Je velmi pravděpodobné, že se Sudánovi narodí potomek. Uchováme jeho kostru i kůži, říká ředitel zoo

Barbora Němcová Barbora Němcová
20. 3. 2018 15:26
V keňské rezervaci Ol Pejeta v pondělí kvůli špatnému zdravotnímu stavu utratili posledního samce vzácného nosorožce severního bílého, který byl do Afriky převezen v roce 2009 ze Zoo Dvůr Králové. Vědci zhruba 45letému samci Sudánovi odebrali genetický materiál, a je proto šance, že by se mu mohl v budoucnu narodit potomek. "Jako lidi jsme planetě způsobili spoustu bolesti, tak máme morální povinnost se o ni postarat," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz ředitel Zoo Dvůr Králové Přemysl Rabas.
Nosorožec Sudán.
Nosorožec Sudán. | Foto: Jan Hejl

Jaká je šance, že se díky genetickému materiálu odebranému Sudánovi narodí nový vzácný nosorožec severní bílý?

Přemysl Rabas.
Přemysl Rabas. | Foto: DVTV

Ta šance je vysoká. Materiál, který jsme teď Sudánovi odebrali, je záložní, my jsme jeho genetický materiál odebrali už před lety, máme od něj i semeno. Pokud v příštích měsících odebereme vajíčko těch dvou samic, tak budeme používat semeno ze tří různých samců, mezi kterým je i to Sudánovo. Je tedy velmi vysoká pravděpodobnost, že by se v budoucnu mohl Sudánovi narodit potomek.

To, že jsme dneska v laboratorních podmínkách schopni vytvořit embryo, je jisté, ale při transferu toho embrya do příjemkyně je jen nějaké procento úspěšnosti, takže se to na první pokus nemusí povést.

A kdo bude nositelem těch embryí?

Vezmeme vajíčka z těch samic, které jsou ještě živé, semeno, které máme, a vytvoříme embrya. Ta bychom pak vložili do jižního bílého nosorožce, který je příbuzný.

Na kolik toto oplodnění přijde?

To se takhle nedá říct, ale je to v řádu milionů.

Vyplatí se podobná investice?

Určitě, jako lidi jsme planetě způsobili spoustu bolesti, tak máme morální povinnost se o ni postarat. V safari parku ve Dvoře Králové jsme těm nosorožcům dali druhou šanci a prodloužili jim čas, protože v přírodě by byli vybiti lidmi. Kdyby je Dvůr Králové v minulosti nerozmnožil, tak by dneska už nebyli. Takže ten prodloužený čas by se měl využít k tomu, abychom ten druh zachránili.

Proč se nepovedlo rozmnožení už přirozenou cestou v Keni?

To je prostě příroda. Ty samice začaly cyklovat, došlo tam k páření, jedna byla pravděpodobně i březí, ale došlo k potratu. Následkem toho došlo k patologickým změnám na děloze samice, které znemožnily další oplodnění. Tedy přirozená cesta byla vyloučená a ve hře je teď pouze umělá reprodukce, pro kterou, když to řeknu smutně, v podstatě smrt Sudána nehraje žádnou roli.

Jak na Sudána vzpomínáte? Jaký byl a čím se lišil od jiných nosorožců?

Byl poměrně přátelský, prožil v zoo ve Dvoře Králové desítky let a teď devět let tady v rezervaci Ol Pejeta. Ošetřovatelé u nás v safari parku i tady k němu měli velmi dobrý vztah a samozřejmě je pro ně jeho ztráta emotivní záležitost. Byli z toho všichni smutní.

Dočetla jsem se, že Sudán rozuměl česky.

Ano, reagoval na česká slova.

Co se se Sudánovým tělem stane nyní?

Využije se jeho genetický materiál, který jsme z něho získali, a uchová se i další genetický materiál jako kostra nebo kůže.

Oplakal jste jeho smrt?

Mě dojaly víc nálady lidí okolo. To mě vzalo.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Reprezentační záložník Darida prodloužil smlouvu s Herthou

Fotbalový reprezentant Vladimír Darida podepsal novou dlouhodobou smlouvu s Herthou. Berlínský klub, kde třicetiletý záložník působí od roku 2015, o tom informoval na svém webu.

Darida do Herthy přišel z jiného německého celku Freiburgu. Až na sezonu 2018/19, kdy bojoval se zraněními, měl pevné místo v základní sestavě. V roce 2017 prodloužil smlouvu do června 2021, nyní klub z německé metropole délku nového kontraktu nespecifikoval.

"Nyní hraju za Herthu šestou sezonu a cítím se jako doma v klubu i ve městě. Jsem rád, že budu i nadále součástí rodiny Herthy, a udělám všechno pro dosažení našich společných cílů," uvedl Darida.

Bývalý středopolař Plzně ve 133 soutěžních utkáních v dresu "Staré dámy" zaznamenal 13 gólů a 19 asistencí. V minulém ročníku Darida stanovil nový bundesligový rekord v počtu naběhaných kilometrů za zápas (14,65 km), když vylepšil vlastní maximum.

"Vladi je už roky nedílnou a důležitou součástí našeho týmu, takže jsme rádi, že pokračujeme ve společné cestě. Díky svým hráčským kvalitám a veliké vůli bude i nadále formovat naši hru," řekl generální manažer Herthy Michael Preetz.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Za domy u silnic dvojnásobek nebude. Sněmovna prosadila svou verzi zrychlení stavby dálnic

Sněmovna stvrdila svoji verzi vládní novely takzvaného liniového zákona, která má urychlit přípravu výstavby dálnic a další infrastruktury. Podle vlády by novela měla zkrátit přípravu staveb až o třetinu. Státu má také usnadnit získávání pozemků. V případě výkupu stavebních pozemků a staveb bude moci vlastník dostat až jedenapůlnásobek znalecké ceny.

Poslanci odmítli pozměňovací návrh Senátu, který navrhoval mimo jiné, aby vlastníci rodinných a bytových domů v místech budování dopravní nebo energetické infrastruktury dostávali za své nemovitosti, pokud v nich bydlí, až dvojnásobek odhadní ceny. Proti senátnímu návrhu se vyslovil vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) a podpořil sněmovní verzi. Senátoři chtěli také usnadnit podmínky veřejně prospěšné infrastruktury na ochranu před účinky sucha i povodní.

Zákon zavádí takzvaný polský model, který se má vztahovat pouze na dopravní stavby. Státu umožní stavět dálnice, silnice I. třídy a celostátní železnice okamžitě poté, co získá přístup k potřebným pozemkům ve stavebním povolení. Tento postup budou moci uplatnit jen takzvaní oprávnění investoři, tedy hlavně státní organizace, jako jsou Ředitelství silnic a dálnic ČR nebo Správa železnic.

Další zprávy