Je červenec, ale počasí studí jako po polovině září

Dagmar Honsová, Meteopress
23. 7. 2008 10:20
Chladná část léta se letos protahuje
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Meteorologové doložili, že chladné dny léta prožíváme nejenom nyní, ale že chladná část měsíce se v letošním červenci protáhla.

To, že do střední Evropy vpadl velmi chladný vzduch a že nynější červencové dny mohou lidé pociťovat jako druhou polovinu září, není pro tuto část léta neobvyklé.

Většinou takové ochlazení trvá dva nebo tři dny, letos se s teplotně podprůměrnými dny (až na několik výjimek) setkáváme od 7. července a musíme s nimi počítat až do této středy.

Dále čtěte: Nový týden odstartuje nejchladnějšími dny léta

Dlouhodobější výhled na další část prázdnin je zatím takový, že třicet následujících dnů bude teplotně (17,9 °C) i srážkově průměrných (75 mm).

Sedm pod průměrem

Průměrné denní teploty budou až do středy o 5 až 7 stupňů Celsia nižší než dlouhodobý normál vypočtený z měření v letech 1961 až 1990. 

Průměrná denní teplota je průměr z teplot zaznamenaných v průběhu celého dne - jak odpoledních maxim, tak také ranních minim.

Na většině území Česka však odpolední maximální teploty v těchto dnech nedosáhnou ani na průměrné denní teploty obvyklé pro třetí červencovou dekádu.

A pokud bychom ještě kalkulovali s pocitovou teplotou, kterou v těchto dnech snižuje čerstvý vítr, potom se aktuální teplota asi nejvíce blíží druhé polovině září.

Podzimní počasí také připomínají ranní mlhy a nejnižší ranní teplota, která v horských oblastech klesá pod šest stupňů Celsia.

Chlad se vaří nad Dánskem

Podprůměrnou teplotu má na svědomí chladné a vlhké severozápadní proudění, které se k nám dostává kolem tlakové níže nad Dánskem.

Za posledních 10 let bylo nejvíce chladných červencových dnů (denní teploty 14 až 19 °C) zaznamenáno v letech 2004 (od 10. do 13. 7.) a 2005 (od 6. do 8. 7).

Naopak červenec 2006 přinášel opačné extrémy - 20 tropických dnů. 

Foto: Aktuálně.cz
Informace a zajímavosti o počasí:
Blog meteoroložky Dagmar Honsové
 

Právě se děje

před 25 minutami

MF chce zrušit povinnost podvojného účetnictví pro podnikatele

Fyzické osoby, které jsou v obchodním rejstříku vedeny jako podnikatelé, již zřejmě nebudou muset v budoucnu vést podvojné účetnictví při překročení hranice 25 milionů korun ročního obratu. Vyplývá to z návrhu věcného záměru nového zákona o účetnictví, který předložilo ministerstvo financí do mezirezortního připomínkového řízení. 

MF dále navrhuje rozšíření použití mezinárodních účetních standardů při sestavování účetní závěrky bankami, vybranými finančními institucemi a pojišťovnami. Ty přitom již dnes dohledovým orgánům informace v mezinárodních účetních standardech dodávají. Zároveň chce MF navrhnout, aby firmy, které využívají mezinárodní účetní standardy a využijí je i pro stanovení základu daně z příjmu, měly nižší administrativní zátěž. Zákon by měl dále zpřehlednit zákonné požadavky na inventarizaci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy