Lékaři Dbalému může bourání v opilosti přitížit. Za korupční kauzu mu hrozí větší trest

ČTK ČTK
21. 4. 2018 13:10
Lékař obžalovaný za korupci Vladimír Dbalý má podmínku za řízení v opilosti. Ta mu může přitížit v korupční kauze, kde si měl podle policie říci o úplatek 27 milionů korun. Druhá obžaloba se týká mimo jiné poradenských tendrů nemocnice. Lékař se ale z obou jednání dlouhodobě omlouval kvůli údajným psychickým problémům, přitom trvá na osobní účasti.
Vladimír Dbalý
Vladimír Dbalý | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Lékař Vladimír Dbalý, který čelí obžalobě z korupce v Nemocnici Na Homolce, dostal koncem roku 2016 osmnáctiměsíční podmínku kvůli havárii v opilosti. Uvedl to dnes server iRozhlas.cz. V pondělí má pražský městský soud začít projednávat druhou korupční kauzu bývalého ředitele Homolky. Hlavní líčení se opakovaně odkládalo kvůli lékařovým zdravotním omluvenkám.

Autonehoda by přitom podle serveru teoreticky mohla promluvit do rozhodování soudu v první části jeho korupční kauzy, týkající se digitalizace chorobopisů a nákupu gama nože. Podmínka za havárii mu vyprší v červnu, hlavní líčení v nejstarší části korupční kauzy se přitom chýlí ke konci. V případě, že by ho soud uznal vinným, dostal by přísnější trest.

Dbalý podle informací z trestního příkazu boural 16. října 2016 brzy ráno poté, co opilý nevybral levotočivou zatáčku. Na pouliční lampě způsobil škodu přes 17 000 korun, na automobilu 55 000 korun.

"Koncem roku 2016 byl u Obvodního soudu pro Prahu 2 trestním příkazem odsouzen řidič motorového vozidla, který v opilosti nezvládl řízení a narazil do sloupu veřejného osvětlení, čímž spáchal přečin ohrožení pod vlivem návykové látky. Byl následně odsouzen k trestu odnětí svobody v trvání deseti měsíců s podmínečným odkladem v trvání 18 měsíců," cituje iRozhlas.cz mluvčí soudu pro Prahu 2 Marcelu Pröllerovou. Dbalý navíc do konce letošního roku nesmí řídit.

Bývalý ředitel nemocnice si podle kriminalistů při nákupu gama nože a při digitalizaci chorobopisů řekl o úplatky přes 27 milionů korun. Druhá obžaloba se týká mimo jiné poradenských tendrů nemocnice. Lékař se ale z obou jednání dlouhodobě omlouval kvůli údajným psychickým problémům, přitom trvá na osobní účasti.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Bavorský premiér Söder uhájil předsednictví v CSU

Kongres německé vládní strany, bavorské Křesťanskosociální unie (CSU) v pátek zvolil do čela uskupení opět Markuse Södera. Dvaapadesátiletý politik, který je od loňska také bavorským premiérem, dostal 91,3 procenta hlasů delegátů, tedy ještě více než při lednovém prvním zvolení do čela strany.

Söder byl zvolen předsedou CSU poprvé 19. ledna, kdy dostal 87,4 procenta hlasů. Tehdy nahradil o 17 let staršího Horsta Seehofera, který ho po deseti letech v čele strany sám navrhl jako svého nástupce. Už loni v březnu Söder vystřídal Seehofera také ve funkci bavorského ministerského předsedy. Sedmdesátiletý Seehofer je teď německým ministrem vnitra a v roce 2021 hodlá odejít do politického důchodu.

Aktualizováno před 2 hodinami

Dopravní nehoda u Ostrovačic na Brněnsku na několik hodin uzavřela dálnici D1 ve směru na Brno

Dopravní nehoda dvou kamionů u Ostrovačic na Brněnsku dnes zhruba na čtyři hodiny uzavřela dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Kolize se obešla bez zranění, vyplývá z informací jihomoravské policie a hasičů. Před 10:00 se podařilo obnovit provoz jedním pruhem, oznámilo Ředitelství silnic a dálnic. Do té doby byla D1 neprůjezdná mezi sjezdem 178 u Ostrovačic a exitem 182 u Kývalky. Až zhruba do 18:00 ale v místě pokračovaly odklízecí práce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy