Zemřel italský režisér Franco Zeffirelli

ČTK ČTK
15. 6. 2019 13:51
Ve věku 96 let zemřel italský režisér Franco Zeffirelli. Agentuře AP to sdělil jeho syn. Režisér a bývalý senátor se proslavil zejména adaptacemi Shakespearových děl, ale také moderním pojetím klasických oper.
Franco Zefirelli.
Franco Zefirelli. | Foto: ČTK

Zeffirelliho filmová zpracování klasiky vždy udivovala divadelní metodou, mistrnou kamerou a velkolepými renesančními kulisami. Jeho díla jsou tak šancí pro ty, kdo chtějí vidět divadelní hru a přitom se jim nechce do divadla. Režisér a bývalý senátor, jemuž vděčí za svou kariéru například Tom Cruise či Michael York, dnes zemřel ve věku 96 let.

Na co sáhne, to se mu daří, říkalo se o Zeffirellim, který činohru, operu i film považoval za své manželky. Původně studoval architekturu a umění, ale více než škola ho okouzlilo divadlo. Studia přerušila válka a po jejím skončení začal mladý Zeffirelli jako divadelní herec a návrhář výpravy u Luchina Viscontiho. U italského klasika pracoval i jako asistent a v roce 1950 si prvně vyzkoušel divadelní režii. Známé se staly především jeho moderní inscenace klasických oper na scéně milánské La Scaly. Průbojný režisér se brzy proslavil i v zahraničí, ať už v Londýně nebo na Broadwayi.

Foto: Reuters

Poté přičichl k filmu a následovala slavná shakespearovská 60. léta - například Zkrocení zlé ženy s tehdejší slavnou manželskou dvojicí Liz Taylorová - Richard Burton nebo Romeo a Julie. Mladou generaci si získal obsazením jen sedmnáctiletého Leonarda Whitinga a patnáctileté Olivie Husseyové do rolí slavného mileneckého páru. Ve filmech se také objevil mladý Michael York, který na Zeffirelliho vzpomínal: "Jsme povahově úplně odlišní, ale spolupracovalo se nám dobře, i když on je jižní typ cholerika a já zase chladný Angličan." Za snímek Romeo a Julie byl Zeffirelli nominován na Oscara za režii.

V roce 1970 natočil Zeffirelli podle vlastního námětu romantickou vizi života svatého Františka z Assisi Bratr Slunce a sestra Měsíc. Atraktivní podívanou přikrášlila písněmi britská legenda Donovan.

Po určitých finančních potížích dokončil Zeffirelli v roce 1977 pro italskou a anglickou televizi veleúspěšný film s hvězdným obsazením Ježíš Nazaretský.

Z dalších filmů lze jmenovat Nekonečnou lásku z roku 1981, kde dal příležitost začínajícímu Tomu Cruisovi, zpracování opery La Traviata (1982), Othella (1986) nebo kontroverzního Hamleta z roku 1990, kde si titulní roli zahrál Mel Gibson.

V 90. letech Zeffirelli natočil Janu Eyrovou (1996) nebo Čaj s Mussolinim (1999). Ozdobou tohoto vzpomínkového filmu na režisérovo dětství byla Cher. S českými diváky si Zeffirelli Čaj s Mussolinim symbolicky "vypil" v roce 1999 na festivalu v Karlových Varech, kde převzal cenu za mimořádný přínos světovému filmu. Jeho posledním filmem se stal opus o slavné sopranistce Nesmrtelná Callasová z roku 2002.

Posledních 15 let už sledoval umělecký svět spíše z povzdálí, ale ani jako režisér "na penzi" nezmizel z očí veřejnosti. Před pár lety například vystoupil s ostrou kritikou milánské La Scaly. "Bolí mě a popuzuje, že La Scala se dostala do rukou diletantů, kteří nemají pražádný smysl pro tradici ani dobrý vkus. To La Scale, chrámu italské opery, vůbec neprospívá," řekl věhlasný umělec krátce po svých devadesátinách v rozhovoru pro rakouskou agenturu APA na adresu operního domu, kde režíroval řadu děl.

Rodák z Florencie se původně jmenoval Gianfranco Corsi, jméno Zeffirelli mu vybrala později matka, která ovšem zemřela, když bylo malému Gianfrancovi pouhých šest let. Poté byl na čas svěřen do výchovy postarší Angličance Mary O'Neillové. Ta ho spolu se svými přítelkyněmi uvedla do svérázného prostředí "škorpionů", jak Italové přezdívali Angličanům usazeným v Itálii. Této ženě, která se mu stala druhou matkou, vděčí za mnohé. "Ukázala mi všechna zákoutí života. Zasvětila mě do tajů angličtiny, přivedla mě ke krásám literatury, k divadlu a samozřejmě k Shakespearovi," svěřil se Zeffirelli.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 46 minutami

Seriál běžců v Ruce vyhráli Klaebo a Johaugová, Razýmová byla 22.

Třídílné zahájení Světového poháru v běhu na lyžích ve finské Ruce vyhráli norští favorité Therese Johaugová a Johannes Hösflot Klaebo. Nejlepší z českých reprezentantek Kateřina Razýmová se v dnešní závěrečné stíhačce na 10 km volně posunula na celkové 22. místo, Michal Novák v patnáctikilometrovém závodu klesl na 38. pozici.

Celková vítězka seriálu z minulé sezony Johaugová startovala po sobotním triumfu na klasické desítce jako první a podle očekávání svůj náskok ještě zvýšila. Druhá dojela s odstupem 47 sekund ve skupině pronásledovatelek Ruska Taťjana Sorinová, jež dosáhla na stupně vítězů poprvé v kariéře. Třetí místo obsadila Švédka Ebba Anderssonová.

Razýmová vyjela na trať s číslem 30 a v průběhu závodu se propracovala až na konečnou 22. pozici ve spurtu v chumlu závodnic. Deset kilometrů zvládla ve čtrnáctém nejlepším čase. Třicátý čas zaběhla ve stíhačce Kateřina Janatová, jež díky tomu získala první bod v sezoně. Celkově byla klasifikována v páté a Petra Nováková s Petrou Hynčicovou v šesté desítce.

"Spravila jsem si náladu po sobotě," připomněla Razýmová svou 27. pozici z klasické desítky. "I když je bruslení moje slabší disciplína a startovala jsem až ze 30. místa, tak se mi dařilo postupně sjíždět soupeřky. Celý závod jsem si sice odtáhla sama, ale když člověk sjíždí, tak je to pro něho povzbuzení a dodává mu to síly. Takže 14. nejrychlejší čas považuji s ohledem na to, že jsem nejela ve skupině, za dobrý výkon. Cítila jsem, že mám hodně sil," uvedla Razýmová v tiskové zprávě svazu.

V mužské stíhačce se na rozdíl od závodu žen rozhodovalo až v závěru. Vítěz sobotní klasické patnáctky Klaebo sice startoval s půlminutovým náskokem před Rusem Alexandrem Bolšunovem a krajanem Emilem Iversenem, ale zvolil rozvážnější tempo a v polovině závodu už jela tříčlenná skupina pohromadě. Sázka na závěr Klaebovi vyšla ideálně - ve stoupání těsně před cílem podle očekávání nastoupil a soupeře setřásl. Druhý dojel vítěz SP z minulé sezony Bolšunov, třetí byl Iversen.

Klaebo díky 39. vítězství v kariéře předstihl v historickém pořadí běžců Pettera Northuga a stíhá další norskou legendu Björna Dählieho, jenž má na kontě 46 výher.

Nejlepší z Čechů Novák startoval stejně jako Razýmová s třicítkou. Na trati spolupracoval se slavným Švýcarem Dariem Colognou a ještě na 10. kilometru bodované místo držel. Pak mu ale došly síly, navíc měl pád způsobený vypnutou lyží, a klesl na 38. pozici. Adam Fellner obsadil 64. místo.

"S Colognou jsme začali docela rychle. Ve stíhačce není na co čekat, takže jsme od začátku riskovali a jeli podlahu. Cologna pak ale odpadl a já zůstal sám. Před sebou jsem přitom měl jednu skupinu, ale nepodařilo se mi ji dostihnout. Ten risk nevyšel a došly mi síly. V pátém okruhu mi navíc někdo ze soupeřů vypnul vázání, spadl jsem a musel se pro lyži vracet, takže jsem ztratil hodně času. V tu chvíli jsem si říkal, jestli má vůbec smysl pokračovat, ale to samozřejmě mělo. I když to nebyl šťastný den, tak jsem to dobojoval," řekl Novák, jenž měl ve stíhačce 43. čas.

