Krycí jméno Atos. Komunistický premiér Adamec byl veden jako důvěrník KGB

ČTK ČTK
Aktualizováno 30. 4. 2016 11:21
Někdejšího předsedu československé komunistické vlády Ladislava Adamce vedla tajná služba KGB jako důvěrníka. Vyplývá to ze záznamu v takzvaném Mitrochinově archívu, souboru dokumentů uložených v archívu Churchillovy fakulty univerzity v Cambridge. Záznam o Adamcovi, jehož krycí jméno znělo Atos, se týká důvěrných kontaktů sovětského zastoupení KGB v bývalém Československu, píše deník Právo.
Ladislav Adamec
Ladislav Adamec | Foto: ČTK

Praha - Bývalý premiér komunistické vlády Ladislav Adamec je veden jako důvěrník u sovětské tajné služby KGB. Vyplývá to ze záznamu v takzvaném Mitrochinově archívu, píše deník Právo.

Dokumenty uložené na Churchillově fakultě univerzity v Cambridgi byly nedávno zpřístupněny veřejnosti.

Podle listu se zmíněný záznam o někdejším československém premiérovi týká důvěrných kontaktů sovětského zastoupení KGB v bývalém Československu. Sověti Adamce vedli pod krycím jménem Atos.

Záznam o kontaktech s KGB není datovaný, údajně z něj ale lze vyvodit, že vznikl počátkem tzv. posrpnové normalizace, tedy v první polovině 70. let. Právě tehdy Adamec působil jako místopředseda vlády.

Právo dále uvádí, že kromě Adamce se na seznamu nacházejí i další českoslovenští politici. Jde například o bývalého prvního tajemníka městského výboru KSČ Praze Antonína Kapka, kandidáta členství v předsednictvu ÚV KSČ Miloslava Hruškoviče,  ministra zemědělství Bohuslava Večeřu a Vasila Bejdu, náměstka vedoucího ideologického oddělení ÚV KSČ.

Podrobnosti o Adamcových stycích se sovětskou tajnou službou z dokumentů nevyplývají - a není tady jasné, zda a jakou roli hrály například koncem 80. let, kdy byl Adamec klíčovým aktérem při předání moci při pádu komunistického režimu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Pence přebírá plnou zodpovědnost za tajné dokumenty nalezené u sebe doma

Bývalý americký viceprezident Mike Pence prohlásil, že přebírá "plnou odpovědnost" poté, co byly v jeho domě v Indianě nalezeny tajné dokumenty. Informovala o tom agentura AP. Tajné dokumenty, které přitom každá administrativa po skončení funkčního období musí odevzdat Národnímu archivu, se dříve našly také u bývalého prezidenta Donalda Trumpa a současné hlavy státu a zároveň bývalého viceprezidenta Joea Bidena.

"Dovolte mi, abych se vyjádřil jasně: tyto tajné dokumenty neměly být v mém osobním sídle," řekl Pence při vystoupení na Floridské mezinárodní univerzitě. Dodal, že o tom, že se dokumenty nacházejí v jeho rezidenci, nevěděl, ale nevědomost podle něj není omluvou.

Zpravodajská stanice CNN před několika dny informovala, že u Pence se minulý týden našlo zhruba deset utajovaných vládních dokumentů. Ty si pak 19. ledna vyzvedli agenti Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI). Co přesně v nich bylo ani jaký byl stupeň jejich utajení, média zatím neuvedla.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Na jihu Čech hrozí ledovka, může způsobit problémy v dopravě i úrazy chodců

Na jihu Čech hrozí od pátečního večera vznik ledovky. Varování Českého hydrometeorologického ústavu platí pro Jihočeský kraj a západní polovinu Vysočiny do sobotního poledne. Opatrní by měli být zejména řidiči, ale i chodci.

Ledovka, tedy souvislá průhledná ledová vrstva s hladkým povrchem, může na jihu Čech vzniknout v důsledku mrznoucího mrholení či deště. Varování platí od dnešních zhruba 18:00 do sobotního poledne. Týká se celého Jihočeského kraje, na Vysočině pak regionů v okolí Humpolce, Jihlavy, Pacova, Pelhřimova a Telče.

Pozor na ledovku by si měli dát zejména řidiči. Podle meteorologů hrozí problémy v dopravě a zvýšená nehodovost. Ve zvýšené míře by měli být opatrní i chodci, kteří mohou uklouznout a zranit se. Starším nebo méně pohyblivým lidem meteorologové doporučují, aby po dobu platnosti výstrahy omezili vycházení ven.

Zdroj: ČTK
Další zprávy