Kiska udělí řediteli Národního muzea Lukešovi nejvyšší státní vyznamenání pro cizince

ČTK ČTK
25. 4. 2019 16:12
Slovenský prezident Andrej Kiska v pondělí v Praze udělí řediteli Národního muzea Michalu Lukešovi Řád bílého dvojkříže, tedy nejvyšší slovenské vyznamenání udělované cizincům. Určen je mimo jiné těm, kdo se mimořádně zasloužili o rozvoj vztahů mezi Slovenskem a vlastí vyznamenaného nebo významně přispěli k šíření dobrého jména Slovenska ve světě.
Michal Lukeš, ředitel muzea.
Michal Lukeš, ředitel muzea. | Foto: Jakub Plíhal

Kisku vedle návštěvy Národního muzea čeká v Praze také slavnostní přijetí na Staroměstské radnici, kterého se zúčastní primátor Zdeňek Hřib (piráti) a další radní. Slovenský prezident se na závěr svého mandátu plánuje na zámku v Lánech sejít se svým českým protějškem Milošem Zemanem, termín jejich setkání zatím Hrad neoznámil. Na svou první zahraniční návštěvu ve funkci zamíří do Česka i Kiskova nástupkyně Zuzana Čaputová, která se funkce ujme v polovině června.

Národní muzeum společně se svým slovenským protějškem loni připravilo velkou výstavu připomínající historii někdejšího Československa. Česko-slovenská a Slovensko-česká výstava byla hlavním projektem oslav výročí vzniku společného státu Čechů a Slováků.

Zahájena byla na jaře v Bratislavě a její pražská repríza částečně otevřela historickou budovu Národního muzea po tříleté rekonstrukci. Budova muzea, která předtím byla zavřená sedm let, se stala také místem hlavního ceremoniálu společných oslav výročí za účasti premiérů obou zemí a českého prezidenta. V Praze výstava potrvá do konce června.

"Výstava nemá ani českou ani slovenskou část. Byla tvořena společným týmem odborníků z obou národních muzeí a dalších spolupracujících muzeí. Snažili jsme se podívat, jak se nám v tom státě žilo, a také, jak na to jeden či druhý národ hleděl," řekl Lukeš při slovenské premiéře výstavy.

Výstava zahrnuje na dvě tisícovky exponátů, je rozdělena například na oblast umění, politiky, architektury či armády. Součástí expozice je také originál mnichovské dohody, kterou bylo Československo v roce 1938 donuceno odstoupit část pohraničí nacistickému Německu, či další dokumenty. Návštěvníci mohou poprvé vidět soubor originálů dokumentů, které ovlivnily dějiny Československa.

Lukeš: Výstavu skládal český a slovenský tým, snažili jsme se vyvracet stereotypy

Muzeum nemá být soudem nad historií, výstřely z roku 1968 by na budově měly zůstat. říká poslanec za KSČM Pavel Kováčik. Duel DVTV | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

Další zprávy