Klaus udělil milost lidem blízkým Mrázkovi a Pitrovi

Domácí Domácí
13. 1. 2010 11:07
Prezident nemůže vědět, kdo se s kým kamarádí, brání Klause kancléř Weigl
Prezident Václav Klaus
Prezident Václav Klaus | Foto: Reuters

Praha - Prezident Václav Klaus udělil před lety milost čtyřem lidem, kteří patřili do okruhu přátel či známých zavražděného Františka Mrázka a uprchlého podnikatele Tomáše Pitra.

Informoval o tom deník Mladá fronta Dnes, jenž připomíná milosti pro Karla Steinigera, Miroslavu Pragerovou, Jarmilu Morávkovou a Jana Kondlera.

Steinigera, podle listu Pitrova obchodního partnera, soud potrestal za podvody a krácení daně. Hrad ho omilostnil před bezmála šesti lety s tím, že je nevyléčitelně nemocen (viz zdůvodnění na konci textu).

Deník ovšem upozorňuje, že v jeho případě měl o závažnosti nemoci pochybnosti i soudce Zdeněk Minařík, který na to prezidentskou kancelář s předstihem upozornil.

Ze žádosti nepoznáte, kdo je čí kamarád

Kvůli majetkové trestné činnosti skončila za mřížemi i Miroslava Pragerová, která měla po uprchlíkovi Pitrovi spravovat firmu. V roce 2001 odebrala zboží, ale nezaplatila za něj. Za mřížemi strávila polovinu z šestiletého trestu. Milost dostala koncem roku 2007, jelikož její dcera byla těhotná a 15letého syna čekala složitá operace.

Rovněž Morávková s Kondlerem byli omilostněni v roce 2008 kvůli závažnému zdravotnímu stavu. Oba byli odsouzeni za podvod. MfD napsala, že jde o spolupracovníky Richarda Morávka, významného obchodního partnera zavražděného mafiánského bosse Františka Mrázka.

Kancléř Jiří Weigl udělení milostí obhajuje. Tvrdí, že prezident nemohl tušit, o koho jde. "To z té žádosti nepoznáte. S kým ten člověk obchodoval, s kým je kamarád," prohlásil.

Odůvodnění milostí (převzato z www.hrad.cz)

22. 3. 2004 - Steiniger Karel, prominutí zbytku trestu odnětí svobody. Odsouzen za majetkovou trestnou činnost (podvody, zkrácení daně). Milost udělena s přihlédnutím k nevyléčitelné, životu nebezpečné nádorové chorobě.
20. 12. 2007 - Miroslavě Pragerové prezident republiky milostí zmírnil šestiletý trest odnětí svobody na trest ve výměře 3 roky. Odsouzena byla to, že v roce 2001 jako jednatelka společnosti odebrala zboží, které nezaplatila. Prezident vzal v úvahu, že dcera odsouzené, která je v invalidním důchodu, je těhotná a patnáctiletý syn je před složitou operací, přičemž oba potřebují pomoc své matky. Paní Pragerová již významnou část trestu vykonala.
15. 4. 2008 - Jarmile Morávkové prezident republiky milostí prominul nepodmíněný trest odnětí svobody, který jí byl uložen za trestný čin úvěrového podvodu. Prezident přihlédl ke skutečnosti, že od spáchání trestné činnosti uplynula dlouhá doba, že způsobená škoda byla uhrazena, a vzal též v úvahu i vážné onemocnění paní Morávkové.
28. 8. 2008 - Janu Kondlerovi prezident republiky prominul zbytek trestu odnětí svobody, který mu byl uložen za podvod, kterého se dopustil v r. 1997. Prezident republiky přihlédl ke zdravotnímu stavu odsouzeného a ke skutečnosti, že způsobená škoda byla uhrazena.
 

Právě se děje

Další zprávy