Rizikem je lidský faktor a profesní slepota, říká Cermat. Maturity měl bez chyb

stu hrz ČTK stu, hrz, ČTK
15. 5. 2019 16:07
Obsah letošních didaktických testů státní maturity, na rozdíl od těch loňských, byl bezchybný. Platnost testů potvrdila nezávislá odborná komise, informovalo ministerstvo školství. Testy psali maturanti na začátku května. Loni se v testech objevila chyba, kvůli které se pak musely přehodnotit výsledky maturity z češtiny.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Economia

Platnost didaktických testů jarního termínu společné části maturitní zkoušky v pondělí potvrdila nezávislá odborná komise, která je poradním orgánem ministerstva školství, uvedl úřad. "Komise potvrdila, že všechny úlohy jsou formulovány jednoznačně, mají jednoznačně správná řešení uvedená v klíči správných řešení; odpovídají tedy svou náročností požadavkům kladeným na maturanty," řekl náměstek Václav Pícl.

Loni se v maturitních testech objevila chyba, kvůli které ministr školství Robert Plaga (ANO) rozhodl o přehodnocení výsledků maturity z češtiny a rovněž o odvolání bývalého ředitele Cermatu Jiřího Zíky z funkce. V jedné z otevřených otázek byly dvě možné správné odpovědi namísto avizovaného jediného správného řešení. Cermat tak některým žákům musel vystavit nová vysvědčení a nové výpisy testů. Oprava pomohla 147 maturantům.

Podobnou chybu měl Cermat loni na jaře také v testu z češtiny u jednotných přijímacích zkoušek. Ta pomohla k přijetí na osmileté gymnázium dvěma žákům, kteří původně neuspěli.

Cermat: Největší riziko je lidský faktor

"Jak se dlouhodobě ukazuje, prakticky jediným rizikem při vytváření a vyhodnocení testů je lidský faktor. V minulém školním roce došlo k chybám v testech právě z tohoto důvodu. Potenciál lidské chyby nelze nikdy vyloučit, naší snahou bylo nastavit proces přípravy testů do budoucna tak, aby bylo riziko co nejmenší," sdělil Aktuálně.cz Marek Lehečka z oddělení vnějších vztahů Cermatu.

Dle jeho vyjádření chyby nezpůsobila strukturální nebo metodická nedostatečnost samotných testů, ale právě lidské pochybení nejen na straně tvůrců testů, ale i při jejich následné kontrole. Proto od podzimní maturitní zkoušky 2018 Centrum zavedlo organizační a bezpečnostní opatření, aby k takovým pochybením nedocházelo.

"Došlo zejména k personálnímu a organizačnímu posílení týmů, které jsou pověřeny přípravou testů. Vzhledem k tomu, že v minulém školním roce chyby neodhalily ani validační komise, jejichž úkolem je kontrola nezávadnosti testů po jejich konání, navýšili jsme i jejich počet expertních členů," vyjmenovává Lehečka.

Navíc se prý chystají častěji obměňovat členy validačních komisí a týmy kontrolující testy v průběhu jejich tvorby. "Chceme, aby se tak minimalizovalo riziko 'profesionální slepoty'," říká.

Cermat se nyní rovněž více snaží vyhledávat a identifikovat podněty upozorňující na možné chyby v testech na sociálních sítích, v médiích či od samotné veřejnosti. "Jakoukoliv informaci, která by mohla naznačovat, že je v testu chyba, vyhodnocují naši odborníci," vysvětluje mluvčí.

Matematice dala před jazykem přednost jen pětina maturantů

Letos se k povinnému testu z češtiny přihlásilo 68 115 středoškoláků. Druhý maturitní předmět si studenti vybírali mezi matematikou a cizím jazykem, kterému daly přednost zhruba čtyři pětiny maturantů. Matematiku, na níž každoročně ztroskotá nejvíc studentů, si zvolilo 21,4 procenta přihlášených, což je o 1,5 procentního bodu méně než před rokem.

