Julínek otvírá zdravotnictví byznysu. Firmy se slétají

Petr Holub
28. 4. 2008 20:59
Vznikají nové zdravotnické společnosti
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Vznikají nové zdravotnické společnosti, které nakupují lékaře pro systém zvaný řízená péče. Cestu do systému českého zdravotnictví jim mohou otevřít reformy ministra Julínka.

Tyto firmy ovládnou české zdravotnictví, pokud budou mít lékaři zájem.

Zaměstnance v bílém shromažďují nejen Společnost řízené péče a.s. a Mediprojekt, které došly na cestě k řízené péči nejdál. Také jiné firmy s dostatečným kapitálem se snaží vytvářet sítě lékařů a shromažďovat pacienty z jejich kartoték.

Agel a Penta

Lékař Marek Potysz byl zakladatelem největšího zdravotnického koncernu Agel, z jeho vedení však odešel a založil firmu Moje ambulance a.s. Nakupuje praxe od lékařů, které potom zaměstnává ve svých čtyřech střediscích. Plánuje jich založit celkem třicet.

Klienty shání pomocí marketingové firmy a nabízí jim služby dvanáct hodin denně s výjimkou víkendu.

Foto: Ludvík Hradilek
Čtěte více:
Byznysmeni už vymýšlejí, jak řídit českého pacienta

Stejnou cestou se vydala společnost Mediclinic a.s., založená finanční skupinou Penta. Ta chce převzít praxe desítek praktických lékařů i specialistů. "Pacient tak získá stejný přístup k péči, na jakou je zvyklý, ať je doma v Praze, nebo na dovolené v Jeseníkách," slíbil čtenářům MF Dnes jeden z manažerů Mediclinic Petr Švrček.

Ani Moje ambulance, ani Mediclinic nejsou typické společnosti řízené péče. Mohou se však stát jejich součástí. Potysz se spolu se svými lékaři a pacienty může vrátit do impéria Agelu, kam patří už pojišťovna, síť nemocnic, poliklinik a lékáren.

Mediclinic může být se sítí lékáren Dr. Max základem impéria Penty, která ve zdravotnictví podniká už na Slovensku.

Společnosti řízené péče

Mediprojekt

(nabízí společnost KlientPro a Hutnická zdravotní pojišťovna)

 • Klient se registruje u Hutnické zdravotní pojišťovny
 • Klient se registruje u některého z vybraných praktických lékařů
 • Klient podepíše smlouvu, že bude dodržovat pravidla při vybírání zdravotní péče
 • Program garantuje přesný termín návštěvy lékaře
 • Program vyplácí bonusy klientům až do tří procent obratu

Společnost pro řízenou péči, a.s.

(připravuje Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost a Česká národní zdravotní pojišťovna)

 • Vytvoření sítě praktických a dětských lékařů
 • Vzájemné propojení informačním systémem
 • Využití elektronických zdravotních knížek
 • Lékaři stanoví pacientům pravidla při vybírání zdravotní péče
 • Přímá spolupráce s pojišťovnou
 • Rozdělení úspor s pojišťovnou
 • Klienti dostanou očkování a další výhody zdarma

Moje ambulance a.s.

(nabízí bývalý šéf Agelu Marek Potysz)

 • Nakupuje ordinace praktických lékařů
 • Lékaři mohou zůstat jako zaměstnanci
 • Sdružuje ambulance tak, aby v nich lékaři přijímali pacienty 12 hodin denně
 • Registrovaní klienti získají možnost objednávat termín návštěv
 • Počítá se sítí třiceti středisek

Mediclinic a.s.

(připravuje finanční skupina Penta)

 • Nakupuje ordinace praktických lékařů i ambulantních specialistů
 • Lékaři mohou zůstat jako zaměstnanci
 • Sdruží desítky ambulancí všech oborů tak, aby vytvořily celostátní síť
 • Registrovaní klienti budou využívat jen ambulantní zařízení ze sítě Mediclinic
 • Klienti dostanou očkování a další výhody zdarma

Ambulantní lékaři s.r.o.

(připravuje Sdružení ambulantních specialistů)

 • Společné nákupy materiálu a léků
 • Společné jednání s pojišťovnami
 • Společná péče o pacienty
 • Plánování služeb v regionu
 • Nákup a prodej praxí

Praktici: Nedá se tomu vyhnout

Vznikající zdravotnické sítě se už s žádostí o podporu obrátily na lékařská profesní sdružení. Jejich reprezentanti připouštějí, že lékaři budou mít o řízenou péči zájem v případě, že bude finančně výhodná.

