Lessy: Policie není v dobré kondici, chci to změnit

Domácí ČTK Domácí, ČTK
15. 2. 2011 14:14
Nový policejní šéf chce zlepšit komunikaci s veřejností a klade důraz na apolitičnost
Policejní prezident Petr Lessy
Policejní prezident Petr Lessy | Foto: ČTK

Praha - Nový policejní prezident Petr Lessy nastínil své plány.

Chce, aby policie byla vstřícnější k veřejnosti a lépe s ní komunikovala o jejích potřebách. Fungovat má na "zákaznickém principu".

Každý policejní manažer by měl být podle něj hodnocen, jak s občany komunikuje a jak zvyšuje pocit bezpečí v daném teritoriu.

Policie by měla být pro občany důvěryhodná, aby jí v maximálně míře oznamovali případy, kdy byli svědkem protiprávního činu nebo jeho obětí, řekl v úterý novinářům Lessy.

Policie podle něj není v dobré kondici. "Jsem tu, abych situaci zlepšil," podotkl Lessy s tím, že důležitým prvkem je apolitičnost, když jediným partnerem policistů v trestním řízení budou státní zástupci.

Již kvůli tomu jednal s nejvyšším státním zástupcem Pavlem Zemanem.

Podobný přístup má podle Lessyho vést k tomu, že se omezí podmínky trestné činnosti. Za jasnou prioritu označil boj proti korupci, policie by ale neměla rezignovat na další bezpečnostní rizika, jako jsou extremismus, terorismus a drobnou kriminalitu, která každý den obtěžuje veřejnost.

Zopakoval, že by měly být definovány standardy policejní služby, například dojezdové časy.

Lessy chce, aby se zjednodušil styl řízení u policie. V této souvislosti označil za znepokojující nárůst počtu vysokých policejních důstojníků v letech 2008 až 2010. Chce pátrat po příčinách nárůstu.

Lessy chce také stanovit, jak velký by měl být policejní sbor. Analýzu svého předchůdce Oldřicha Martinů, podle níž stačí pro zajištění bezpečnosti 40 tisíc policistů, prý nedohledal.

Nový policejní šéf chce nastavit sbor, který má odpovídat ekonomickým možnostem, v jednotlivých krajích bude hrát roli i demografická situace a rozloha teritoria.

Více policistů v ulicích

Tam, kde to bezpečnostní situace umožňuje, by měly místo obvodních oddělení vzniknout policejní stanice. Podle Lessyho je sice na policejní stanici méně lidí, je tam ale zároveň pouze jeden velitel a zbytek policistů se pohybuje "na ulici".

K personálním změnám na policejním prezidiu uvedl, že chce v nejbližších dnech vypsat výběrová řízení na pozice svého náměstka pro vnější službu, v níž ko konci února končí Ivan Bílek, a náměstka pro službu kriminální policie a vyšetřování, která je neobsazená od loňského listopadu, kdy rezignoval Viktor Čech.

Ve funkci ředitele pro řízení lidských zdrojů policejního prezidia podle Lessyho nyní končí Roman Fidler.

 

Právě se děje

Další zprávy