Když oni nám voliči ten program nečtou. Pusťte si Zaorálkovu řeč, která rozesmála Sobotku

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
Aktualizováno 8. 6. 2017 13:57
V nezvykle rozverné náladě vystupoval po čtvrtečním zasedání nejužšího vedení ČSSD místopředseda strany Lubomír Zaorálek, na kterém nebylo znát, že strana je možná v nejtěžší situaci za poslední léta. Její preference podle průzkumů padají dolů a nikdo z vedení zatím nenavrhl řešení, jak tomu zamezit. Zaorálek se přesto po jednání usmíval, občas skočil do řeči předsedovi strany Bohuslavu Sobotkovi a přitom si v lehkém tónu postěžoval, jak voliči nečtou volební program.
Místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek se svěřil se svým problémem - voliči nečtou jejich stranický program. | Video: Radek Bartoníček

Praha - Co stojí za ztrátou voličů, se špičkám sociální demokracie stále rozklíčovat nepodařilo. Zatímco preference ČSSD podle průzkumů veřejného mínění dál padají, místopředseda strany a ministr zahraničí Lubomír Zaorálek možná našel svérázný důvod, se kterým se v povznesené náladě svěřil po čtvrtečním jednání strany.

Když předseda ČSSD Bohuslav Sobotka odpovídal novinářům na otázku, zda se nechystá v létě sepsat nějakou knihu po vzoru jiných politiků, skočil mu do řeči právě Zaorálek.

"Slávku, zkus napsat také nějaké letní čtení, možná naši čtenáři voliči čekají, co jim napíšeš," vtipkoval Zaorálek, který Sobotku sice rozesmál, ale k psaní nepřiměl. Podle šéfa ČSSD lidé netouží po tlustých spisech politiků. "I náš volební program je relativně stručný a maximálně konkrétní, aby si ho každý občan mohl přečíst," podotkl Sobotka, po němž si vzal opět slovo Zaorálek.

"Já vám to řeknu tak. Oni nám to voliči nečtou," začal svou "stížnost" a mluvil o tom, jak na programech ČSSD pracuje a naráží právě na nezájem čtenářů. "A já to říkám stokrát. Čtěte nám ty programy, čtete je, my vám je sepíšeme, letní zimní, podzimní, ale oni nám je, přátelé, opravdu nečtou," pokračoval v poněkud žoviálním stylu za dalších úsměvů Sobotky místopředseda Zaorálek, který odmítl i to, že byl program stručný.

"Ne, ne, bude to zřejmě dlouhé, je třeba si s tím dát trochu práci," pravil Zaorálek a opět se vracel k "nečtenářům". "Já bych se obrátil na voliče. My to třeba sepíšeme i dlouhé, ale je třeba to číst. Ten národ by se měl stát státem čtenářů, kteří k tomu přistupují zodpovědně, a my je k tomu povedeme," dokončil proslov Zaorálek a na Sobotkovi už bylo vidět, že by rozhovor pro média nejraději rychle ukončil.

 

Právě se děje

před 29 minutami

Zprostředkovatel vraždy Jána Kuciaka uzavřel dohodu s prokurátorem

Dohodu o vině a trestu s prokurátorem uzavřel Zoltán Andruskó, zprostředkovatel loňské vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka. Podmínky ale advokáti ani prokuratura zatím nezveřejnili, dohodu totiž ještě musí schválit soud. Andruskó je jedním z pěti obviněných ve zmíněné kauze, která v zemi vyústila v politickou krizi a v odchod Roberta Fica z funkce premiéra.

Andruskó v případu vystupoval jako zprostředkovatel mezi objednavatelem vraždy a nájemnými vrahy. Hrozil mu trest 25 let vězení nebo doživotí. Po zadržení ale s policií spolupracoval na vyšetření vraždy, při které byla zastřelena i reportérova snoubenka Martina Kušnírová.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Katalánský expremiér se přihlásil belgickým úřadům, do Španělska se vrátit nechce

Katalánský expremiér Carles Puigdemont, který je už téměř dva roky na útěku před španělskou justicí kvůli obvinění ze vzpoury, se v pátek dostavil v Bruselu na prokuraturu. Důvodem je obnovený evropský zatykač, který tento týden vydal španělský soudce.

Belgický soudce rozhodl, že Puigdemont bude na rozhodnutí o vydání čekat na svobodě.

Puigdemontovi ve Španělsku hrozí vězení kvůli neústavnímu referendu o nezávislosti Katalánska z roku 2017. Španělské justici se odmítá vydat, protože ji nepovažuje ze nezávislou. Svůj proces označuje za politický.

Další zprávy