Konopí bude lék, shodli se odborníci a chystají novelu

ČTK ČTK
7. 9. 2011 17:20
Záštitu nad skupinou převzal premiér Nečas, návrh má být hotov během září
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Novelu umožňující použití konopí k léčbě začne připravovat pracovní skupina odborníků. Záštitu nad skupinou převzal premiér Petr Nečas (ODS). Ve středu to sdělil národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil.

Novela zákona o návykových látkách má podle Vobořila jasně odlišit využití konopí jako léku a zneužívání jako drogy.

"Mám pověření od premiéra, abych skupině poskytl nezbytnou podporu. Sestaví ji a povede děkan 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze pan Tomáš Zima," uvedl Vobořil.

Návrh, který by povoloval využít v České republice léčebný potenciál konopí, chce Vobořil co nejdříve.

"Jsem přesvědčen, že činnost skupiny bude mít podporu jak předsedkyně sněmovny Miroslavy Němcové, tak klíčových ministrů včetně ministra zdravotnictví Leoše Hegera a předsedkyně legislativní rady vlády Karolíny Peake," dodal.

Předsedkyně sněmovny Němcová podpořila využití konopí k léčbě roztroušené sklerózy, Parkinsonovy choroby, rakoviny či AIDS o prázdninách. Návrh novely, která to umožní, chce dát ministerstvu zdravotnictví do konce září. Pro využití konopí na léčebné účely je podle průzkumu 78 procent obyvatel.

Organizátoři petice za léčebné využití konopí se na premiéra Nečase obrátili koncem srpna. Petiční výbor, ve kterém jsou lékaři, pacienti i vědci, připomíná, že nejde o uvolnění drogy k rekreačnímu užití.

Petici podpořil i Vobořil. Podle něj mohou být nyní pacienti užívající konopí jako lék a dealer heroinu stíháni podle stejného zákona.

Podle ministerstva zdravotnictví lék Sativex s výtažkem z konopí už u nás je. Lék, který je pouze na předpis, stojí 8000 korun a tak je podle lékařů většině nemocných nedostupný. Navíc neobsahuje celé spektrum kanabinoidů, se kterými je léčebný účinek spojen.

Dalšímu možnému využití konopí k léčbě musí podle dřívějšího vyjádření ministerstva předcházet široká diskuze. Podle mluvčího Vlastimila Sršně počítá s rozšířením možnosti pro využití technického konopí, které se v Česku pěstuje. Vyrábějí se z něj léčebné masti a léčebná kosmetika.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Dálnice D11 z Hradce do Jaroměře se autům otevře 17. prosince

Dokončovaný úsek dálnice D11 z Hradce Králové do Jaroměře se motoristům otevře 17. prosince. Stát bude 4,1 miliardy korun bez DPH. Jde o největší současnou stavbou na území Královéhradeckého kraje, řekl ředitel Ředitelství silnic a dálnic Radek Mátl. Na úseku u Smiřic se v sobotu konal den otevřených dveří.

"Za necelé tři měsíce po dálnici budou jezdit auta. Diskutujeme dnes s lidmi přípravy silnic. Je to samozřejmě trochu sebeprezentace, ale chceme ukázat, že příprava a stavba dálnice není jednoduchá," řekl Mátl.

Stavba je rozdělena na dva úseky z Hradce Králové do Smiřic a ze Smiřic do Jaroměře. Stavba trasy do Jaroměře začala v dubnu 2019, z Hradce do Smiřic se buduje od února 2019.

"My jsme dokonce zrychlili, stavba se měla otevírat až v příštím roce během průběhu léta, podařilo se nám se zhotovitelem vyjednat zkrácení lhůty o osm měsíců. Příprava dálnice trvá daleko déle, to jsou někdy i desítky let," řekl Mátl. Šest až deset let příprava podle Mátla zabere vždycky.

D11 z Prahy do Hradce Králové a na státní hranici s Polskem začal stát budovat v roce 1978 a od roku 2017 dálnice končí v Hradci Králové. Z plánovaných 154 kilometrů dálnice se jezdí zhruba po 91 km. Stavba z Hradce do Jaroměře navazuje na úsek dálnice z Hradce Králové, měří 22,4 kilometru. Vede podél současné silnice první třídy na Jaroměř a Náchod. Za Jaroměří se napojí na silnici I/37.

Zdroj: ČTK
Další zprávy