"Organizace řízené péče není možné přehlížet," řekl předseda Sdružení praktických lékařů Václav Šmatlák Zdravotnickým novinám.

Jeho zástupce Jan Jelínek říká rezolutně: "Vznik řízené péče je nevyhnutelný, ve světě to tak funguje," odvolává se na příklady ze Spojených států a ze Švýcarska.

On sám však předpokládá, že čeští pacienti vždy budou mít ještě jinou alternativu. Pokud nebudou chtít řízenou péči, budou moci volit mezi lékaři, kteří nevstoupí do  vznikajících sítí.

Sdružení praktických lékařů bylo osloveno, aby vstoupilo jako akcionář do Společnosti řízené péče a.s.

"Je to možná alternativa," připouští Jelínek. Jednotliví lékaři si mohou vybírat mezi nabídkami různých společností. "Může jich být až deset nebo patnáct," tvrdí Jelínek.

Sdružení by si ale mělo uchovat vliv na všechny. Mohlo by například vydávat praktickým lékařům potvrzení o kvalitě jejich služeb.

Specialisté: Musíme se připravit

Na řízenou péči se připravují také ambulantní specialisté.

"Stále ještě existuje víc alternativ, co se může stát," připomíná výkonný místopředseda Sdružení ambulantních specialistů Zorjan Jojko. Pokud například neprojdou Julínkovy zákony, nebude možné péči omezovat bez souhlasu pacientů.

Specialisté však nechtějí čekat, až systémy veřejné péče vzniknou a zdravotnické společnosti začnou z jejich řad vybírat do svých sítí jen některé. To se může stát už na podzim.

"Musíme se změn aktivně účastnit a připravit systémy nabídek pro pojišťovny," doporučuje Jojko. V praxi by to znamenalo, že se specialisté dohodnou a začnou pacienty kontrolovat, jestli nechodí na zbytečná vyšetření. Pak mohou pojišťovnám nabídnout lepší služby za dobrou cenu. "Bude to lepší nabídka, než by mohly získat od jednotlivých specialistů," zdůrazňuje Jojko.

Proto založil společnost Ambulantní lékaři s.r.o., která bude fungovat jako střecha pro specialisty. Může za ně vyjednávat s pojišťovnami a zároveň organizovat nákupy a prodeje soukromých praxí, aby je nezískaly řetězce pod patronátem finančních skupin, jako jsou Agel a Penta. 

Otázka svobody

Místopředseda specialistů patří k lékařům, kteří nad řízenou péčí netají skepsi. V zemích, kde  funguje, mají podle něho zkušenosti, že se pacienti neradi vzdávají své svobody. "Nejvíc se to projevuje po deseti letech od zavedení systému," připomíná Jojko potíže, které dnes mají americké organizace řízené péče, známé pod zkratkou HMO.

Řízenou péči jednoznačně odmítá prezident České lékařské komory Milan Kubek, který v ní vidí podobně jako praktický lékař Nečas omezení svobody lékaře i pacienta a nižší kvalitu péče.

Systémy řízené péče se využívají pouze ve Švýcarsku a Spojených státech, které mají na světě největší výdaje na zdravotnictví a potřebují ušetřit. "U nás se do zdravotnického systému platí spíše málo," míní Kubek.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Akreditační úřad zastavil řízení k omezení akreditace lékařství v Ostravě. Chyby škola napravila, tvrdí

Akreditační úřad zastavil správní řízení k omezení akreditace oboru všeobecného lékařství na Ostravské univerzitě, které vedl kvůli pochybení u přijímacích zkoušek v minulosti. Škola podle něj u zkoušek pro akademický rok 2019/2020 chyby napravila. Současná akreditace ji opravňuje přijímat nové uchazeče do 31. května letošního roku. Pro přijímání studentů i po tomto datu musí fakulta získat novou akreditaci. Žádost o ni zatím Národní akreditační úřad neobdržel.

"Vzhledem ke skutečnosti, že došlo ke zjednání nápravy, Rada Národního akreditačního úřadu pro vysoké školství rozhodla zastavit správní řízení k omezení akreditace magisterského studijního programu Všeobecné lékařství spočívající v zákazu přijímat ke studiu daného studijního programu další uchazeče," uvedl ředitel odboru kanceláře akreditačního úřadu Jiří Smrčka.

Zdroj: ČTK
Další zprávy