Lessy: Policie není v dobré kondici, chci to změnit

Domácí ČTK Domácí, ČTK
15. 2. 2011 14:14
Nový policejní šéf chce zlepšit komunikaci s veřejností a klade důraz na apolitičnost
Policejní prezident Petr Lessy
Policejní prezident Petr Lessy | Foto: ČTK

Praha - Nový policejní prezident Petr Lessy nastínil své plány.

Chce, aby policie byla vstřícnější k veřejnosti a lépe s ní komunikovala o jejích potřebách. Fungovat má na "zákaznickém principu".

Každý policejní manažer by měl být podle něj hodnocen, jak s občany komunikuje a jak zvyšuje pocit bezpečí v daném teritoriu.

Policie by měla být pro občany důvěryhodná, aby jí v maximálně míře oznamovali případy, kdy byli svědkem protiprávního činu nebo jeho obětí, řekl v úterý novinářům Lessy.

Policie podle něj není v dobré kondici. "Jsem tu, abych situaci zlepšil," podotkl Lessy s tím, že důležitým prvkem je apolitičnost, když jediným partnerem policistů v trestním řízení budou státní zástupci.

Již kvůli tomu jednal s nejvyšším státním zástupcem Pavlem Zemanem.

Podobný přístup má podle Lessyho vést k tomu, že se omezí podmínky trestné činnosti. Za jasnou prioritu označil boj proti korupci, policie by ale neměla rezignovat na další bezpečnostní rizika, jako jsou extremismus, terorismus a drobnou kriminalitu, která každý den obtěžuje veřejnost.

Zopakoval, že by měly být definovány standardy policejní služby, například dojezdové časy.

Lessy chce, aby se zjednodušil styl řízení u policie. V této souvislosti označil za znepokojující nárůst počtu vysokých policejních důstojníků v letech 2008 až 2010. Chce pátrat po příčinách nárůstu.

Lessy chce také stanovit, jak velký by měl být policejní sbor. Analýzu svého předchůdce Oldřicha Martinů, podle níž stačí pro zajištění bezpečnosti 40 tisíc policistů, prý nedohledal.

Nový policejní šéf chce nastavit sbor, který má odpovídat ekonomickým možnostem, v jednotlivých krajích bude hrát roli i demografická situace a rozloha teritoria.

Více policistů v ulicích

Tam, kde to bezpečnostní situace umožňuje, by měly místo obvodních oddělení vzniknout policejní stanice. Podle Lessyho je sice na policejní stanici méně lidí, je tam ale zároveň pouze jeden velitel a zbytek policistů se pohybuje "na ulici".

K personálním změnám na policejním prezidiu uvedl, že chce v nejbližších dnech vypsat výběrová řízení na pozice svého náměstka pro vnější službu, v níž ko konci února končí Ivan Bílek, a náměstka pro službu kriminální policie a vyšetřování, která je neobsazená od loňského listopadu, kdy rezignoval Viktor Čech.

Ve funkci ředitele pro řízení lidských zdrojů policejního prezidia podle Lessyho nyní končí Roman Fidler.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Polští odpůrci zákazu potratů znovu vyšli do ulic, byla zadržena fotografka

Polská policie v pondělí zadržela několik lidí, kteří ve Varšavě demonstrovali proti dalšímu zpřísnění restriktivního zákona o interrupcích. Mezi zadrženými byla i fotoreportérka, kterou policie později propustila. Informují o tom agentury a polská média.

Protestující na některých místech metropole blokovali dopravu, další demonstrovali před ministerstvem školství. Šéf resortu Przemyslaw Czarnek totiž podle nich pohrozil učitelům potrestáním za podporu demonstrací proti potratovému zákonu. Protestující před ministerstvem rozvinuli plakát s nápisem "Svobodné potraty, svobodné vzdělání" a požadovali ministrovu demisi. Někteří demonstrující se připoutali k bráně ministerstva, jedna žena se k ní podle agentury AP přilepila a policistům trvalo hodinu ji od brány oddělit. Poté ji odvezla sanitka.

Krátce po začátku protestu policie násilím odvedla některé lidi, včetně fotoreportérky Agaty Grzybowské, píše AP s tím, že je to poprvé, co polská policie během současných protestů proti zpřísnění potratového zákona zadržela novináře. Policie Grzybowskou později propustila. Podle agentury PAP si však před tím vyslechla obvinění z napadení policistů.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Pospíšil v polské lize skóroval, Přikryl nahrál na čtyři góly

Čeští fotbalisté Martin Pospíšil a Tomáš Přikryl se podíleli na všech pěti brankách Jagiellonie Bialystok, která v 10. kole polské ligy zvítězila nad Plockem 5:2 a rázně ukončila sérii tří porážek. Pospíšil dal čtvrtý gól domácího celku, Přikryl na zbývající čtyři přihrál.

Třikrát se po jeho asistencích střelecky prosadil chorvatský útočník Jakov Puljič, hosté v druhém poločase pouze snižovali. Kapitán týmu Pospíšil dal první gól v sezoně, střelcům v polské lize vládne s osmi brankami český reprezentant Tomáš Pekhart z vedoucí Legie Varšava

Polská fotbalová liga - 10. kolo:

Gliwice - Gdaňsk 2:0, Bialystok - Plock 5:2 (gól domácích Pospíšil).

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

EU nabídla Bidenovi obnovu úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady ho pozval na mimořádný summit do Bruselu

Vrcholní představitelé Evropské unie nabídli nově zvolenému prezidentovi Spojených států Joeovi Bidenovi obnovení úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady Charles Michel jej v telefonickém rozhovoru pozval na mimořádný summit s šéfy států a vlád evropské sedmadvacítky. Budoucí šéf Bílého domu také poprvé telefonoval i s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem.

"Během telefonátu předseda Michel navrhl obnovit silnou transatlantickou alianci založenou na společných zájmech a sdílených hodnotách," stojí v prohlášení, které vydal úřad předsedy Evropské rady. Michel podle něj přivítal Bidenovu oddanost americkým spojencům a podporu evropské spolupráce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy