Kampaň se Sobotkou a Haškem jako politická idyla

Martina Machová Martina Machová
18. 10. 2013 11:35
Deník Aktuálně.cz strávil dva dny s lídry sociální demokracie.
Foto: Aktuálně.cz

Kladno, Brno - Je říjnově pošmourno, žádné babí léto. Na náměstí v jihomoravských Hustopečích stojí vedle sebe v pozoru sedm sociálních demokratů, veskrze kandidátů do sněmovny v pořadí místní politici, Bohuslav Sobotka, Jeroným Tejc, Michal Hašek.

Proti nim stojí cirka třicet lidí seniorského věku, opírají se o kola, posedávají na lavičkách, pozorně poslouchají.

Sobotka vysvětluje program, následně si slovo bere Michal Hašek, vypráví, co se socialistům povedlo v kraji, kterému vládne, a co chtějí pro Jihomoravany prosadit v parlamentu. Následuje Jeroným Tejc s etudou o pracovitém místním poslanci Jiřím Petrů a o tom, jak sociální demokraté bojovali v parlamentu, ale byli v menšině, a proto je potřeba zvítězit větším rozdílem.

"Velká brněnská trojka" si během následného řečnění kolegů něco špitá. Vypadá to, že se spolu dobře baví a že zkazky o vzájemné nevraživosti a mydlení schodů jsou jen zlé pomluvy.

"Já vám důvěřuji, pojďte se vyfotit!" volá na Jeronýma Tejce účastník mítinku
"Já vám důvěřuji, pojďte se vyfotit!" volá na Jeronýma Tejce účastník mítinku | Foto: Martina Machová

"Předsedou ČSSD je Bohuslav Sobotka. Jako hejtman ho podporuji a předpokládám, že bude předsedou vlády," hřímá Hašek. "Udělám proto vše," slibuje stranickou idylu a zdůrazňuje, že informace o rozhádanosti je jen kleveta pravice a novinářských komentářů.

Po skončení oficiálního představení se přihlížející s politiky promísí a utvářejí se hloučky. Svůj "fan klub" má Sobotka, svůj Hašek, svůj Tejc, druhá varianta je Sobotka versus hlouček Hašek-Tejc a tím se možné kombinace vyčerpávají. Nepříjemné otázky ale nedostávají, slyší spíše slova podpory.

Jak na voliče aneb Zlá pravice

Hlouček kolem Sobotky řeší platy učitelů, odměny ve vedení Českých drah, dotace z unijních milionů, sKarty či aféry někdejší šéfky kabinetu premiéra Petra Nečase Jany Nagyové, dnes již Nečasové. Příběhy, které znají tázající se z novin a televizních zpráv, Sobotka přetavuje v hesla volebního programu.

"Zemanovci nám sebrali čtyři procenta a pomohli tak do vlády Kalouskovi," reaguje následně na dotaz "co ti zemanovci".

Hašek o pár metrů vedle řeší spíše krajská témata - ano, je potřeba postavit silnice, ano, domov seniorů také bude postaven, ne, se stavebním úřadem nepomůže, to by překročil jako hejtman zákon.

Z politických soupeřů zde dojde na Babiše. "Lidé by se sem měli přijet podívat, jak to vypadá, když pan Babiš vládne," pokyvuje nad rozhořčenými slovy seniorek na adresu Andreje Babiše Hašek. Ženy si stěžují, že lídr volebního hnutí ANO zde zavřel provoz a lidé přišli o práci. "Ty traktory tam jen stojí," připomíná jedna z nich. 

"To není tak jak si myslíte, paní redaktorko. Pán mi dává jen telefonní číslo," vtipkuje Michal Hašek
"To není tak jak si myslíte, paní redaktorko. Pán mi dává jen telefonní číslo," vtipkuje Michal Hašek | Foto: Aktuálně.cz

Po hodině socialisté v Hustopečích končí, náměstí se postupně vylidňuje, jede se dál do Břeclavi. Sobotka zvlášť, Michal Hašek s Jeronýmem Tejcem také zvlášť.

"Mám pronajatý vůz a řídí mi kamarád," dopředu hlásí Michal Hašek, aby se vyhnul podezření, že jezdí kampaň za peníze úřadu. "Stojí to 14,5 tisíce měsíčně," upřesňuje.

Nepořídil si ho jen proto, že věděl, že v pondělí bude mít novinářský doprovod? „Opravdu ne, jezdím tak celou kampaň," odmítá Hašek. „Vážně tak jezdí vždy, to mohu potvrdit," zastává se ho jeho stranický spojenec Jeroným Tejc. I on si prý platí cestovné ze svého. „Od rozpuštění sněmovny jsem najezdil sedm tisíc kilometrů," přidává k dobru.

Velká cesta Bohuslava Sobotky

Sobotka má vlastní mítinkovou šňůru po všech čtrnácti krajích a všech okresech Jihomoravského kraje, kde kandiduje jako místní jednička.

K prvnímu  - krajskému kolu patřila kampaň, kterou reportéři deníku Aktuálně.cz absolvovali s kandidáty ČSSD na Kladně minulé úterý, k putování po okresech patřila pondělní břeclavská tour.

V Kladně Sobotka stylově zavítal do Sochorovy válcovny patřící pod Třinecké železárny, na setkání s členy místní Hospodářské komory, dal interview místnímu radiu, společně s místními kandidáty do sněmovny rozdal několik desítek oranžových růží a na mítinku v kladenském kulturním domě agitoval pro volbu sociální demokracie.

Scénář je pro jeho jízdy po regionech obdobný: důležitý místní zaměstnavatel, dům seniorů nebo setkání s místní společenskou elitou, ale nesmí být příliš elitářská - drobní podnikatelé jsou tak akorát, rozhovory, rozdávání růží, hlavní mítink.

Na setkáních s manažery a podnikateli ale spíše mlčel s výrazem, že bedlivě naslouchá, když už bylo úplné ticho, tak se začal ptát na provoz a úspory energie. Se spolustraníky mluvil také spíše sporadicky a díky nabitému programu je většinou dobíhal. Naplno se rozhovořil až na setkání s voliči, kteří mu veskrze vyjadřovali podporu.

Kočár ve Valticích

Tedy až na některé dámy, jež spontánně daly přednost růži od Milana Urbana, který na kampani vypadal jako ryba ve vodě. Tu podrbal psíka, tu decentně zalichotil.

Hašek jako stranická i jihomoravská dvojka se musí vypořádat s kampaní po svém. Kvůli zákazu osobních kampaní pod hrozbou vyškrtnutí z kandidátky se může leda přidat k Sobotkovi. Nevýhodný pro něj je i mustr, podle kterého Lidový dům vyrábí plakáty a billboardy - podmínkou je přítomnost Sobotky, cokoli ostatního musí projít tvrdým schvalovacím procesem.

V ocelovém srdci Čech. Bohuslav Sobotka na své tour po Česku
V ocelovém srdci Čech. Bohuslav Sobotka na své tour po Česku | Foto: Aktuálně.cz

I přesto něco podobného, jako je Sobotkova tour po všech krajích, pak absolvuje i Hašek, oproti svému předsedovi navštěvuje regiony spíše pod hlavičkou Asociace krajů, tedy jako muž, který pomáhá krajům jednat s vládou. Například v úterý v Libereckém kraji řešil peníze na škody po povodních. A na rozdíl od Sobotky navštíví několik regionů v jednom dni.

Že kromě chvíle, kdy stojí v řadě před pozornými pohledy svých případných voličů, se Hašek se Sobotkou příliš nebaví, pak ukazuje historka, jak to vypadá, když předvolebnímu klání nesekundují novináři.

Udála se na valdickém vinobraní před předminulý víkend, deník Insider ji ověřil hned u několika účastníků slavnosti. Hašek měl zpoždění, takže do připraveného kočáru na projížďku městem nastoupil jen Bohuslav Sobotka. Na náměstí zpět ale přijel sám Michal Hašek. Zhruba v polovině Sobotkovy jízdy dojel do Valdic a Sobotka nato z kočáru vystoupil s tím, že má další povinnosti, a uvolnil místo své "dvojce".

 

Právě se děje

Další zprávy