Kde najde domov Muchova Slovanská epopej? Praha má tři favority

Jakub Heller Jakub Heller
10. 9. 2020 19:20
Praha představila místa, kde by mohla být trvale umístěna plátna Slovanské epopeje malíře Alfonse Muchy. Mezi tři hlavní favority patří Pankrácké náměstí, palác Savarin nebo Ledárny Braník. Ve hře jsou ale ještě další čtyři lokality. Podívejte se, kde by mohly monumentální obrazy definitivně skončit. Zatím jsou plátna na pět let zapůjčená do Moravského Krumlova.

Pankrácké náměstí

Pankrácké náměstí patří k lokalitám, kde by pro plátna Alfonse Muchy musela vzniknout úplně nová budova. Ta by se nacházela v dnes nevyužitém prostoru mezi Kongresovým centrem Praha a ulicemi 5. května a Na Pankráci. Pozemek leží mezi několika rušnými silnicemi, a tak ho dnes většina lidí jen obchází po okolních chodnících.

Zdejší parcely sice vlastní Kongresové centrum Praha, ale město je ve firmě akcionářem a dá se tak očekávat dohoda na prodeji parcel. "Stavba na Pankráckém náměstí má vhodnou, snadno přístupnou polohu mimo historické centrum města. Nová budova by pomohla nově urbanisticky formovat prostranství náměstí a využít plochy ve veřejném vlastnictví, které doposud žádný užitek nepřinášely," uvádí se v analýze Institutu plánování a rozvoje.

Výhodou zdejší parcely je i to, že v blízkosti se nachází stanice metra Vyšehrad. Nejde však o nijak velkou parcelu a galerie by tak zřejmě musela sloužit pouze pro vystavování samotné epopeje.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Papež jmenoval 13 kardinálů, devět může volit jeho nástupce

Papež František v neděli oznámil, že jmenoval 13 nových kardinálů. Povýšeni do kardinálského stavu budou při slavnostní konsistoři ve Vatikánu 28. listopadu. Devíti z nich je méně než 80 let, takže se mohou stát členy konkláve, které po smrti nebo rezignaci nynější hlavy římskokatolické církve vybere příštího papeže, uvedla agentura Reuters.

Papež jména nových kardinálů překvapivě oznámil z okna své pracovny věřícím na Svatopetrském náměstí. Mezi jmenovanými kardinály je také washingtonský arcibiskup Wilton Gregory, který se tak stane prvním černošským prelátem s červenou čepičkou.

Kardinály se stanou také Ital působící dlouhodobě ve Vatikánu Raniero Cantalamessa, arcibiskup z rwandského Kigali Antoine Kambanda, arcibiskup José Feurte Advincula z Filipín nebo arcibiskup Celestino Aós ze Santiaga de Chile.

Devět nových volitelů papeže podle agentury Reuters pochází z celého světa a zvyšují pravděpodobnost, že i příští papež bude pokračovat v politice papeže Františka, který byl zvolen v roce 2013.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Dvě osoby zemřely po autonehodě u Jasenné na Zlínsku, silnice je opět v provozu

Dvě oběti si vyžádala dopravní nehoda, která se stala dnes ráno u Jasenné na Zlínsku. Sdělila to zlínská policejní mluvčí Monika Kozumplíková. Silnice mezi obcemi Jasenná a Liptál na Vsetínsku byla po dobu vyšetřování uzavřená, policisté v obou obcích odkláněli dopravu. Nehoda se stala na hlavním tahu ze Zlína na Vsetín kolem 05:30, silnice se opět motoristům otevřela před 13:00.

"Řidička osobního vozidla při jízdě od Vsetína do Vizovic v levotočivé zatáčce zřejmě z důvodu vysoké rychlosti čelně narazila do stromu a s vozidlem skončila na střeše. Vozidlo začalo po havárii hořet. Při nehodě zahynula nejen řidička, ale také její spolujezdkyně. Totožnost obětí potvrdí až nařízená soudní pitva," uvedla Kozumplíková.

Zdroj: ČTK
Další zprávy