Junák změnil název, chce se víc zaměřit na předškoláky

ČTK ČTK
30. 3. 2014 16:20
Dosavadní název Junáka byl příliš složitý a dlouhý a o jeho změně spolek uvažoval již v minulých letech. Navíc už neodpovídal novému občanskému zákoníku.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Ludvík Hradilek

Litomyšl - Největší česká skautská organizace Junák změnila název na Junák - český skaut. Dosud nesla název Junák - svaz skautů a skautek ČR. O změně rozhodli delegáti dnes skončeného třídenního sněmu Junáka v Litomyšli.

V nadcházejícím období se Junák hodlá více zaměřit na rozšíření nabídky pro předškolní děti. Přes 500 delegátů sněmu také zvolilo nové vedení svazu a změnilo jeho stanovy, aby odpovídaly novému občanskému zákoníku.

Zpět ke Svojsíkovi

Dosavadní název Junáka byl příliš složitý a dlouhý a o jeho změně spolek uvažoval již v minulých letech.

"Názvem Junák - český skaut se spolek zároveň vrátil k názvu, který pro něj vymyslel zakladatel českého skautingu Antonín Benjamin Svojsík již v roce 1914," řekla mluvčí Junáka Jitka Taussiková.

Navíc označení svaz v názvu neodpovídalo novému občanskému zákoníku, protože Junák není svazem. Zákoník sice tradičním organizacím umožňuje slovo svaz v názvu zachovat, ale na druhou stranu neříká, co je tradiční organizace. Oficiálně vstoupí nový název v platnost ve druhé polovině letošního roku.

Junák cílí na předškoláky

Cílem Junáka je další rozšiřování členské základny. Spolku k tomu má pomoci právě větší zaměření na práci s předškolními dětmi, které je i součástí dokumentu Strategie Junáka do roku 2022.

"Na sněmu byla představena nově vypracovaná metodika a tištěné materiály pro práci s předškoláky, takzvanými skautskými benjamínky," uvedla Taussiková. Program pro předškoláky již nyní nabízejí oddíly, které k tomu mají personální a prostorové předpoklady.

Sněm také zvolil 14 členů takzvaného náčelnictva, které má celkem 31 členů. V pravomoci náčelnictva je jmenování výkonné rady a starosty Junáka. Starostou Junáka nadále zůstává Josef Výprachtický.

Počet skautek a skautů v Česku za posledních osm let narostl o 25 procent a letos překročil 50 tisíc. Junák je tak největší výchovnou organizací pro děti a mládež v České republice. Děti sdružuje ve zhruba 1500 oddílech.

Fenomén zvaný skauting přišel do českých zemí z Anglie, kde jej počátkem 20. století založil důstojník Robert Baden-Powell. Tento veterán búrské války se snažil prostřednictvím her, pobytu v přírodě a rozmanitých aktivit rozvíjet osobnost dětí a mladých lidí pocházejících z různých společenských vrstev. V českých zemích se o propagaci ideálů skautingu zasloužil pedagog Svojsík, který v roce 1912 vydal knihu Základy junáctví. V létě téhož roku se pod Svojsíkovým vedením vydalo 13 českých skautů na Vysočinu, kde si na dohled od hradu Lipnice zřídili svůj první tábor.

Na celém světě má skautské hnutí přes 40 milionů členů a prošlo jím přes půl miliardy lidí.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Americký prezident Donald Trump svolil, aby demokrat Joe Biden dostával každodenní zprávu, kterou pro prezidenta zpracovávají tajné služby

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Skotsko bude první zemí, která poskytne všem ženám bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším potřebám pro intimní hygienu. Schválil to parlament

Skotsko bude první zemí, která poskytne všem ženám bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším potřebám pro intimní hygienu. Příslušný zákon dnes jednomyslně schválil místní parlament, informoval list The Scotsman. Podle odhadů by mělo opatření vyjít na 9,7 milionu liber ročně (285 milionů Kč).

Zdroj: ČTK
Další zprávy