Lidovci chtějí po Fischerovi, aby odvolal Juráskovou

Domácí Domácí
12. 6. 2009 12:15
Vadí jim, že ministryně zdravotnictví podepsla sloučení dvou zdravotních pojišťoven
Podepsala dobrý obchod miliardáři Chrenkovi. Ať odjede, chtějí lidovci.
Podepsala dobrý obchod miliardáři Chrenkovi. Ať odjede, chtějí lidovci. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Pět dní poté, co získala ve sněmovně důvěru úřednická vláda premiéra Jana Fischera, vyzvala trojice lidoveckých poslanců předsedu vlády, aby odvolal ministryni zdravotnictví Danu Juráskovou a jejího náměstka Marka Šnajdra.

Důvodem je, že podepsla sloučení zdravotní pojišťovny Agel a Hutnické zdravotnitní pojišťovny. Udělala to v den, kdy sněmovna schválila zákon, podle něhož se stanoví pro slučování pojišťoven nové podmínky. Takové, které zmíněná fůze přkračuje. 

"Vedení ministerstva zdravotnictví tak pohrdlo jasnou vůlí poslanecké sněmovny, nevzalo v potaz ani negativní stanovisko ministerstva financí k navrhovanému sloučení," uvedli ve společném porhlášení lidovci Ludvík Hovorka, Jiří Carbol a Michaela Šojdrová. 

Lidovci patří mezi ty zákonodárce zvolené za KDU-ČSL, kteří nevyslovili důvěru Fischerově vládě, ale zdrželi se hlasování. Za Fischerem však stojí dvě nejsilnější strany ve sněmovně ODS a ČSSD.

Pojišťovnu Agel založil třinecký železářský magnát Tomáš Chrenek. Pojišťovna se však dostala do dluhů. Sloučení zaplatí pojištěnci Hutnické pojištovny. Tu přijde fúze na 100 miliónů korun - to je částka, na niž vystoupil provozní dluh Chrenkovy pojišťovny.

Nazdory tomu ministryně schválením fúze významně posílila Chrenkovo zdravotnické impérium. Patří do něho především síť nemocnic Agel v Moravskoslezském a Olomouckém kraji s ročním obratem tři miliardy korun a dodavatel zdravotnického materiálu Martek Medical.

Spojením Agelu a Hutnické pojišťovny Chrenek posílil svůj vliv na správní radu a management veřejnoprávní instituce s ročním obratem 7-8 miliard korun a s třemi miliardami na bankovních kontech.

 

.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Aerolinky Air France-KLM se propadly do miliardových ztrát, kvůli pokračující krizi se bojí dalšího zhoršení

Francouzsko-nizozemská letecká společnost Air France-KLM se ve třetím čtvrtletí propadla do provozní ztráty 1,05 miliardy eur (28,8 miliardy Kč) ve srovnání se ziskem 909 milionů eur ve stejném období loni. Firma v pátek také varovala před dalším zhoršením, neboť rostoucí počet případů nákazy novým koronavirem přináší v mnoha zemích další cestovní omezení.

Ztráta za uplynulé čtvrtletí ale byla nižší, než čekali analytici. Ti ji odhadovali na 1,24 miliardy eur, uvedla agentura Reuters. Výnosy klesly o 67 procent na 2,52 miliardy eur (69 miliard Kč), zatímco analytici počítali s poklesem pouze na 2,79 miliardy eur.

Zdroj: ČTK
před 11 minutami

HDP ve třetím čtvrtletí zmírnil navzdory koronaviru meziroční pokles

Česká ekonomika v letošním třetím čtvrtletí zmírnila propad. Hrubý domácí produkt klesl meziročně klesl o 5,8 procenta. Ve druhém čtvrtletí se přitom kvůli koronaviru snížil o 10,9 procenta, což byl nejhorší výsledek od vzniku samostatné České republiky. Mezičtvrtletně HDP ve 3. čtvrtletí vzrostl o 6,2 procenta. Vyplývá to z předběžného odhadu, který v pátek zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

"Meziroční vývoj ekonomiky nejvíc ovlivnil významný pokles domácí poptávky, a to jak investic, tak spotřeby domácností. Oživení zahraniční poptávky po českém zboží nedokázalo vykompenzovat pokles vývozu služeb," uvedl ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V konfliktu na východě Ukrajiny dochází k porušování příměří, dva vojáci zabiti

Situace na frontě v Donbasu na východě Ukrajiny, částečně ovládaném proruskými separatisty, se zhoršila. Během uplynulých 24 hodin separatisté pětkrát porušili příměří, dvakrát pak během pátku. Dva ukrajinští vojáci byli zabiti a další dva utrpěli zranění, hlásí ukrajinská média s odvoláním na velení ukrajinské armády. Separatisté naopak obviňují z porušování příměří ukrajinské jednotky.

"Během uplynulého dne ukrajinské jednotky zaznamenaly pět porušení příměří ze strany ozbrojených uskupení Ruské federace," uvedla armáda podle agentury Interfax-Ukrajina. "V důsledku nepřátelské palby utrpěli dva ukrajinští vojáci zranění neslučitelná se životem," dodalo armádní komuniké.

Kyjev obviňuje Rusko z vojenské podpory separatistů, což Moskva popírá. Ukrajinské úřady a média běžně označují nepřátelské vojáky za "ruské žoldnéře" a "okupanty". Konflikt si od jara 2014 vyžádal více než 13 000 mrtvých. Velké boje ustaly po uzavření mírových dohod v Minsku v únoru 2015, ale přestřelky čas od času propukají bez ohledu na nově uzavíraná příměří a v politickém urovnání konfliktu se dosud žádného průlomu nedosáhlo.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Na Novém Zélandu schválili v referendu eutanazii a odmítli rekreační marihuanu

Novozélanďané schválili v referendu legalizaci eutanazie, odmítli ale legalizovat marihuanu pro rekreační účely. Vyplývá to z předběžných výsledků, které dnes zveřejnila místní volební komise. Konečné výsledky budou k dispozici až příští týden. Podle listu The New Zealand Herald je ale možnost, že budou příznivci marihuany nakonec přece jen slavit vítězství, nepatrná.

Obyvatelé Nového Zélandu v obou referendech hlasovali 17. října, kdy se konaly i parlamentní volby. V nich zvítězila Strana práce dosavadní premiérky Jacindy Ardernové.

Podle předběžných výsledků, které dnes zveřejnila volební komise, se pro legalizaci eutanazie vyslovilo 65,2 procenta voličů. Legalizaci marihuany pro rekreační účely odmítlo 53,1 procenta hlasujících.

Nyní zbývá sečíst ještě asi 17 procent odevzdaných hlasů. Jedná se z velké části o hlasy Novozélanďanů žijících v zahraničí. Konečné výsledky obou referend by měly být k dispozici 6. listopadu.

Podle novozélandských médií je výsledek v případě hlasování o eutanazii prakticky jistý. Dodatečný téměř půlmilion hlasů by ještě mohl změnit výsledek referenda o marihuaně, šance je ale podle médií relativně nízká.

Mluvčí novozélandské premiérky k výsledkům referend uvedla, že Ardernová v obou případech hlasovala pro legalizaci. Před samotným hlasováním předsedkyně vlády odmítla říci, jak bude sama hlasovat. "Po zveřejnění konečných výsledků příští týden bude postupovat v souladu s vůlí lidu," řekla premiérčina mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy