Quilombo sálá žár, který nespálí

Jakub Novák
17. 10. 2013 13:23
Recenze nové choreografie Patricie Porákové Quilombo.
Foto: Aktuálně.cz

Recenze - Dvě těla, dvě duše, spletené a rozplétající se, přetavované jedno ve druhé v žáru tanga. Úvod nové choreografie Patricie Porákové Quilombo slibuje od samého začátku nevšední zážitek.

Housle, jejichž nekonečně smutný hlas se stává nedílnou částí scény, hned od úvodu vytváří dvěma tanečníkům prostor mimo realitu skrývanou za zdmi divadla a nechává je v ní hořet pro sebe a zářit jako dvě hvězdy padající ve stejný moment z oblohy.

Foto: Aktuálně.cz

Představení Quilombo bylo pojmenováno po výrazu, jenž ve slangu z podsvětí argentinského tanga znamená „chaos, bordel, nevěstinec". V afrobrazilské kultuře je tento výraz používán pro označení „komunity zběhlých otroků hluboko uvnitř džungle" a v přeneseném slova smyslu tak symbolizuje revoluci a osvobození.

A zejména na tyto myšlenky (ať už jde o revoluce a osvobození osoby jako takové, nebo celého společenství) se snaží Poráková (známá třeba ze svého působení se soubory Farma v jeskyni nebo Spitfire company) ve svém nejnovějším počinu navázat.

Tango jako taneční forma umožňuje poznat a okusit citové extrémy a horké, pulzující vášně přecházet, ve zlost a agresi, až po melancholické momenty smutku a zoufalství. Představuje celý arzenál zbraní, s nimiž je možné útočit na lidské cítění.

Foto: Aktuálně.cz

A ona čtveřice tanečníků, která se v průběhu vystoupení na jevišti objeví, tango netančí, ale žije ho. Jejich pohyby jsou precizní a jejich tanečnímu projevu není co vytknout.

Sled cizích obrazů

Představení je ovšem sledem obrazů, které jsou v podstatě velmi volně propojeny, takže v důsledku působí jako kniha, ve které čtete jen každou dvacátou stránku.

Foto: Aktuálně.cz

Nakonec se tak ocitáte tváří v tvář mozaice, jejíž celkový obraz vám nedává příliš smysl a jehož jediným spojovatelem se v podstatě stává samotná forma tanga, tanga sice krásného, precizně provedeného a chvílemi dechberoucího, ale zároveň podivně cizího; v tu chvíli momenty, u nichž víte, že by ve vás měly vzbuzovat nějakou emoční odpověď, nic takového nespouštějí. Jako když slyšíte někoho krásně mluvit, ale zároveň tušíte, že vám lže. Nebo alespoň neříká celou pravdu.

Tušíte, že tanec, který se před vámi odehrává, ať už je jistou předehrou k milování, souboji s objevivším se sokem, nebo voláním osamělého srdce, je zároveň umělou konstrukcí, kterou si v dobré víře nemůžete (bohužel) pustit úplně blízko k tělu.

Co se světel a práce s nimi týče, tak kromě jediné sekvence, kde se zužující paprsek nescházel s polohou obou tanečníků a trochu tak daný obraz kazil, byla výtečná a spolu s umělou mlhou vytvářely oba prvky mnohdy velmi autentický prostor navozující dojem oné přístavní, bohem zapomenuté hospody, kde námořníci před další cestou unikají do vzpomínek na své ztracené lásky a v přítomnosti zoufale hledají alespoň chabou útěchu.

Nábytek i piano, kterých bylo využito jen velmi poskrovnu, bohužel rozbíjeli pohled na scénu a nutili diváka, aby jejich přítomnost ze svého pohledu odfiltrovával - ponechat prázdný prostor by celé scéně výrazně prospělo.

Foto: Aktuálně.cz

Diváci po skončení představení ocenili tanečníky bouřlivým potleskem, mnozí dokonce ve stoje - nelze jim přitom upírat, že celkem po právu. Signál, který přicházel od tanečníků, byl precizní, diváci zase byli více než ochotní ho přijmout. Co se s ním však stalo po cestě mezi oběma stranami, to mi i po doznění potlesku zůstalo záhadou…

Quilombo. Koncept a choreografie: Patricie Poráková. Vytvořili a účinkují: Patricie Poráková, Leandro Furlan, Matias Facio & Ivo Saint. Dramaturgie: Krystyna Mogilnicka. Světelný design: Michal Kříž. Zvuk: Eva Hamouzová. Odborná supervize tanga: Javier Antar, Eugenia Parrilla. Producent: ProFitArt. Koproducent: Tanec Praha o.s.

Quilombo - patricie Poráková
Quilombo - patricie Poráková | Video:
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Biden schválil nejrozsáhlejší investice do klimatu a zdravotnictví v dějinách USA

Americký prezident Joe Biden v úterý podepsal zákon o rozsáhlých investicích do ochrany klimatu a zdravotnictví. Klimatický balíček pošle 369 miliard dolarů (8,9 bilionu korun) do obnovitelných zdrojů energie a na snížení emisí, podle listu The Guardian představuje dosud nejvýznamnější úsilí USA v boji proti klimatické krizi. Odborníci odhadují, že zákon by mohl do roku 2030 vést ke snížení emisí v USA přibližně o 40 procent ve srovnání s úrovní z roku 2005, píše list. Norma také omezuje ceny některých léků a zavádí minimální daňovou sazbu pro velké společnosti.

Demokraté návrh prezentují jako krok ke snížení inflace. Přijetí zákona je pro Bidenovu administrativu významným úspěchem.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Zemřel režisér německý Petersen, proslavil ho Nekonečný příběh Dokonalá bouře

Ve věku 81 let v Los Angeles zemřel německý filmový režisér Wolfgang Petersen. Jako jeden z mála německých filmových tvůrců se dokázal prosadit v Hollywoodu. Natočil akční filmy jako Dokonalá bouře (2000) nebo Smrtící epidemie (1995), ale i kultovní a dobrodružný Nekonečný příběh (1984). O jeho úmrtí informovala agentura DPA.

Petersen zemřel v pátek ve svém domě v losangeleské čtvrti Brentwood na rakovinu slinivky, uvádí filmový magazín Deadline.

Rodák z německého Emdenu na pobřeží Severního moře maturoval na prestižním hamburském gymnáziu, později studoval divadelní vědu a nakonec absolvoval berlínskou filmovou a televizní akademii. Začínal jako herec a asistent režie v Hamburku, sám točit začal po škole.

Za kamerou stál při natáčení několika dílů krimiseriálu Místo činu a výrazně na sebe upozornil celovečerní prvotinou Jeden z nás dvou (1974).

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

V Zimbabwe zemřelo na spalničky 157 lidí, nakažených rychle přibývá

Na spalničky v Zimbabwe zemřelo 157 lidí, přičemž za necelý týden se úmrtnost zdvojnásobila. Úřady viní náboženské sekty, které nevěří v účinnost očkování a jejichž příslušníci své děti nenechávají imunizovat.

Podle agentury Reuters je nejvíc případů v populaci neočkovaných. Celostátně za minulé čtyři dny stoupl počet nakažených z 1036 na 2056, oznámila ministryně informací Monica Mutsvangwaová. Podle ní je nejvíc případů v rodinách příslušníků náboženských sekt, jež nevěří v účinnost očkování.

Ministerstvo zdravotnictví zintenzivnilo očkovací program před zářijovým začátkem školního roku, vláda se snaží komunikovat s místními a náboženskými představiteli a získat pro očkování jejich podporu.

Reuters píše, že spalničky jsou dalším zdrojem zátěže pro zimbabwské zdravotnictví, které se dlouhodobě potýká s nedostatkem léků a stávkami zdravotníků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy