Krycí jméno Atos. Komunistický premiér Adamec byl veden jako důvěrník KGB

ČTK ČTK
Aktualizováno 30. 4. 2016 11:21
Někdejšího předsedu československé komunistické vlády Ladislava Adamce vedla tajná služba KGB jako důvěrníka. Vyplývá to ze záznamu v takzvaném Mitrochinově archívu, souboru dokumentů uložených v archívu Churchillovy fakulty univerzity v Cambridge. Záznam o Adamcovi, jehož krycí jméno znělo Atos, se týká důvěrných kontaktů sovětského zastoupení KGB v bývalém Československu, píše deník Právo.
Ladislav Adamec
Ladislav Adamec | Foto: ČTK

Praha - Bývalý premiér komunistické vlády Ladislav Adamec je veden jako důvěrník u sovětské tajné služby KGB. Vyplývá to ze záznamu v takzvaném Mitrochinově archívu, píše deník Právo.

Dokumenty uložené na Churchillově fakultě univerzity v Cambridgi byly nedávno zpřístupněny veřejnosti.

Podle listu se zmíněný záznam o někdejším československém premiérovi týká důvěrných kontaktů sovětského zastoupení KGB v bývalém Československu. Sověti Adamce vedli pod krycím jménem Atos.

Záznam o kontaktech s KGB není datovaný, údajně z něj ale lze vyvodit, že vznikl počátkem tzv. posrpnové normalizace, tedy v první polovině 70. let. Právě tehdy Adamec působil jako místopředseda vlády.

Právo dále uvádí, že kromě Adamce se na seznamu nacházejí i další českoslovenští politici. Jde například o bývalého prvního tajemníka městského výboru KSČ Praze Antonína Kapka, kandidáta členství v předsednictvu ÚV KSČ Miloslava Hruškoviče,  ministra zemědělství Bohuslava Večeřu a Vasila Bejdu, náměstka vedoucího ideologického oddělení ÚV KSČ.

Podrobnosti o Adamcových stycích se sovětskou tajnou službou z dokumentů nevyplývají - a není tady jasné, zda a jakou roli hrály například koncem 80. let, kdy byl Adamec klíčovým aktérem při předání moci při pádu komunistického režimu.

 

Právě se děje

Další zprávy