Lidovci chtějí po Fischerovi, aby odvolal Juráskovou

Domácí Domácí
12. 6. 2009 12:15
Vadí jim, že ministryně zdravotnictví podepsla sloučení dvou zdravotních pojišťoven
Podepsala dobrý obchod miliardáři Chrenkovi. Ať odjede, chtějí lidovci.
Podepsala dobrý obchod miliardáři Chrenkovi. Ať odjede, chtějí lidovci. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Pět dní poté, co získala ve sněmovně důvěru úřednická vláda premiéra Jana Fischera, vyzvala trojice lidoveckých poslanců předsedu vlády, aby odvolal ministryni zdravotnictví Danu Juráskovou a jejího náměstka Marka Šnajdra.

Důvodem je, že podepsla sloučení zdravotní pojišťovny Agel a Hutnické zdravotnitní pojišťovny. Udělala to v den, kdy sněmovna schválila zákon, podle něhož se stanoví pro slučování pojišťoven nové podmínky. Takové, které zmíněná fůze přkračuje. 

"Vedení ministerstva zdravotnictví tak pohrdlo jasnou vůlí poslanecké sněmovny, nevzalo v potaz ani negativní stanovisko ministerstva financí k navrhovanému sloučení," uvedli ve společném porhlášení lidovci Ludvík Hovorka, Jiří Carbol a Michaela Šojdrová. 

Lidovci patří mezi ty zákonodárce zvolené za KDU-ČSL, kteří nevyslovili důvěru Fischerově vládě, ale zdrželi se hlasování. Za Fischerem však stojí dvě nejsilnější strany ve sněmovně ODS a ČSSD.

Pojišťovnu Agel založil třinecký železářský magnát Tomáš Chrenek. Pojišťovna se však dostala do dluhů. Sloučení zaplatí pojištěnci Hutnické pojištovny. Tu přijde fúze na 100 miliónů korun - to je částka, na niž vystoupil provozní dluh Chrenkovy pojišťovny.

Nazdory tomu ministryně schválením fúze významně posílila Chrenkovo zdravotnické impérium. Patří do něho především síť nemocnic Agel v Moravskoslezském a Olomouckém kraji s ročním obratem tři miliardy korun a dodavatel zdravotnického materiálu Martek Medical.

Spojením Agelu a Hutnické pojišťovny Chrenek posílil svůj vliv na správní radu a management veřejnoprávní instituce s ročním obratem 7-8 miliard korun a s třemi miliardami na bankovních kontech.

 

.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 8 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy