Lidových novin, které (např. vedle Mladé fronty Dnes, nejčtenějšího seriozního deníku) MAFRA vydává, vyústil ve veřejnou roztržku, na konci které jsou na jedné straně obavy o svobodu tisku, na straně druhé slova omluvy.

V pátek vyšlo najevo, že bezprostředně po oznámení transakce - a podnikatelovu veřejném ujištění, že noviny nebude ovlivňovat - miliardář obratem volal redaktorovi LN, aby mu vyčinil, že špatně "pokryl" Babišovu tiskovou konferenci.

Lidové noviny se rozhodly celý konflikt zveřejnit; redakci Aktuálně.cz se nad to podařilo získat autentickou nahrávku rozhovoru mezi redaktorem listu a novým budoucím vlastníkem. (Koupi od německých vydavatelů musí ještě schválit antimonopolní úřad - pozn.red).

"Nebudu mluvit s novináři"

Babiš koupil vydavatelství MAFRA ve středu. A dal hlasitě najevo, že nemíní média zneužívat ve svůj prospěch.

"Nebudu sedět v žádném orgánu, nebudu vůbec mluvit s novináři, ani jim nedám interview, jako dal nedávno pan (Zdeněk) Bakala Hospodářským novinám," podotkl Babiš v narážce na skutečnost, že deník nedávno zveřejnil rozhovor se svým majitelem. "Já v žádném případě nebudu nikdy zasahovat do práce redaktorů v Mafře, ať si klidně píší, co chtějí," citovala jej agentura ČTK.

"Nevědí, s kým mají tu čest"

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Krátce na to se však telefonicky obrátil na reportéra, který přišel na tiskovou konferenci Babišova politického hnutí ANO. Zajímal se, proč v Lidových novinách nevyšlo o akci ani slovo.

Podnikatel na nahrávce argumentuje třeba tím, že ostatní noviny o jeho plánech obsáhle psaly.

Redaktor odpovídá, že šlo o rozhodnutí redakce, nikoli jeho osobní. "Takže vám to zakázali, mám tomu tak rozumět? (...) V tuhle chvíli je Babiš na černé listině?," podivuje se miliardář.

Následně chce jmenovitě vědět, kdo konkrétně udělal rozhodnutí o - dosud neparlamentní straně - ANO nepsat. "Všeci vaši konkurenti o tom zprávy dávají, můj ksicht totiž prodává noviny, jestli jste to ještě nezjistil."

Své dotazy pak mírní větou, že se jen ptá. "Já se s vámi normálně bavím, jako občan Babiš, já zatím ani nejsem majitel Mafry."

Avšak svůj telefonát končí těmito větami: "Doufám, že kluci vědí, co dělaj. Ještě nevědí, s kým mají tu čest, ale to je jedno."

Incident způsobil v Lidových novinách okamžitě poprask; a miliardář následně uznal svou chybu.

"Pan Babiš přijel do redakce, předstoupil před 70 lidí a osobně se za tu věc omluvil," řekl Aktuálně.cz šéfredaktor Lidových novin Dalibor Balšínek.

Podle něj se s podnikatelem dohodli, že poté, co převzetí společnosti Mafra potvrdí ÚHOS, sepíše Babiš s LN obsahový kodex, který by měl podobným konfliktům zamezit.

Na otázku, proč se redakce LN rozhodla telefonát a jeho okolnosti zveřejnit ve zvláštní zprávě, Balšínek uvedl: "Ta informace již byla venku. Sám pan Babiš na ni upozornil, když na twitteru napsal, že právě jede do redakce na kobereček. Tudíž byla jediná možnost, a to sice tu událost popsat."

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 13 minutami

Libyjský maršál Haftar odstoupil dočasně z funkce, může si tím připravovat půdu pro prezidentské volby

Polní maršál Libyjské národní armády (LNA) Chalífa Haftar oznámil, že na tři měsíce odstoupí ze své funkce. Podle agentury Reuters si tak připravil půdu k možné kandidatuře v prezidentských volbách, které se mají konat v prosinci.

Haftarovy oddíly ovládají východ Libye a velkou část jižních oblastí. LNA v prohlášení uvedla, že Haftar pověřil svého náčelníka štábu, aby na tři měsíce převzal jeho povinnosti.

Vojsko maršála Haftara v minulosti bojovalo proti jednotkám libyjské armády, která stála za vládou v Tripolisu. Samotný Haftar podporoval paralelní vládu na východě země. Loni čtrnáctiměsíční boje ukončilo příměří, které také umožnilo ustavení přechodné vlády, jež má připravit prosincové volby.

Parlamentní a prezidentské volby se mají konat 24. prosince, ale jak napsala agentura AP, jejich osud je nejistý. Volební zákon, který stanoví že kandidáti na prezidenta se musejí vzdát úřadu po dobu 90 dní před volbami, vyvolal značné neshody mezi libyjskými politiky. Jeho ratifikace vedla až k odhlasování nedůvěry vládě premiéra Muhammada Dbaíby, která bude zemi do voleb řídit jako úřadující.

Zdroj: ČTK
před 16 minutami

Fed patrně příští rok začne zvyšovat svou hlavní úrokovou sazbu

Americká centrální banka (Fed) patrně příští rok začne zvyšovat svou hlavní úrokovou sazbu. Banka to oznámila po dvoudenním zasedání svého měnového výboru. Je to dříve, než prognózovala před třemi měsíci, což agentura AP interpretuje jako známku toho, že Fed znepokojují přetrvávající vysoké inflační tlaky.

Svou klíčovou úrokovou sazbu Fed ponechal v rozpětí nula až čtvrt procenta. Šéf Fedu Jerome Powell na tiskové konferenci uvedl, že banka by mohla dokončit omezování nákupu dluhopisů do poloviny příštího roku.

Pokud se bude ekonomice dařit, začne Fed omezovat nákup dluhopisů tento rok, uvedla banka v prohlášení. Cílem nákupů dluhopisů bylo snížit úrokové sazby dlouhodobých úvěrů, aby se podpořilo půjčování a utrácení. Powell dále na tiskové konferenci uvedl, že centrální banka by mohla oznámit omezení nákupu dluhopisů už na příštím zasedání v listopadu.

Plány Fedu odrážejí přesvědčení, že se ekonomika zotavila z recese vyvolané pandemií covidu-19 natolik, že banka může brzy začít omezovat svou mimořádnou podporu. S postupným posilováním ekonomiky se také zrychlila inflace na tříleté maximum, což zvyšuje tlak na Fed, aby se měnová politika zpřísnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Biden se v říjnu sejde s Macronem. Francouzský prezident také pošle svého velvyslance zpět do USA

Americký prezident Joe Biden se ve středu telefonicky spojil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem ve snaze urovnat diplomatickou roztržku vyvolanou novým bezpečnostním paktem Američanů s Británií a Austrálií. Bílý dům a Elysejský palác následně ohlásily na konec října setkání obou prezidentů, které se má uskutečnit v Evropě. Také informovaly o Macronově rozhodnutí poslat příští týden francouzského velvyslance zpět do USA.

Francie minulý týden přistoupila k bezprecedentnímu kroku a svého ambasadora povolala ke konzultacím v reakci na nové bezpečnostní partnerství mezi USA, Británií a Austrálií, jehož součástí je poskytnutí amerických jaderných ponorek australské armádě. Austrálie zároveň oznámila odstoupení od dohody o dodávce ponorek uzavřené v roce 2016 s francouzskou firmou Naval Group a francouzská vláda v reakcích neskrývala rozhořčení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy