S předsedou vlády i ministrem se totiž dohodli na vyzniku pracovní skupiny složené z lékárníků, distributorů a zástupců ministerstva zdravotnictví a financí. Ti mají do měsíce navrhnout jak uspořit výdaje zdravotního pojištění na léky.
Lékárny možná zavřou v únoru
Pracovní skupina by měla do konce ledna přijít s konkrétními návrhy na úspory. "Pokud s námi ministerstvo nebude spolupracovat, pak prvním únorem přistoupíme k opatřením, kterými jsme hrozili teď," říká prezident České lékárnické komory Lubomír Chudoba. To znamená, že by se lékárny uzavřely.
Pojišťovny ročně zaplatí za léky na předpis 40 miliard korun. Lékárníci ale odmítají, aby jediný způsob úspor bylo snížení marží na léky o tři procena, které od ledna prosadil ministr Rath. Ten argumentuje snížením 14miliardového dluhu zdravotních pojišťoven.
Lékárníci tvrdí, že nižší marže ohrozí především malé lékárny v menších městech a vesnicích a mohly by některé i uzavřít.
"Rozumíme nespokojenosti lékáren i distributorů, protože celková lékárenská marže se tím sníží o 700 až 750 milionů. Na druhou stranu tu bude mít pozitivní dopad na peněženky pacientů," řekl po dnešním jednání Rath.
Lékárníci: Ministr nemá správná čísla
"Zjistili jsme, že pan ministr nemá data. Chceme dát na stůl data ministerstva a porovnat s daty z reálu, z lékáren a z distribuce," namítá prezident České lékařské komory Lubomír Chudoba.
#reklama
Lékárníci například požadují důslednější kontrolu předepisování léků. Pomoci by tomu měla výměna informací mezi lékaři, pojišťovnami a lékárníky. "Vadí mi, že pan ministr pomluvil systém IZIP, je to dobrý systém," uvedl Chudoba.
Přečtěte si, co je systém IZIP.
Ročně se vyhodí léky za 3 miliardy
Česká lékárnická komora uvádí, že ročně se vyhodí léky za 3 miliardy korun například kvůli tomu, že různí lékaři předepíšou jednomu pacientovi na stejnou potíž léky dvakrát.
Lékárníci vidí řešení například v zavedení degresivní marže. Ta by měla zmenšit prodejní přirážku u drahých léků a zvýšit u běžných léků, kterých lékárny vydávají více. Tento systém je podle Chudoby běžný v evropských zemích.
Další možností je podle lékárníků nahrazení marží takzvaným dispenzačním poplatkem, tedy fixní odměnou lékárníkům za to, že vydávají léky.