Z cizích jazyků dominovala angličtina, kterou si vybralo více než padesát tisíc středoškoláků. Je to kolem 95 procent těch, kteří se rozhodli pro cizí jazyk. Necelá tři procenta si zvolila němčinu, ještě méně ruštinu, španělštinu nebo francouzštinu.

Klíče správných řešení testů zveřejní Cermat ve středu na webu a zároveň pošle výsledky testů ředitelům škol. Samotní maturanti se je pak dozvědí nejpozději ve čtvrtek. Pro případné žadatele o přezkoumání výsledku, připravilo ministerstvo informace a formulář na svém webu.

Letošní maturanty čekají nyní ještě ústní zkoušky, které se konají od poloviny května do 10. června. Výsledky písemných prací, jež středoškoláci psali v dubnu, se ředitelé dozvědí vždy do začátku ústní části maturity. Všichni úspěšní maturanti by měli dostat maturitní vysvědčení do 12. června.

Video: Děti se učí jen počítat a počítat, to není matematika, povinná maturita by byla průšvih, říká Botlík

Maturita testuje jen schopnost žáků rutinně provést postup, kterému ani nemusí rozumět, tvrdí Oldřich Botlík z iniciativy Maturitní data - odtajněno. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

před 6 hodinami

Komise: Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10 tisíc

Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10.000. Aktualizovaný odhad dnes podle agentury AFP zveřejnila komise, která problematiku zkoumá. Nezávislou komisi pro sexuální zneužívání v církvi (Ciase) v roce 2018 zřídila katolická církev v reakci na sérii skandálních odhalení sexuálního zneužívání ve Francii i ve světě. Komise v polovině minulého roku odhadla počet obětí na nejméně 3000, což dnes její předseda Jean-Marc Sauvé označil za "jednoznačné podhodnocení".

Komise na více než rok zřídila telefonní linku pro hlášení sexuálního zneužívání, na kterou se za tu dobu obrátilo 6500 obětí či svědků těchto násilných činů. V polovině telefonátů se jednalo o případy z 50. a 60. let minulého století, útokům častěji čelili muži a 87 procent volajících bylo v době zneužívání nezletilých, zveřejnila loni na podzim Ciase.

"Zdaleka ale nejde o všechny", upozornil dnes Sauvé. "Zásadní otázkou zůstává, kolik lidí se ozvalo. Deset procent, pět procent, méně?" dodal.

"I když je 10.000 hodně, jsme stále daleko od pravdy," komentoval nový odhad Jean-Pierre Sautreau, jež stojí v čele organizace sdružující oběti církevního zneužívání v západofrancouzském departementu Vendée. "Skutky jsou často datovány do 50. let minulého století a ti lidé již zemřeli, nebo je jim přes 80 a už o tom nechtějí mluvit," vysvětluje.

"Je to vrchol ledovce, je to rozhodně mnohem více," domnívá se rovněž Véronique Garnierová z jiného sdružení obětí.

Zpráva komise má na podzim představit celkovou diagnózu problematiky a vysvětlit, jak se církev do situace dostala. Instituce mají následně navrhnout podobu odškodnění obětí. Podle Sauvého však trauma obětí nevyřeší pouze odškodnění finanční, "obzvlášť v případě, že by jej doprovázel příkaz mlčet".

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Grammozis se stal pátým trenérem fotbalistů Schalke v sezoně

Novým trenérem fotbalistů Schalke 04 se stal Dimitrios Grammozis. S klubem z Gelsenkirchenu, který už má jen minimální šance na udržení v první lize, podepsal dva dny po odvolání kouče Christiana Grosse smlouvu do roku 2022. Ve funkci by měl podle médií zůstat i v případě sestupu.

Dvaačtyřicetiletý Grammozis byl bez angažmá od loňského léta, kdy skončil u druholigového Darmstadtu. Na lavičce Schalke je už pátým koučem v aktuální sezoně, před ním se u týmu vystřídali David Wagner, Manuel Baum, Huub Stevens a naposledy Gross.

Premiéru s mužstvem absolvuje v pátek v duelu s dalším kandidátem na sestup Mohučí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy