Krycí jméno Atos. Komunistický premiér Adamec byl veden jako důvěrník KGB

ČTK ČTK
Aktualizováno 30. 4. 2016 11:21
Někdejšího předsedu československé komunistické vlády Ladislava Adamce vedla tajná služba KGB jako důvěrníka. Vyplývá to ze záznamu v takzvaném Mitrochinově archívu, souboru dokumentů uložených v archívu Churchillovy fakulty univerzity v Cambridge. Záznam o Adamcovi, jehož krycí jméno znělo Atos, se týká důvěrných kontaktů sovětského zastoupení KGB v bývalém Československu, píše deník Právo.
Ladislav Adamec
Ladislav Adamec | Foto: ČTK

Praha - Bývalý premiér komunistické vlády Ladislav Adamec je veden jako důvěrník u sovětské tajné služby KGB. Vyplývá to ze záznamu v takzvaném Mitrochinově archívu, píše deník Právo.

Dokumenty uložené na Churchillově fakultě univerzity v Cambridgi byly nedávno zpřístupněny veřejnosti.

Podle listu se zmíněný záznam o někdejším československém premiérovi týká důvěrných kontaktů sovětského zastoupení KGB v bývalém Československu. Sověti Adamce vedli pod krycím jménem Atos.

Záznam o kontaktech s KGB není datovaný, údajně z něj ale lze vyvodit, že vznikl počátkem tzv. posrpnové normalizace, tedy v první polovině 70. let. Právě tehdy Adamec působil jako místopředseda vlády.

Právo dále uvádí, že kromě Adamce se na seznamu nacházejí i další českoslovenští politici. Jde například o bývalého prvního tajemníka městského výboru KSČ Praze Antonína Kapka, kandidáta členství v předsednictvu ÚV KSČ Miloslava Hruškoviče,  ministra zemědělství Bohuslava Večeřu a Vasila Bejdu, náměstka vedoucího ideologického oddělení ÚV KSČ.

Podrobnosti o Adamcových stycích se sovětskou tajnou službou z dokumentů nevyplývají - a není tady jasné, zda a jakou roli hrály například koncem 80. let, kdy byl Adamec klíčovým aktérem při předání moci při pádu komunistického režimu.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Bitcoin se dál zotavuje, jeho cena přechodně vystoupila nad 34.000 dolarů

Bitcoin se po krátkém úterním propadu pod hranici 30 000 dolarů a následném oživení dnes dál zotavuje. Jeho cena přechodně vystoupila nad 34 000 USD (724 700 Kč), později ale kolísala na obě strany od této úrovně. Ukazují to data na specializovaném serveru CoinDesk. Nejznámější kryptoměna od svého dubnového maxima odepsala kolem poloviny své hodnoty.

K úternímu propadu přispěl tlak zejména čínských úřadů. Ty na konci minulého týdne zasáhly proti takzvaným těžařům kryptoměn a centrální banka vyzvala finanční instituce, aby přestaly poskytovat služby související s kryptoměnami.

Dnes krátce před 11:00 se bitcoin prodával zhruba za 33 965 dolarů, a za posledních 24 hodin tak vykazoval růst o více než sedm procent.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

ČEZ plánuje do roku 2030 investovat do modernizace tepláren 30 až 40 miliard Kč

Energetická společnost ČEZ plánuje do roku 2030 investovat do modernizace a transformace svých teplárenských lokalit na nová paliva 30 až 40 miliard korun. Největší část půjde do lokality Mělník. Místopředseda představenstva ČEZ Pavel Cyrani na úterní konferenci Institutu pro veřejnou diskusi o budoucnosti českého teplárenství uvedl, že celkové investiční výdaje v Mělníku mohou od letoška do roku 2030 dosáhnout na 20 až 30 miliard korun.

"Lokalita Mělník dodává teplo pro Prahu, je největší a představuje tedy největší část investic. Do transformace ostatních teplárenských lokalit ČEZ na šetrnější zdroje předpokládáme investovat do deseti miliard korun celkem," řekl mluvčí ČEZ Roman Gazdík. Další teplárny má polostátní energetická společnost v Trmicích, Dětmarovicích, Hodoníně, Poříčí, Dvoře Králové nebo Jindřichově Hradci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy