Jedna fotka na řidičák i občanku? Opozice chce konec papírových snímků, Ťok slibuje novinku do roka

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
6. 5. 2016 7:34
Poslanci z TOP 09 a hnutí Starostové navrhují, aby úřady začaly používat na řidičské průkazy fotografie z občanek. Skončí tak situace, kdy si lidé musí pořizovat papírové fotky, které si pak úředníci do počítačů skenují. Zároveň by mělo být možné požádat o řidičský průkaz kdekoli, nejen v místě trvalého bydliště. Obě novinky sice chtěl už letos na jaře zavést ministr dopravy Dan Ťok, příprava ale vázne. Nyní Ťok slibuje, že opatření začnou platit do roka.
Foto: Martina Křížová

Praha - Kdo chce dostat nový řidičský průkaz, musí na úřad s papírovou fotkou, kterou si pracovnice naskenuje do počítače. "Analogová" praxe, která ještě v roce 2016 panuje na českých úřadech, by ale měla brzy skončit.

Poslanci za TOP 09 a Starosty navrhují, aby úřady musely na řidičáky používat fotografie, které už v elektronických systémech mají - ty na občanský průkaz nebo pas. "Dnešní postup je nesmyslný a nepochopitelný. Návrh ušetří čas i peníze žadatelům i úřadům," říká jeden z autorů zákona Jan Farský.

Novinku chtěl už letos v únoru zavést ministr dopravy Dan Ťok. On a ministr vnitra Milan Chovanec, jehož úřad fotografie z občanských průkazů spravuje, ale nedokázali opatření včas připravit. Sdílení fotografií proto museli narychlo vyškrtnout ze zákona, který se schvaloval na konci loňského roku.

I nadále tak dochází ke kuriózním situacím, kdy si úřednice žadatele v jedné místnosti samy vyfotí na občanku a o chvíli později o kancelář vedle požadují snímek pořízený u fotografa. "Dva roky si o tom dopisuji s ministerstvy, dva roky výmluv stačí. Nahrazujeme vládní návrh, kterého jsme se nedočkali," vysvětluje Farský, jak mu došla trpělivost.

Ministr dopravy Ťok nicméně ujišťuje, že s vládním kolegou na opatření dále pracují a brzy představí svůj další pokus. "Myslím, že by to mohlo být zavedeno do roka," řekl Ťok deníku Aktuálně.cz.

Chovancův úřad už má systémy údajně nachystané. "Ministerstvo vnitra je na sdílení fotografií připravené, aktuálně připravujeme testování této služby," uvedla mluvčí úřadu Lucie Nováková.

Žádost půjde podat kdekoli

Počítá se také s tím, že řidiči si budou moci o průkaz požádat kdekoli v republice. Podle současných pravidel musí jezdit na úřad v místě svého trvalého bydliště. Řidičák je přitom poslední průkaz, pro který takové pravidlo platí - o občanku nebo pas už lze zažádat kdekoliv.

"Lidé si také budou moci vybrat, u kterého úřadu si pak průkaz vyzvednou. Putovat mezi úřady pak bude žádost a její vyřízení, a ne občan, jak tomu bylo doposud,“ upřesňuje další z autorek navrhované novely Věra Kovářová ze Starostů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy