Kiska udělí řediteli Národního muzea Lukešovi nejvyšší státní vyznamenání pro cizince

ČTK ČTK
25. 4. 2019 16:12
Slovenský prezident Andrej Kiska v pondělí v Praze udělí řediteli Národního muzea Michalu Lukešovi Řád bílého dvojkříže, tedy nejvyšší slovenské vyznamenání udělované cizincům. Určen je mimo jiné těm, kdo se mimořádně zasloužili o rozvoj vztahů mezi Slovenskem a vlastí vyznamenaného nebo významně přispěli k šíření dobrého jména Slovenska ve světě.
Michal Lukeš, ředitel muzea.
Michal Lukeš, ředitel muzea. | Foto: Jakub Plíhal

Kisku vedle návštěvy Národního muzea čeká v Praze také slavnostní přijetí na Staroměstské radnici, kterého se zúčastní primátor Zdeňek Hřib (piráti) a další radní. Slovenský prezident se na závěr svého mandátu plánuje na zámku v Lánech sejít se svým českým protějškem Milošem Zemanem, termín jejich setkání zatím Hrad neoznámil. Na svou první zahraniční návštěvu ve funkci zamíří do Česka i Kiskova nástupkyně Zuzana Čaputová, která se funkce ujme v polovině června.

Národní muzeum společně se svým slovenským protějškem loni připravilo velkou výstavu připomínající historii někdejšího Československa. Česko-slovenská a Slovensko-česká výstava byla hlavním projektem oslav výročí vzniku společného státu Čechů a Slováků.

Zahájena byla na jaře v Bratislavě a její pražská repríza částečně otevřela historickou budovu Národního muzea po tříleté rekonstrukci. Budova muzea, která předtím byla zavřená sedm let, se stala také místem hlavního ceremoniálu společných oslav výročí za účasti premiérů obou zemí a českého prezidenta. V Praze výstava potrvá do konce června.

"Výstava nemá ani českou ani slovenskou část. Byla tvořena společným týmem odborníků z obou národních muzeí a dalších spolupracujících muzeí. Snažili jsme se podívat, jak se nám v tom státě žilo, a také, jak na to jeden či druhý národ hleděl," řekl Lukeš při slovenské premiéře výstavy.

Výstava zahrnuje na dvě tisícovky exponátů, je rozdělena například na oblast umění, politiky, architektury či armády. Součástí expozice je také originál mnichovské dohody, kterou bylo Československo v roce 1938 donuceno odstoupit část pohraničí nacistickému Německu, či další dokumenty. Návštěvníci mohou poprvé vidět soubor originálů dokumentů, které ovlivnily dějiny Československa.

Lukeš: Výstavu skládal český a slovenský tým, snažili jsme se vyvracet stereotypy

Muzeum nemá být soudem nad historií, výstřely z roku 1968 by na budově měly zůstat. říká poslanec za KSČM Pavel Kováčik. Duel DVTV | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

před 1 hodinou

V Česku žije 10,68 milionu lidí, za tři čtvrtě roku přibylo 31 tisíc obyvatel

Počet obyvatel České republiky se za letošních devět měsíců zvýšil o 31 400 na 10,68 milionu. Kladně se na tom podepsala zejména zahraniční migrace, které nadále vévodí občané Ukrajiny. Více lidí se narodilo, než zemřelo. V meziročním srovnání bylo však narozených i zemřelých méně, informoval Český statistický úřad (ČSÚ).

"V průběhu tří čtvrtletí letošního roku se živě narodilo více než 85 000 dětí. Ve srovnání se stejným obdobím roku 2018 to však bylo téměř o 2000 méně. Meziročně mírně ubylo jak dětí narozených vdaným ženám, tak ženám svobodným," uvedla Michaela Němečková z oddělení demografické statistiky ČSÚ.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Benešovská nemocnice funguje po kybernetickém útoku stále v omezeném provozu

Provoz v benešovské nemocnici je po útoku počítačovým virem stále omezený. IT specialisté pracují na nápravě, zařízení ale zatím funguje ve stejném režimu jako ve středu, kdy ke kybernetickému útoku došlo, uvedl mluvčí nemocnice Petr Ballek.

V nemocnici se ráno sešel krizový štáb, změny podle mluvčího zatím žádné nejsou. "Situace je stejná, uvidíme v poledne," uvedl Ballek. Dodal, že kvůli omezenému režimu bylo dosud přesunuto do jiných nemocnic devět pacientů. 

Stále nelze spustit žádný přístroj včetně počítačové sítě, všechny plánované operace nemocnice zrušila a lékaři nemohou v ordinacích ani vyšetřovat. Pro hospitalizované byl zajištěn náhradní provoz. Podle hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové (ANO) situace nicméně pacienty neohrožuje, protože ostatní krajské nemocnice problém s počítači nemají. Na nápravě nemocnice spolupracuje i  se specialisty na kybernetickou bezpečnost, problémy nicméně mohou teoreticky trvat i týdny.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Británii se otevřely volební místnosti, průzkumy očekávají výhru konzervativců

V Británii začaly ve čtvrtek v 08:00 středoevropského času předčasné parlamentní volby. Mají vyřešit patovou situaci, která nastala kolem plánovaného odchodu Británie z Evropské unie. Voliči mohou hlasovat až do 23:00 hodin. 

Podle průzkumů veřejného mínění se čeká vítězství vládní Konzervativní strany premiéra Borise Johnsona. Zda se jí podaří získat v Dolní sněmovně většinu, ale není jisté. V případě, že by konzervativci absolutní většinu neměli, mohl by se moci chopit menšinový kabinet v čele s labouristou Corbynem, který by si ale musel vyjednat podporu menších stran.

Premiér Johnson chce brexit v případě vítězství ve volbách dokončit a opustit evropský blok 31. ledna příštího roku. Pokud by se ale příštím britským premiérem stal Corbyn, čekalo by Brity druhé referendum o brexitu. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy