Je to jako proti Rusům v hokeji, burcoval Horáček voliče na posledním setkání Drahoše s příznivci

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
Aktualizováno 22. 1. 2018 22:30
Prezidentský kandidát Jiří Drahoš absolvoval poslední setkání se svými příznivci v pražském kině Lucerna. Nyní se už bude připravovat na dvě televizní debaty se svým soupeřem Milošem Zemanem. Drahošova manželka Eva ale bude dál jezdit za voliči do regionů. Do regionů vyjedou i někteří Drahošovi protikandidáti.
Jiří Drahoš poděkoval ostatním kandidátům za podporu | Video: Tomáš Cetkovský

Praha - Brno, Ostrava a Praha byla poslední města, kde se prezidentský kandidát Jiří Drahoš setkal se svými podporovateli a příznivci. Do pražského kina Lucerna přišli Drahoše v pondělí večer podpořit také herci, například Zdeněk Svěrák, Jiří Bartoška i Ivan Trojan.

"Bude vás volit celé Dejvické divadlo," poznamenal Trojan na setkání, které následovalo v kině Lucerna po oficiálním programu. "V minulosti jsem podporoval na prezidenta Václava Havla a nyní vás," přidal se Bartoška. 

Setkání v Lucerně ale ze všeho nejvíce opět demonstrovalo jednotu mezi Drahošem a trojicí jeho protikandidátů z prvního kola Pavlem Fischerem, Markem Hilšerem a Michalem Horáčkem. Stejně jako o dva dny dříve v Brně vyzvali své voliče, aby dali případně hlas bývalému předsedovi Akademie věd.

"Když budeme budeme 28. října 2018 vzpomínat založení Československa, moc bych si přál, aby ve Vladislavském sále byli všichni rektoři vysokých škol, aby tam byli uvítáni prezidentem s respektem a sami tam přišli s úctou," prohlásil Horáček v narážce na to, že rektoři na tento svátek na Hrad nechodí, protože nynější prezident Miloš Zeman některé z nich přestal zvát. 

Zároveň Horáček vzpomněl, jak za socialismu sledoval v televizi hokejové zápasy mezi  tehdejším Československem a Sovětským svazem, dnešním Ruskem. "Tady nesmí být stříbrná medaile, tady musí být jenom zlatá. Jenom ta zlatá. A znovu to je pro mě, jako bychom hráli proti Rusům. A my proti nim hrajeme," prohlásil Horáček za aplausu publika.

Podobně vystoupili s podporou také Fischer a Hilšer. Všichni ještě vyjedou agitovat ve prospěch svého dřívějšího soupeře do regionů.

Máš co jíst? ptala se manžela

Lucernou v pondělí večer také několikrát zněly písničky. Poprvé ve chvíli, kdy se Jiří Drahoš propojil přes obrazovku s Městským divadlem ve Zlíně, kam na setkání s jeho manželkou Evou přišlo několik stovek lidí. Manželka si s ním i na dálku povídala. "Máš co jíst?" ptala se za smíchu publika svého muže. "Vezmi si jídlo v ledničce, máš tam spoustu jogurtů," radila manželovi.

Sama dál pokračuje v kampani a přijede za ním v úterý navečer, kdy usedne do publika při prvním televizním souboji svého muže s Milošem Zemanem na televizi Prima.

Nejsilnějším okamžikem propojení mezi Zlínem a Prahou byly chvíle, kdy lidé ve zlínském divadle i pražském kině Lucerna zpívali písničku Ach synku, synku. Kromě toho mohli lidé na obou místech sledovat vystoupení s herci zlínského divadla jako dvojníky Andreje Babiše a Jiřího Ovčáčka. 

Po skončení přenosu přišel v Praze podpořit Drahoše i herec Zdeněk Svěrák spolu se svým hudebním partnerem Jaroslavem Uhlířem. Svěrák  připomněl chvíle, kdy před pěti lety podporoval v boji o Hrad Karla Schwarzenberga. "Dostával jsem psaní: Dobrý den, právě jsem se vrátil od kontejneru, kam jsem vyhodil všechny Cimrmanovy hry. Takže budou zase kontejnery. Ale to nevadí," rozesmál přítomné.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Evropa je zasažena různými formami nacionalistického egoismu, řekl papež František

Papež František dnes přicestoval do Atén, kde kritizoval evropské země za přístup k migrační krizi. Evropa je podle něj zasažena nejrůznějšími formami nacionalistického egoismu a její chování je často zablokované a nekoordinované, místo aby byla "motorem solidarity". Hlava katolické církve to prohlásila v projevu v prezidentském paláci.

Papež dorazil do Atén dnes ráno. Cílem návštěvy Řecka je posílit vztahy mezi Vatikánem a pravoslavnou církví a zároveň upozornit na neutěšené osudy migrantů, kteří se přes Řecko snaží dostat dál do Evropské unie.

Na letišti v řecké metropoli přivítalo Františka několik dětí v tradičních řeckých oděvech. Jde o první návštěvu papeže v řecké metropoli za posledních 20 let, upozornila agentura AFP. V neděli pontifex navštíví zařízení pro migranty na ostrově Lesbos. Právě tento ostrov už František navštívil v roce 2016, prošel si tehdy uprchlický tábor Moria, setkal se se stovkami uprchlíků a s některými i poobědval. Zároveň s sebou odvezl do Říma tři syrské muslimské rodiny, celkem 12 lidí, z toho šest dětí.

Další zprávy