S odvahou proti totalitě. Kdo může dostat Cenu Paměti národa

Obrazová sekce
14. 11. 2014 17:15
Udílení Cen Paměti národa proběhne 17. listopadu v Národním divadle. Dvacet nominovaných osobností z Česka, Německa, Polska, Maďarska a Slovenska spojuje odvaha postavit se komunistické totalitě.

Dvacet osobností nominovaných na letošní Ceny Paměti národa spojuje odvaha postavit se komunistické totalitě. Je mezi nimi Češka Dana Vargová, která protirežimní aktivity dokázala spojit s péčí o postiženého syna, polský disident Kornel Morawiecki, který se před policií šest let ukrýval v ilegalitě, či východoněmecký duchovní Rainer Eppelmann, jehož se tajná služba Stasi pokusila dvakrát zabít. Udělování cen pořádá organizace Post Bellum. 

Během večera vystoupí v Národním divadle mimo jiné slavný americký hudebník John Cale, člen legendárních Velvet Underground.  Vystoupí zde též slavný maďarský klávesista Gábor Presser (Omega) nebo jeden z nejznámějších světových muzikantů českého původu, kytarista Ivan Král. Zahraje také berlínská skupina Pankow, slovenský klávesista Marián Varga se zpěvačkou Janou Kirschner či skupina Pražský výběr ve své nejslavnější sestavě. 

Wladyslaw Frasyniuk (1954)

Foto: Agencja Gazeta

Rodák z Vratislavi stál v srpnu 1980 v čele dělnických protestů ve svém rodišti a od vzniku odborového hnutí Solidarita byl jeho členem. V prosinci 1981 unikl zatčení v hotelu Grand v Sopotech a po vyhlášení stanného práva řídil ilegální stávkový výbor v Dolním Slezsku.

Stál také u zrodu dočasné koordinační komise, která z podzemí řídila činnost Solidarity v době, kdy komunistický režim prezidenta Wojciecha Jaruzelského věznil několik opozičních vůdců. V roce 1982 byl zatčen i Frasyniuk, jenž pak strávil ve vězení s krátkými přestávkami čtyři roky. Poté co byl propuštěn na amnestii, stal se znovu členem dočasné koordinační komise.

V letech 1987–1990 vedl regionální výkonný výbor a do roku 1989 byl členem celostátního výkonného výboru Solidarity. V první polovině roku 1989 se Władysław Frasyniuk zúčastnil rozhovorů mezi opozicí a vládou.

Po pádu železné opony zasedal v zastupitelstvu Vratislavi a třikrát byl poslancem Sejmu. V letech 2001–2005 byl předsedou Svazu svobody (Unia Wolności) a toto politické uskupení vedl i po jeho přejmenování na Demokratickou stranu (Partia Demokratyczna). V prosinci 2009 z Demokratické strany odešel.

 

Právě se děje

Další zprávy