Je červenec, ale počasí studí jako po polovině září

Dagmar Honsová, Meteopress
23. 7. 2008 10:20
Chladná část léta se letos protahuje
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Meteorologové doložili, že chladné dny léta prožíváme nejenom nyní, ale že chladná část měsíce se v letošním červenci protáhla.

To, že do střední Evropy vpadl velmi chladný vzduch a že nynější červencové dny mohou lidé pociťovat jako druhou polovinu září, není pro tuto část léta neobvyklé.

Většinou takové ochlazení trvá dva nebo tři dny, letos se s teplotně podprůměrnými dny (až na několik výjimek) setkáváme od 7. července a musíme s nimi počítat až do této středy.

Dále čtěte: Nový týden odstartuje nejchladnějšími dny léta

Dlouhodobější výhled na další část prázdnin je zatím takový, že třicet následujících dnů bude teplotně (17,9 °C) i srážkově průměrných (75 mm).

Sedm pod průměrem

Průměrné denní teploty budou až do středy o 5 až 7 stupňů Celsia nižší než dlouhodobý normál vypočtený z měření v letech 1961 až 1990. 

Průměrná denní teplota je průměr z teplot zaznamenaných v průběhu celého dne - jak odpoledních maxim, tak také ranních minim.

Na většině území Česka však odpolední maximální teploty v těchto dnech nedosáhnou ani na průměrné denní teploty obvyklé pro třetí červencovou dekádu.

A pokud bychom ještě kalkulovali s pocitovou teplotou, kterou v těchto dnech snižuje čerstvý vítr, potom se aktuální teplota asi nejvíce blíží druhé polovině září.

Podzimní počasí také připomínají ranní mlhy a nejnižší ranní teplota, která v horských oblastech klesá pod šest stupňů Celsia.

Chlad se vaří nad Dánskem

Podprůměrnou teplotu má na svědomí chladné a vlhké severozápadní proudění, které se k nám dostává kolem tlakové níže nad Dánskem.

Za posledních 10 let bylo nejvíce chladných červencových dnů (denní teploty 14 až 19 °C) zaznamenáno v letech 2004 (od 10. do 13. 7.) a 2005 (od 6. do 8. 7).

Naopak červenec 2006 přinášel opačné extrémy - 20 tropických dnů. 

Foto: Aktuálně.cz
Informace a zajímavosti o počasí:
Blog meteoroložky Dagmar Honsové
 

Právě se děje

před 5 hodinami

Irské zdravotnictví zasáhl kybernetický útok, očkování proti covidu-19 to neovlivnilo

Počítačový systém irského zdravotnictví zasáhl kybernetický útok. Všechny informační systémy dnes byly vypnuty z důvodu ochrany před vyděračským softwarem, ale program očkování proti covidu-19 to neovlivnilo, uvedl provozovatel služeb. Podle vlády za napadením stojí mezinárodní gang a jde nejspíš o dosud nejvážnější kybernetický útok na irský stát, uvedla agentura Reuters.

Šéf irské zdravotní služby (HSE) Paul Reid řekl, že odstavení systému má fungovat jako preventivní opatření s cílem ochránit co největší množství informací.

"Je to velmi sofistikovaný útok, není to jen běžný útok. Má dopad na všechny naše národní a lokální systémy, které by byly zapojeny do všech našich služeb," řekl Reid veřejnoprávní televizi RTÉ. "Očkovací program naštěstí pokračuje, je to oddělený systém," vysvětlil Reid. Útok podle něj postihl převážně informace uložené na centrálních serverech, a ne nemocniční zařízení, lékárny nebo lékařské ambulance.

"Máme co do činění s kyberzločineckými gangy, kterým jde o peníze. Pokoušejí se zakódovat a uzamknout naše data a pak nám je nabídnout zpátky za výkupné," uvedl Ossian Smyth, náměstek vlády zodpovědný za informační systémy. "Dali jsme jasně na srozuměnou, že žádné výkupné platit nebudeme," řekl novinářům irský premiér Micheál Martin.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Arménský premiér žádal Putina o vojenskou pomoc kvůli incidentu a Ázerbájdžánem

Arménský úřadující předseda vlády Nikol Pašinjan v pátek požádal ruského prezidenta Vladimira Putina o pomoc, včetně vojenské, v souvislosti se středečním incidentem v pohraničí s ázerbájdžánskými vojáky. Premiér o tom podle agentury TASS informoval na zasedání parlamentu.

Arménské ministerstvo obrany ve středu oznámilo, že ázerbájdžánské ozbrojené síly se ve snaze "upravit hranice" pokusily provést "určité práce" v jedné z příhraničních oblastí Sjunikské provincie. Po intervenci jednotky arménské armády ázerbájdžánští vojáci tyto práce přerušili a nyní strany jednají o urovnání vzniklého konfliktu.

Premiér incident označil za pokus Ázerbájdžánu přivlastnit si území Arménie. Podle něj ázerbájdžánské ozbrojené síly překročily státní hranici a pronikly na arménské území do hloubky 3,5 kilometru.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Pohár bude bez fanoušků, vstupenky si rozdělí partneři

Fotbalová asociace České republiky nebude moci kvůli aktuálním protikoronavirovým opatřením poskytnout finalistům domácího poháru vstupenky pro volný prodej fanouškům. Povolená kapacita 10 procent diváků na stadionu je pro zápas mezi Plzní a Slavií vyhrazena dlouhodobým partnerům. Uvedli to představitelé soutěže na twitteru.

"Aktuální epidemiologická výjimka stanovuje maximální možnou hranici naplnění stadionu na deset procent celkové kapacity. Ta je určena pouze dlouhodobým partnerům a z tohoto důvodu nemůže momentálně FAČR zahájit prodej vstupenek na finálový zápas," uvedli zástupci soutěže.

"Vzhledem k aktuálním opatřením neobdrží klub od FAČR žádnou volnou kapacitu vstupenek, které by mohly být nabídnuty do volného prodeje pro fanoušky," informoval na svých stránkách i plzeňský klub.

Finálový duel, v němž mohou slávisté završit double, se uskuteční v plzeňské Doosan Aréně 20. května od 17:00.

Zdroj: ČTK
Další zprávy