Dohledový úřad zahájil kvůli Babišově knize s hnutím ANO správní řízení. Hrozí mu stotisícová pokuta

ČTK ČTK
20. 9. 2017 7:55
Kvůli knize Andreje Babiše O čem sním, když náhodou spím zahájil úřad, který dohlíží nad hospodařením politických stran, správní řízení s hnutím ANO, jehož je Babiš předsedou. Podle úřadu v knize chybí informace o zadavateli a zpracovateli. Hnutí ANO za to hrozí pokuta ve výši až sto tisíc korun. Povinné označení chybí v prvním a druhém výtisku knihy, další dotisky už ale informaci o zadavateli a zpracovateli obsahují.
Andrej Babiš a jeho kniha O čem sním, když náhodou spím.
Andrej Babiš a jeho kniha O čem sním, když náhodou spím. | Foto: ČTK

Brno - Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí zahájil správní řízení s hnutím ANO. Důvodem je kniha předsedy hnutí Andreje Babiše O čem sním, když náhodou spím, která podle úřadu nebyla náležitě označena povinnou informací o zadavateli a zpracovateli. Informoval o tom server iRozhlas.cz. Hnutí ANO se tak mohlo dopustit přestupku, za což mu hrozí pokuta až 100 tisíc korun. Zahájení správního řízení potvrdil serveru mluvčí ANO Vladimír Vořechovský.

Babiš knihu představil letos v červnu jako součást vize hnutí do roku 2035, podle úřadu ale publikace porušuje pravidla volební kampaně. "Kandidující subjekt nezajistil, aby volební materiály obsahovaly informaci o zadavateli a zpracovateli," uvedl úřad v tiskové zprávě z konce srpna.

"Úřad nám vytýká neuvedení informace o zadavateli a zpracovateli v knize O čem sním, když náhodou spím," řekl Vořechovský. Hnutí podle něj záležitost řeší a s dohledovým orgánem ohledně možného pochybení komunikuje. Pro úřad chystá ANO vysvětlení. "Věříme, že na jeho základě správní řízení ukončí bez udělení sankce," dodal mluvčí.

Povinné označení chybí v prvním a druhém výtisku knihy, další dotisky už ale informaci o zadavateli a zpracovateli obsahují, uvedl iRozhlas. Náležité údaje tak nejsou zhruba ve 30 tisících výtiscích z celkového nákladu 300 tisíc.

V pondělí kontroloři úřadu udělili první pokutu. Kvůli nedostatečně označené předvolební reklamě musí Občanská demokratická aliance (ODA) zaplatit 19 tisíc korun. Aliance se hodlá bránit správní žalobou, která ale nemá odkladný účinek. Úřad pro dohled nad stranami dosud zahájil správní řízení s osmi subjekty, jejich jména do voleb nebude zveřejňovat. Vedle hnutí ANO je mezi nimi také Česká asociace satelitních operátorů nebo Olomoucký kraj kvůli aktivitám hejtmana a poslance Ladislava Oklešťka (ANO). Nejčastěji úřad subjektům vytýká neoznačení volebních materiálů informacemi o zadavateli a zpracovateli nebo účast ve volební kampani bez předchozí registrace.

 

Právě se děje

Další zprávy