Po zrušení závodů v Lillehammeru kvůli pandemii koronaviru plánovaných na příští víkend pokračuje SP běžců na lyžích za dva týdny v Davosu.

SP v běhu na lyžích v Ruce (Finsko):

Muži - stíhací závod 15 km volně: 1. Klaebo (Nor.) 35:09,8, 2. Bolšunov (Rus.) -0,7, 3. Iversen -3,0, 4. Holund (oba Nor.) -19,5, 5. Niskanen (Fin.) -27,3, 6. Musgrave (Brit.) -27,7, 7. Červotkin -32,9, 8. Bělov -33,4, 9. Melničenko (všichni Rus.) -35,9, 10. Hakola (Fin.) -37,1, …38. Novák -2:41,7, 64. Fellner (oba ČR) -5:33,9.

Průběžné pořadí SP (po 4 z 33 závodů): 1. Klaebo 296, 2. Bolšunov 257, 3. Iversen 219, 4. Holund 176, 5. Musgrave 148, 6. Niskanen 147, …42. Šeller (ČR) 9, 49. Novák 2.

Ženy - stíhací závod 10 km volně: 1. Johaugová (Nor.) 25:06,2, 2. Sorinová (Rus.) -47,0, 3. Anderssonová -48,6, 4. Karlssonová (obě Švéd.) -50,8, 5. Brennanová (USA) -52,5, 6. Fossesholmová (Nor.) -54,8, 7. Svahnová -1:06,9, 8. Dahlqvistová (obě Švéd.) -1:08,8, 9. Niskanenová (Fin.) -1:14,5, 10. Něprjajevová (Rus.) -1:15,6, …22. Razýmová -2:27,0, 48. Janatová -4:21,6, 56. Nováková -5:49,6, 59. Hynčicová (všechny ČR) -6:25,4.

Průběžné pořadí SP (po 4 z 33 závodů): 1. Johaugová 301, 2. Sorinová 252, 3. Anderssonová 203, 4. Karlssonová 188, 5. Brennanová 177, 6. Svahnová 166, …25. Razýmová 40, 46. Janatová 1.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Hronek bude hrát v Hradci Králové do konce roku

Detroitský obránce Filip Hronek bude pokračovat v extraligovém Hradci Králové, kterému vypomáhá od začátku hokejové sezony. Třiadvacetiletý český reprezentant se dohodl s Mountfieldem na prodloužení smlouvy do konce kalendářního roku. Klub to uvedl na svém twitterovém účtu.

NHL předběžně plánovala při pandemii koronaviru odložený start nového ročníku na 1. ledna, ale termín je stále nejistý. Hronek v této sezoně nasbíral ve 14 zápasech 14 bodů za pět branek a devět asistencí, díky čemuž je nejproduktivnějším obráncem extraligy. Původně byl domluven na spolupráci s mateřským klubem do konce listopadu.

Detroit draftoval Hronka v roce 2016 ve druhém kole na 53. pozici. Následně odešel talentovaný bek už s 41 extraligovými starty a čtyřmi body za čtyři asistence z Hradce Králové do Saginawu do OHL. Následně nastupoval na farmě v týmu Grand Rapids v AHL, s který v roce 2017 získal Calder Cup.

Do sestavy Detroitu se Hronek prosadil od sezony 2018/19 a v NHL má na kontě 111 zápasů a 54 bodů za 14 branek a 40 asistencí. Českou republiku reprezentoval na posledních dvou světových šampionátech. Loni v Bratislavě byl vyhlášen nejlepším obráncem turnaje a dostal se i do All Star týmu.

V této sezoně nechyběl před třemi týdny ani na turnaji Karjala, kde si ve třech zápasech připsal gól a asistenci a v posledním utkání s Ruskem vedl tým jako kapitán.

Zdroj: ČTK
Další zprávy