Lékárny nezavřou, majitelé budou jednat

vid
21. 12. 2005 16:00
Praha – Majitelé lékáren zítra své lékárny nezavřou, jak původně plánovali před dnešní schůzkou s premiérem Jiřím Paroubkem a ministrem zdravotnictví Davidem Rathem.

S předsedou vlády i ministrem se totiž dohodli na vyzniku pracovní skupiny složené z lékárníků, distributorů a zástupců ministerstva zdravotnictví a financí. Ti mají do měsíce navrhnout jak uspořit výdaje zdravotního pojištění na léky.

Lékárny možná zavřou v únoru

Pracovní skupina by měla do konce ledna přijít s konkrétními návrhy na úspory. "Pokud s námi ministerstvo nebude spolupracovat, pak prvním únorem přistoupíme k opatřením, kterými jsme hrozili teď," říká prezident České lékárnické komory Lubomír Chudoba. To znamená, že by se lékárny uzavřely.

Foto: Aktuálně.cz

Pojišťovny ročně zaplatí za léky na předpis 40 miliard korun. Lékárníci ale odmítají, aby jediný způsob úspor bylo snížení marží na léky o tři procena, které od ledna prosadil ministr Rath. Ten argumentuje snížením 14miliardového dluhu zdravotních pojišťoven.

Lékárníci tvrdí, že nižší marže ohrozí především malé lékárny v menších městech a vesnicích a mohly by některé i uzavřít.

"Rozumíme nespokojenosti lékáren i distributorů, protože celková lékárenská marže se tím sníží o 700 až 750 milionů. Na druhou stranu tu bude mít pozitivní dopad na peněženky pacientů," řekl po dnešním jednání Rath.

Lékárníci: Ministr nemá správná čísla

"Zjistili jsme, že pan ministr nemá data. Chceme dát na stůl data ministerstva a porovnat s daty z reálu, z lékáren a z distribuce," namítá prezident České lékařské komory Lubomír Chudoba.

#reklama

Lékárníci například požadují důslednější kontrolu předepisování léků. Pomoci by tomu měla výměna informací mezi lékaři, pojišťovnami a lékárníky. "Vadí mi, že pan ministr pomluvil systém IZIP, je to dobrý systém," uvedl Chudoba.

Přečtěte si, co je systém IZIP.

Ročně se vyhodí léky za 3 miliardy

Česká lékárnická komora uvádí, že ročně se vyhodí léky za 3 miliardy korun například kvůli tomu, že různí lékaři předepíšou jednomu pacientovi na stejnou potíž léky dvakrát.

Lékárníci vidí řešení například v zavedení degresivní marže. Ta by měla zmenšit prodejní přirážku u drahých léků a zvýšit u běžných léků, kterých lékárny vydávají více. Tento systém je podle Chudoby běžný v evropských zemích.

Další možností je podle lékárníků nahrazení marží takzvaným dispenzačním poplatkem, tedy fixní odměnou lékárníkům za to, že vydávají léky.

 

Právě se děje

Další zprávy