Kampaně vrcholí. Babiš rozdává koblihy, zelení křičí do oken

Matěj Smlsal
22. 5. 2014 10:18
Některé strany přišly s netradičním vyvrcholením kampaně. Šéf zelených Liška se držel na laně a křičel lidem do oken.
Babiš a Telička rozdávají koblihy
Babiš a Telička rozdávají koblihy | Foto: ANO

Praha - Politické strany se rozhodly využít poslední hodiny, které zbývají do eurovoleb, aby získaly další voliče.

Mezi nejaktivnější patří Strana zelených. Lídr strany Ondřej Liška zkusil taktiku window-2-window, kterou okoukal od politika v indickém Dillí. Spolu s kandidátkou Michaelou Suchardovou vylezl na několik budov a poté oba slaňovali dolů. Během toho oslovovali voliče přímo za okny jejich bytů.

Zelení navíc otevřeli v Praze na Vltavě kontaktní centrum, do kterého mohou voliči i telefonovat. "Kdokoliv nám může až do soboty zavolat s dotazem k EU či zelenému programu. Mě osobně zastihnou lidé během celého pátku," řekl Ondřej Liška.

Také ANO láká voliče až do poslední chvíle. Šéf hnutí Andrej Babiš a lídr kandidátky Pavel Telička rozdávají od středy do pátku v metru koblihy. Stejnou taktiku zvolilo ANO i před sněmovními volbami na podzim.

Ondřej Liška při kampani slaňoval.
Ondřej Liška při kampani slaňoval. | Foto: Strana zelených

TOP 09 zakončovala kampaň ve středu v hlavním městě na farmářské lodi. Lidé mohli ochutnat delikatesy z celé Evropy a setkat se s kandidáty. Strana zároveň oslovila režiséra Jiřího Menzela, který volal lidem domů a přemlouval je, aby šli k volbám. Telefonická kampaň bude probíhat ještě během čtvrtka.

ČSSD se s voliči potkala ještě na plzeňském náměstí Republiky. Z pódia promluvil předseda strany Bohuslav Sobotka i lídr kandidátky Jan Keller. Poté dětský sbor zazpíval českou i evropskou hymnu.

ODS předala 1,5 metru širokou korunu

ODS zakončila kampaň ve středu, když její lídr Jan Zahradil předal předsedům vlády, Sněmovny a Senátu model koruny o průměru 1,6 metru. "Abychom jim připomněli, že 75 procent občanů si nepřeje euro," uvedl Zahradil. Občanští demokraté zároveň odevzdali do Senátu Petici pro korunu, pod kterou nasbírali 65 tisíc podpisů.

Strana ale bude shánět voliče i ve čtvrtek. "Pomocí mailu, SMS a telefonických hovorů se obrátíme na celou naši 18tisícovou členskou základnu. Budeme naše členy žádat, aby přišli k volbám a zároveň zmobilizovali i nejbližší okolí," dodal Zahradil.

Závěr kampaně nepodceňuje ani Okamurův Úsvit, který ještě naposledy připomene svoje hlavní volební téma. V Praze a Brně bude sbírat podpisy pod petici, která odmítá "nepřizpůsobivé cizince a náboženské fanatiky". KDU-ČSL hlavně obesílá své členy, aby přišli k volbám a vzali s sebou co nejvíce známých. "Kandidáti zároveň až do poslední chvíle věnují všechen čas kontaktní kampani po celé republice, podle hesla 'škoda každého nerozdaného letáčku'," shrnuje mluvčí strany Václav Pláteník.

Svobodní už zakončili kampaň koncerty v Praze a v Brně, při kterých ještě rozdávali žárovky. Upozorňovali tak na fakt, že EU nařídila zákaz výroby a dovozu těch klasických. Piráti nadále přesvědčují voliče hlavně na internetu, žádný speciální závěr kampaně nechystají.

Zástupci KSČM zakončí předvolební maraton v Chomutově setkáním s voliči. "A na pátek připravuji překvapení v podobě růžových gerber, které moji přátelé rozdají po celé republice jako pozvánku k volbám," uvedla jednička kandidátky Kateřina Konečná.

Výsledky až v neděli

Volby do Evropského parlamentu se konají 23. a 24. května. Kandiduje v nich rekordních 38 uskupení, ze kterých si Češi vyberou tentokrát 21 zástupců. Ti usednou v parlamentu na pět let.

Tentokrát ale nebudou výsledky známé hned v sobotu. Všechny státy EU je zveřejní až společně v neděli večer.

V roce 2009 vyhrála eurovolby ODS s devíti mandáty. ČSSD jich získala sedm, KSČM čtyři a KDU-ČSL dva.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Stát může vyplácet další program COVID nájemné, má schválení Evropské komise

Evropská komise udělila notifikaci třetí výzvě programu COVID nájemné. Sdělila to Štěpánka Filipová, mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu (MPO), které program připravilo a díky schválení komise může začít vyplácet dotace. Stát z COVID nájemného III přispívá podnikatelům zasaženým v souvislosti s pandemií 50 procent na komerční nájem za čtvrtý kvartál loňského roku. Zájemci mohou o podporu žádat do 8. dubna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy