Klause do rady nejmenujte, vyzývají osobnosti Chládka

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
Aktualizováno 24. 10. 2014 15:29
Ministr školství oznámil, že šéfem Národní rady pro vzdělávání bude exprezident Václav Klaus, později informaci poupravil. Klaus má být v čele přípravného výboru.
Václav Klaus
Václav Klaus | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Představitelé protikorupčních iniciativ vyzvali ministra školství Marcela Chládka, aby ustoupil od svého plánu jmenovat do čela Národní rady pro vzdělávání exprezidenta Václava Klause.

"Vyzýváme tímto ministra školství Marcela Chládka, aby své rozhodnutí přehodnotil a Václava Klause st. nejmenoval nejen do čela Národní rady pro vzdělávání, ale ani za jejího člena," píše se v otevřeném dopise.

Pod dokument se za iniciativy Vraťte nám stát!, Veřejnost proti korupci a Nadační fond proti korupci podepsala například advokátka Hana Marvanová, režisérka Olga Sommerová, podnikatelé Petr Havlík a Martin Hausenblas, filosof Václav Němec nebo ředitel Nadačního fondu proti korupci Petr Soukenka.

Autoři dopisu Klause, který není expertem na problematiku vzdělávání, kritizují mimo jiné kvůli vyhlášení amnestie. "Nejde jen o odbornost, ale také o morální kvality adepta. Amnestie popřela hodnoty a principy právního státu," domnívá se právnička Marvanová.

Sám Chládek byl přitom loni v březnu jedním ze sociálnědemokratických senátorů, kteří kvůli amnestii podali na Klause žalobu k Ústavnímu soudu pro velezradu.

Filosof Václav Němec zase připomíná Klausovy výroky na adresu vysokých škol. "Akademická sféra má ještě v živé paměti jeho skandální vystoupení při týdnu neklidu, ve kterém de facto popřel principy akademických svobod," uvedl Němec. Klaus tehdy kritizoval studenty protestující proti chystané reformě vysokého školství.

Klaus poškodí celou radu

Podle Němce je velmi pravděpodobné, že Klause akademická komunita nepřijme a utrpí tím práce celé rady. "Každému ministrovi by mělo záležet na tom, aby tato instituce vzbuzovala důvěru. Exprezident Klaus je ovšem nekompetentní a nedůvěryhodný," dodal Němec.

Máte rádi Aktuálně.cz?

Křišťálová lupa - hlasování pro A.cz

Hlasujte pro nás v internetové anketě Křišťálová Lupa 2015 v kategorii Zpravodajství. Za každý Váš hlas děkujeme!

HLASOVAT MŮŽETE ZDE >>

Další signatáři označili Klausův výběr za absurdní a nepochopitelný. "Za tímto krokem se mohou skrývat i politické a obchodní zájmy Václava Klause ml., což nově zřízenou Národní radu pro vzdělávání diskredituje na samotném počátku její existence," naznačují Chládkovi v dopisu.

Svůj záměr jmenovat Klause do čela Národní rady pro vzdělávání Chládek představil v pátečním rozhovoru pro regionální Deník. Bývalého prezidenta podle svých slov vybral proto, aby zaručil názorovou pestrost. Později ale svoji formulaci ministr školství poupravil. "Václav Klaus není předsedou Národní rady pro vzdělávání, ale přípravného výboru, který by měl o budoucí podobě tohoto orgánu jednat," vzkázal Chládek ČTK.

Rada by měla být zřízena na základě novely školského zákona v příštím kalendářním roce. Měla by tím být zajištěna kontinuita vzdělávací koncepce bez ohledu na to, kdo bude stát v čele ministerstva.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Trump psal Erdoganovi, ať není ohledně Sýrie "hlupák" a "tvrďák"

Americký prezident Donald Trump v dopisu 9. října adresovaném svému tureckému protějšku Recepu Tayyipu Erdoganovi napsal, že chce dospět k "dobré dohodě o Sýrii" a vzkázal mu, ať není "tvrďák". Pravost dopisu, který končí větami "Nebuďte hlupák. Zavolám vám později" a který se nejprve objevil na twitteru novinářky Fox News Trish Reganové, následně podle agentury Reuters potvrdil Bílý dům.

Dopis byl zveřejněn ve chvíli, kdy se Trump snaží zmírnit politické škody po svém rozhodnutí stáhnout americké vojáky ze severní Sýrie, čímž vyklidil pole k tureckému vpádu proti milicím syrských Kurdů, poznamenal Reuters. Turecko 9. října zahájilo ofenzivu s oficiálním cílem vybudovat na syrském území podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků.

"Vypracujme dobrou dohodu! Nechcete být zodpovědný za masakr tisíců lidí a já nechci být zodpovědný za zničení turecké ekonomiky - a to udělám," napsal Trump.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Satoranský začne sezonu NBA jako první rozehrávač Chicaga

Český basketbalista Tomáš Satoranský začne novou sezonu NBA v roli prvního rozehrávače Chicaga. Před posledním přípravným zápasem Bulls proti Atlantě to uvedl trenér Jim Boylen.

"Zítra a v našem úvodním utkání 23. října bude začínat Satoranský, (Kris) Dunn bude střídat," řekl dnes Boylen novinářům.

Satoranský přišel do Chicaga v létě po třech letech ve Washingtonu a podepsal tříletou smlouvu na 30 milionů dolarů. Bulls začali přípravu třemi porážkami, ale v neděli proti mistrovskému Torontu se dočkali vítězství (105:91), k němuž jediný český hráč v NBA pomohl 12 body a čtyřmi asistencemi.

Do nového ročníku zámořské ligy Chicago vstoupí ve středu 23. října utkáním v Charlotte.

Zdroj: ČTK
Další zprávy