Letní čas patří na smetiště dějin, hlásá jeho odpůrce

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
23. 3. 2012 18:37
Čas posunout nelze. Jen hodinky, říká v rozhovoru profesor Zdeněk Kolíbal

Brno - Tvrdí, že bojuje proti neznámé hydře, která ničí naše zdraví.

Změnu času ze "zimního" na "letní" Zdeněk Kolíbal kritizuje na každém kroku, a převzal tak žezlo někdejšího hlavního odpůrce - mediálně známého pekaře Stanislava Pecky.

Zdeněk Kolíbal vede brněnské pracoviště Výzkumného centra pro strojírenskou výrobní techniku a technologii ČVUT. Je profesorem Vysokého učení technického (VUT) v Brně a zástupcem ředitele Ústavu výrobních strojů, systémů a robotiky na VUT v Brně.

Nechápe, proč máme sedm měsíců v roce setrvávat ve východoevropském časovém pásmu, v němž nežijeme. Čas změnit nelze, jen posunout ručičky na hodinkách, dodává v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Aktuálně.cz: Jak dlouho již bojujete proti změnám času?
Letní čas mne zastihl v roce 1977 (tehdy ho obnovilo Polsko - pozn. red.)a byl jsem hned proti němu. Bylo to ovšem v době, kdy nějaké hlasitější projevy odporu se nedaly vyjadřovat, ale pár se nás našlo s malými dotazy, námitkami. Nato okamžitě vyšel v Rudém právu článek: "Nechce se jim vstávat". Tehdy se bez milosti prakticky pracovalo od 6 do 14 hodin, věda se pak musela dělat od 7 do 15 hodin.

A.cz: Tehdy tedy diskuse nad zrušením posouvání času nehrozila…
Tehdejší socialistická vláda delší dobu s posouváním času váhala, pochybovala o jeho výhodnosti. Po nějaké době ale zjistila, že to bude vlastně dobrá záminka, jak lidi obalamutit, a dát tím prostor pro brzké ranní vstávání a možnost delšího odpoledního kovozemědělství a zkrášlování domků. Tím lidi ještě více zotročila, aby neměli moc času přemýšlet o nějaké svobodě či demokracii.  Ze zmíněného článku v Rudém právu bylo možno cítit tu nenávist vůči lidem duševně pracujícím a vůbec takovým podezřelým individuím.

A.cz: S nástupem demokracie jste tedy aspoň dostali prostor k diskusím.
Jedna z věcí, které jsem od demokratické společnosti očekával, byla, že tento neprostý nesmysl bude okamžitě zrušen, což se nestalo. Proto jsem začal soukromě na to poukazovat a později jsem se stal příznivcem pana pekaře Stanislava Pecky, který se chystal a měl prostředky na to, aby se zapojil s tímto problémem do politiky. Senátorem za jeho obvod se však stal namísto něho z Prahy naoktrojovaný doktor Pithart. 

Zdeněk Kolíbal převzal žezlo od mediálně známého pekaře Stanislava Pecky.
Zdeněk Kolíbal převzal žezlo od mediálně známého pekaře Stanislava Pecky. | Foto: ČTK

A.cz: Říká se, že jste převzal po panu Peckovi žezlo hlavního bojovníka proti změnám času. Jste osamělým Donem Quijotem, nebo máte v zádech nějakou organizaci?
Založili jsme občanské sdružení "Čas pro Evropu", které si klade za úkol dosáhnout souladu astronomického času s časem občanským, tedy zamezit našemu každoročnímu posouvání ze středoevropského do východoevropského časového pásma. Když pan Pecka zemřel, převzalo naše sdružení některé jeho podklady a hlavně jsem začal proti letnímu času intenzivně vystupovat v mediích.

Zimní ani letní čas neexistují

A.cz: Váš boj je namířen konkrétně proti letnímu času. Zimní považujete pro nás za mnohem přirozenější. Jaké jsou vaše hlavní argumenty?
Dovoluji si poznamenat, že žádný "zimní" čas neexistuje. Říjnové posunutí hodinek o hodinu zpět je pouze navrácením se do našeho přirozeného středoevropského časového pásma (SEČ). Názvem "zimní" čas se snaží média vnutit veřejnosti to, aby zapomněla na normálnost a přirozenost tohoto občanského času. 

Infobox

V českých zemích byl letní čas zaveden poprvé za první světové války v letech 1915 a 1916.

Vrátil se opět za druhé světové války v roce 1940 a trval až do roku 1949.

Potřetí si Češi začali každoročně posouvat hodinky v roce 1979 za ropné krize a energetických problémů.

Až do roku 1995 trval v Česku letní čas šest měsíců, od roku 1996 se republika připojila ke zvyklostem Evropské unie a časový posun trvá sedm měsíců, tedy do konce října.

Mnozí lidé se domnívají, že posunem času se prodlouží den. Jedná se především o náruživé cyklisty, jezdce na koních a hráče tenisu. Těmto lidem tedy my ostatní za cenu vlastní ranní újmy svítíme na jejich zábavy a burcujeme své malé děti do ranní nepohody. Vnucují nám umělé termíny "zimní čas" a "letní čas", ve skutečnosti ale jde o zbytečnou a problematickou záměnu našeho pásmového času (SEČ - pozn. red.) za čas pásma, v němž nežijeme (VEČ - pozn. red.), a to ještě po větší část roku (sedm měsíců - pozn. red.).

V našem prostoru je celoročně minimálně od 8 do 16 hodin denní světlo a pootočení hodin den neprodlouží ani nezkrátí. Čas totiž posunout nelze, jen ručičky na hodinkách. Přesto je stále lidem nezákonně ukrajováno z kvality jejich života.

Profesorka Illnerová argumentuje Babičkou. Ach jo

A.cz: Jako hlavní argument pro změnu času se vždy uváděly energetické úspory. Podle odborníků to už ale dnes dávno neplatí. Jaký je váš názor?


Žádné významné energetické úspory neexistují. Již v roce 2005 to ostatně ČEZ přiznal, že v posledních letech je vliv změny času na spotřebu elektrické energie zanedbatelný. Navíc dnes je v létě vysoká spotřeba za klimatizace, které dříve u nás nebyly. Je to naprostý podvod.

A.cz: Když jste po panu Peckovi nastoupil do přední linie odpůrců změny času, chtěl jste tento boj více zvědečtit. Jak se vám to daří?
Moje dlouhodobá představa je uspořádání vědeckého symposia na toto téma, to ovšem nemohu dělat sám. Nejpovolanější institucí by byla Akademie věd ČR, kde jsem již v rámci klubu Sisyfos pod záštitou pana doktora Grygara přednesl svou "Filipiku proti letnímu času", která se setkala s velice kladným ohlasem.

Mnozí lidé se domnívají, že posunem času se prodlouží den. Jedná se především o náruživé cyklisty, jezdce na koních a hráče tenisu, říká profesor Kolíbal.
Mnozí lidé se domnívají, že posunem času se prodlouží den. Jedná se především o náruživé cyklisty, jezdce na koních a hráče tenisu, říká profesor Kolíbal. | Foto: Reuters

Bohužel na Akademii věd má velké slovo paní profesorka Helena Illnerová (bývalá předsedkyně AV - pozn. red.), která sice studuje biorytmy a ví, že jejich narušení má zdraví škodlivé následky, ale  za vědecké považuje argumenty, že babička Boženy Němcové vstávala v létě ve čtyři a v zimě v pět hodin. Že je mezitím ještě jaro a podzim, bagatelizovala, ale pro zmíněnou babičku to znamená postupný posun prakticky asi o 45 vteřin denně. Mimo to babička asi neměla ani hodiny a vstávala podle slunce a slepic. Ale na takto založené "vědecké" bázi nelze nic rozumného projednat.

V rozhlase nám lžou, že je pravé poledne. Není

A.cz: Kromě zastánců a odpůrců letního času a změny času obecně existuje i početná skupina lidí, kteří říkají, že jim je to jedno, že hodinový posun je pro ně tak nepatrný, že ho ani nezaznamenají, prostě si přeřídí hodinky a hotovo. Není skutečně hodinová změna příliš malá na to, aby mohla člověka rozhodit, zvládají-li lidé aklimatizovat se během několika dnů na větší časové posuny třeba po příletu do Ameriky?
Ano, máte pravdu, že při transkontinentálním přesunu se lidé během krátké doby aklimatizují. To vím i z vlastní zkušenosti. Týká se to ale pouze malého procenta lidí, kteří však podstupují tuto změnu dobrovolně.

Při tomto transkontinentálním přesunu se cestující musí přizpůsobit místnímu času, ale protože se dostává do místního časového pásma, naváže jeho biorytmus snadno na místní astronomický čas a bude mít "pravé poledne" podle slunce, tak jak má být, a ne tak, jak nám u nás v době letního času lžou v rádiu, že je v 12 hodin SELČ "pravé poledne". Není. Je až ve 13 hodin SELČ. 

A že jde "jen" o hodinu? I mnozí zastánci letního času přiznávají, že lidé mají minimálně několik dní až týden s posunem času potíže. Pak je to tedy za rok cca 14 dní a od roku 1979, kdy byl u nás letní čas znovu zaveden, pro každého člověka jeden a půl roku života, který takto musel obětovat, aniž by věděl komu a proč.

Bojujeme proti neznámé hydře

A.cz: Odpůrci změny času varují před neblahým vlivem na zdraví člověka. Je to podle vás až tak horké?
I tato hodina má vliv na lidské biorytmy, aniž si to lidé uvědomují. K lékařům se pak nechodí "s letním časem", ale s neurasteniemi (chronický únavový syndrom - pozn. red.), kardiovaskulárními chorobami, nespavostí a zcela jistě i karcinomy.

A:cz: Má vaše iniciativa  pro zrušení změny času šanci na úspěch? Jaké máte ohlasy od zákonodárců?
Víme, že zatím bojujeme proti neznámé hydře, protože rozumný důvod pro setrvávání a lpění na tomto válečném nesmyslu a výdobytku I. a II. světové války neexistuje. Je to zatím jen těžký boj s lidskou blbostí, proti které, jak říká Jan Werich, nemůžeme vyhrát, ale nesmíme s ní přestat bojovat.

Ale senátor Petr Šilar se k tomuto boji připojil a loni uspořádal první setkání odpůrců letního času. Paní doktorka Zuzana Roithová nám tam ale řekla, že v EU by se musel sehnat 1 milion podpisů alespoň ze čtvrtiny zemí EU. To je běh na dlouhou trať.

A.cz: Takže…
Letní čas patří na smetiště dějin. Letnímu času zmar! 

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Lille ukončilo letitou nadvládu PSG v Superpoháru

Fotbalisté Lille ukončili letitou nadvládu Paris St. Germain ve francouzském Superpoháru. V dnešním utkání hraném v Tel Avivu zvítězil mistrovský celek 1:0 brankou portugalského záložníka Xeky ze závěru prvního poločasu.

Paris St. Germain vyhrál předchozích osm ročníků Superpoháru včetně toho předchozího, který se kvůli pandemii koronaviru hrál až letos v lednu. Pařížané v minulé sezoně po třech letech nevyhráli ligu, ale uspěli alespoň v domácím poháru po vítězství 2:0 nad Monakem.

O Superpohár hráli svěřenci Mauricia Pochettina bez hvězdného Kyliana Mbappého. V posledních 20 minutách si odbyl soutěžní premiéru po příchodu z Liverpoolu kapitán nizozemské reprezentace Georginio Wijnaldum.

Francouzský fotbalový Superpohár v Tel Avivu:

Lille - Paris St. Germain 1:0 (1:0)

Branka: 45. Xeka.

Lille vyhrálo Superpohár poprvé v historii a ukončilo osm ročníků trvající nadvládu PSG.

před 6 hodinami

Nevládní organizace zachránily za poslední den ze Středozemního moře 500 migrantů

Lodě nevládních organizací v neděli poskytly pomoc a přijaly na palubu zhruba 500 migrantů, které vylovily ve střední části Středozemního moře, mezi Libyí, Tuniskem, Itálií a Maltou. Oznámila to francouzská organizace SOS Méditerranée. Její loď v sobotu zachránila dalších 200 osob a na palubě má v současnosti na 550 migrantů, uvedla agentura AFP.

Nejvýznamnější zásah byl v noci na neděli nedaleko libyjských břehů. "Záchranná akce v mezinárodních vodách byla velice nebezpečná, velké plavidlo postavené ze dřeva s více než 400 osobami na palubě začalo nabírat vodu," uvedla francouzská organizace. Záchranné akce se účastnily i lodě Sea Watch 3 a Nadir německých organizací Sea Watch a ResQship. Při dalším zásahu nedaleko Malty loď Ocean Viking přijala na palubu dalších 100 migrantů.

Za posledních 48 hodin lodě zachránily zhruba 700 migrantů, kterým poskytly základní pomoc.

Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky z Afriky do Evropy připlulo letos dosud po Středozemním moři zhruba 45 000 lidí. To je výrazně více než za stejné období v loňském roce. Více než polovina tohoto počtu připadá na trasu z Libye a Tuniska do Itálie a na Maltu. S růstem pokusů dostat se do Evropské unie se ale zvyšuje i počet úmrtí na moři. Mezinárodní organizace pro migraci uvedla, že v první polovině letošního roku zemřelo ve Středozemním moři přes 1100 migrantů, což je také více než vloni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy