Lidovci chtějí po Fischerovi, aby odvolal Juráskovou

Domácí Domácí
12. 6. 2009 12:15
Vadí jim, že ministryně zdravotnictví podepsla sloučení dvou zdravotních pojišťoven
Podepsala dobrý obchod miliardáři Chrenkovi. Ať odjede, chtějí lidovci.
Podepsala dobrý obchod miliardáři Chrenkovi. Ať odjede, chtějí lidovci. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Pět dní poté, co získala ve sněmovně důvěru úřednická vláda premiéra Jana Fischera, vyzvala trojice lidoveckých poslanců předsedu vlády, aby odvolal ministryni zdravotnictví Danu Juráskovou a jejího náměstka Marka Šnajdra.

Důvodem je, že podepsla sloučení zdravotní pojišťovny Agel a Hutnické zdravotnitní pojišťovny. Udělala to v den, kdy sněmovna schválila zákon, podle něhož se stanoví pro slučování pojišťoven nové podmínky. Takové, které zmíněná fůze přkračuje. 

"Vedení ministerstva zdravotnictví tak pohrdlo jasnou vůlí poslanecké sněmovny, nevzalo v potaz ani negativní stanovisko ministerstva financí k navrhovanému sloučení," uvedli ve společném porhlášení lidovci Ludvík Hovorka, Jiří Carbol a Michaela Šojdrová. 

Lidovci patří mezi ty zákonodárce zvolené za KDU-ČSL, kteří nevyslovili důvěru Fischerově vládě, ale zdrželi se hlasování. Za Fischerem však stojí dvě nejsilnější strany ve sněmovně ODS a ČSSD.

Pojišťovnu Agel založil třinecký železářský magnát Tomáš Chrenek. Pojišťovna se však dostala do dluhů. Sloučení zaplatí pojištěnci Hutnické pojištovny. Tu přijde fúze na 100 miliónů korun - to je částka, na niž vystoupil provozní dluh Chrenkovy pojišťovny.

Nazdory tomu ministryně schválením fúze významně posílila Chrenkovo zdravotnické impérium. Patří do něho především síť nemocnic Agel v Moravskoslezském a Olomouckém kraji s ročním obratem tři miliardy korun a dodavatel zdravotnického materiálu Martek Medical.

Spojením Agelu a Hutnické pojišťovny Chrenek posílil svůj vliv na správní radu a management veřejnoprávní instituce s ročním obratem 7-8 miliard korun a s třemi miliardami na bankovních kontech.

 

.

 

Právě se děje

Další zprávy